Jakub Woynarowski, Faust, 2011, 23x23cm, grafika cyfrowa Jakub Woynarowski, Faust, 2011, 23x23cm, grafika cyfrowa

Jakub Woynarowski Novus Ordo Seclorum / Nowy Porządek Wieków

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

12.01 - 25.02. 2018, Wystawa autorska pn. Jakub Woynarowski. Novus Ordo Seclorum / Nowy Porządek Wieków w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli

ul. Sandomierska 1

 

  • Drukuj
  • E-mail

Realizowany od blisko dekady projekt Jakuba Woynarowskiego, zatytułowany ”Novus Ordo Seclorum"  ("Nowy Porządek Wieków" - według starożytnego poety Wergiliusza) stanowi interdyscyplinarne przedsięwzięcie artystyczne, skoncentrowane na poszukiwaniach związków pomiędzy dokonaniami artystycznej awangardy XX wieku a zjawiskami z obszaru sztuki dawnej.

Klamrą, która spina wszystkie elementy tej fikcyjnej, choć osnutej wokół prawdziwych zdarzeń opowieści o sztuce, jest teoria spiskowa, sugerująca istnienie tajnego, ikonoklastycznego stowarzyszenia, odpowiedzialnego za artystyczne, religijne i polityczne rewolucje w dziejach nowożytnej kultury Zachodu. Spiskowa narracja wskazuje na trzy ogniska "mistycznej" proto-awangardy. W XVI wieku jest to Norymberga, ośrodek reformacyjny, gdzie tworzą tacy pasjonaci geometrycznej abstrakcji, jak Lorenz Stöer, Wenzel Jamnitzer i Hans Lencker. U schyłku XVIII wieku będzie to Paryż wizjonerskich, rewolucyjnych architektów: Étienne-Louisa Boullée, Claude-Nicolasa Ledoux i Jeana-Jacquesa Lequeu. Trzecim ogniskiem jest Moskwa, w której działali konstruktywiści: Kazimierz Malewicz, Władimir Tatlin i Aleksander Rodczenko. Osią dygresyjnej i nielinearnej narracji na temat „archeologii awangardy” jest nieustannie rozbudowywana mapa śledztwa - wieloelementowa kompilacja grafik, kolaży, fotomontaży i diagramów. Metaforą porządkującą ten paranaukowy atlas wizualny jest halucynacyjna wizja ogrodu francuskiego, będącego zarazem labiryntową galerią abstrakcyjnych form przestrzennych, powstałych - pomimo formalnego podobieństwa - w odległych epokach historycznych: od neoplatońskich studiów perspektywicznych, poprzez kosmologiczne modele, aż po przykłady modernistycznej architektury. Kolejne odsłony projektu prezentowane były dotychczas m.in. w Europejskim Banku Centralnym we Frankfurcie, Fondazione Memmo w Rzymie, MeetFactory w Pradze, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i krakowskim MOCAK-u.

 

Wystawie towarzyszy katalog.

 

Jakub Woynarowski

Urodzony w 1982 roku w Stalowej Woli. W 2007 roku uzyskał dyplom magisterski na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, a w 2017 roku na tym samym kierunku obronił doktorat. Obecnie prowadzi Pracownię Rysunku Narracyjnego na macierzystej uczelni. Artysta, designer i niezależny kurator. Autor projektów z pogranicza teorii i praktyki wizualnej. Autor książek, m.in. „Corpus Delicti” (z Kubą Mikurdą) i „Martwy sezon”. Twórca koncepcji artystycznej wystawy w Pawilonie Polskim podczas 14. Biennale Architektury w Wenecji. Otrzymał Paszport „Polityki” za rok 2014 w kategorii sztuk wizualnych. We współpracy z Anetą Rostkowską organizował projekty kuratorskie m.in. w De Appel Arts Centre w Amsterdamie, Galerii Narodowej w Pradze oraz Akademie der Künste der Welt w Kolonii. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Europejskim Banku Centralnym we Frankfurcie, Fondazione Pastificio Cerere i Fondazione Memmo w Rzymie, MeetFactory w Pradze, Kunsthalle w Bratysławie, CAC w Wilnie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i krakowskim MOCAK-u.


wystawy czasowe

Elementarz polskiego designu

Niełatwo pokazać 100 lat polskiego designu, ograniczając się do 100 obiektów. Jak wybra
...

Roundabout Baltic

ROUNDABOUT BALTIC w ramach ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2017 04.10-29.10.2017 – Centralne Muzeu
...

Tomek Baran / Sławomir Toman / Grzegorz Siembida. Trójwymiar

12.01 - 25.02.2018 Wystawa „Trójwymiar” prezentuje twórczość trzech malarzy związanych z re ...

Jakub Woynarowski Novus Ordo Seclorum / Nowy Porządek Wieków

12.01 - 25.02. 2018, Wystawa autorska pn. Jakub Woynarowski. Novus Ordo Seclorum / ...

Machiny Leonarda da Vinci

1.10.2017-11.02.2018, ul. Staszica 14, Centrum Edukacji Dziecęcej, lokal po dawnej Bibliotece Miejs ...

COP w obiektywie przedwojennych reporterów

od 20.05.2017, COP w obiektywie przedwojennych reporterów – wystawa plenerowa, plac prz ...

ALICJA I PRZYJACIELE

20.05.2017 - 3.06.2018 Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1 Międzynarodowa wystaw ...

Walczyli o Polskę, w którą wierzyli – żołnierze „Tarzana”

od 1.03.2017 Wystawa plenerowa, Rynek w Stalowej Woli–Rozwadowie ...