Pierścień pamiątkowy, Muzeum Narodowe w Krakowie Pierścień pamiątkowy, Muzeum Narodowe w Krakowie

Pierścionek z orłem w koronie

12.11.2016– 26.02.2017 Wystawa o sztuce użytkowej, w której zawarto przekaz patriotyczny, o przedmiotach i projektach „patriotycznie zaangażowanych", w których, jak w lustrze, odbija się historia Polski, a przede wszystkim uczucia i działania Polaków na rzecz ojczyzny – tej dużej i tej małej, na własnym podwórku i w wielkim świecie.

Tytuł wystawy nawiązuje do filmu Andrzeja Wajdy z 1992 roku, nakręconego według powieści Aleksandra Ścibora-Rylskiego Pierścionek z końskiego włosia. Dziś funkcjonuje on niczym swoisty związek frazeologiczny – klucz do powszechnego pojmowania patriotyzmu, który przede wszystkim kojarzy się z walką, poświęceniem, trudnymi wyborami i cierpieniem. Na wystawie pierścionki z orłem są tylko maleńkimi punktami na jednej z wielu dróg, którymi podążali Polacy dla dobra swojej ojczyzny.

Na wystawie zgromadziliśmy obiekty pochodzące z okresu od XVIII w. – a więc stulecia, gdy w Polsce w obliczu zagrożenia państwowości, narodził się nowoczesny patriotyzm, a słowo naród zaczęło oznaczać wszystkich mieszkańców kraju – do czasów nam współczesnych, gdy pojęcie to poszukuje nowego wymiaru i miejsca we wciąż wykuwającym się społeczeństwie obywatelskim – i tam je znajduje. Przyglądamy się rzeczom należącym do różnych dziedzin sztuki użytkowej: ceramice, biżuterii, meblom, tkaninom czy drukom i stawiamy pytania: czy jest to przykład patriotycznego designu ze względu na wykorzystanie motywów odnoszących się do polskiej historii, lokalnych wzorów, krajowych surowców? Wynik świadomej postawy artysty, który tworzy „ku chwale Ojczyzny"? Symbol obywatelskiego zaangażowania?

Wystawa wpisuje się w działania prowadzone od kilku lat przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli na rzecz designu, przypominając stalowowolskie korzenie: design jako projekt – gigantyczny projekt w postaci Centralnego Okręgu Przemysłowego, w ramach którego powstało także miasto nad Sanem oraz patriotyzm, który osiemdziesiąt lat temu pchnął tysiące ludzi do przeobrażania Polski. Towarzyszą jej katalog (w którym znalazły się wywiady na temat patriotyzmu i sztuki użytkowej m.in. z reżyserem Andrzejem Wajdą, profesorem Jerzym Bralczykiem, księdzem Adamem Bonieckim, projektantem Robertem Szubą) oraz kreatywna książeczka dla dzieci pt. Mój pępek świata.

Koordynacja wystawy: Anna Szlązak, Joanna Wójcik Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj