PAMIĘĆ O MIESZKAŃCACH ROZWADOWA

3.05- 10.07.2016 Wystawa plenerowa: Rynek w Rozwadowie (Stalowej Woli)

PAMIĘĆ O MIESZKAŃCACH ROZWADOWA

 

 

Dawni mieszkańcy Rozwadowa, jacy byli? Czym się interesowali? Jakie mieli zwyczaje…i po prostu jak żyli na co dzień? Na te pytania staramy się odpowiedzieć na wystawie plenerowej „Pamięć o mieszkańcach Rozwadowa” zlokalizowanej na rozwadowskim Rynku.

Bohaterami wystawy są mieszczanie, zarówno inteligencja, jak i rzemieślnicy, kupcy, duchowni, uczniowie oraz tzw. zwykli mieszkańcy, których nazwiska i losy nierozerwalnie kojarzą się nam z historią międzywojennego Rozwadowa. Tworzyli społeczność, która nadała tożsamość miasteczka.

Wystawa przywraca pamięć o ludziach, którzy mieszkali to od pokoleń, ale i tych którzy przybyli tu w poszukiwaniu pracy i zastali w tym mieście na wiele lat. To z tego miejsca wywodzili się doskonali rzemieślnicy, handlowcy, animatorzy kultury, pracownicy administracji, lekarze, działacze związkowi i duchowni.

Dzięki zgromadzonym w Muzeum i udostępnionych przez mieszkańców fotografiom podpatrujemy ich życie zawodowe oraz czas wolny wypełniony pracą w licznych organizacjach o charakterze społecznym, kulturalnym, sportowym i wojskowym. Były to: Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Harcerstwo, Liga Morska i Kolonialna, Związek Strzelecki, Towarzystwo Szkoły Ludowej, a także kluby piłkarskie „San” i „Kolejarz”. Ludzi uchwyconych w kadrze, wśród anonimowego tłumu, próbujemy przybliżyć współczesnym.

Swoje pasje artystyczne mieszkańcy mogli rozwijać na deskach teatrów amatorskich oraz w chórach i orkiestrach. Bogatą ofertę filmową posiadały trzy istniejące w różnych okresach czasu kina: Sokół, Strzelec i Polonia.

Wolne chwile i świąteczne dni mieszczan rozwadowskich wypełniały festyny w parku kolejowym, gry w tenisa, kręgle, karty. Latem chętnie spędzano czas nad Sanem, zimą jeżdżono na nartach i łyżwach. Mieszkańcy Rozwadowa odwiedzali się w domach, wspólnie muzykując, dyskutując i bawiąc się.

Na wystawie znalazły także fotografie, których tajemnicy do końca pewnie nigdy nie poznamy. Nie potrafimy powiedzieć w jakim miejscu zostały wykonane ani kogo

przedstawiają. Mimo upływu czasu budzą jednak zachwyt i zainteresowanie. Pozwalają nam poznać dawną architekturę miasta, detale mieszczańskich strojów.

Mamy świadomość, że nie dotarliśmy do wszystkich mieszkańców i rodzin rozwadowskich. Zachęcamy zatem do podzielenia się z nami swoimi fotografiami rodzinnymi i wiedzą o bliskich, aby mogły powstawać kolejne wystawy oraz publikacje przywracające pamięć o dawnym Rozwadowie i jego mieszkańcach.

Ekspozycja jest nawiązaniem do sąsiedniej wystawy plenerowej poświęconej tradycjom świętowania Konstytucji 3 Maja w Rozwadowie.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj