Oferta edukacyjna Pierwotna Puszcza Sandomierska

Zapraszamy do skorzystania z oferty edukacyjnej do wystawy "Pierwotna Puszcza Sandomierska".

Ekspozycja dostępna jest w głównej siedzibie Muzeum przy ul. Sandomierskiej 1 w Stalowej Woli.

Szczegóły oferty znajdują się w zakładce edukacja.

  • Drukuj
  • E-mail

„Pierwotna Puszcza Sandomierska” to wystawa przyrodnicza z Muzeum Przyrodniczego Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierzą Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, poświęcona faunie dawnej, dzikiej Puszczy Sandomierskiej.

Pierwotna Puszcza Sandomierska rozciągała się na obszarze przypominającym swoim kształtem trójkąt. Jej granice wyznaczały od północnego zachodu Dolina Wisły, od wschodu Wyżyna Lubelska i krawędź Roztocza (po Lwów), a od południa próg Pogórza Karpackiego. Obecnie Puszcza Sandomierska to jeden z najpiękniejszych przyrodniczo kompleksów leśnych Polski – obszar specjalnej ochrony ptaków i siedlisk Natura 2000 „Puszcza Sandomierska”.

Reliktami pierwotnej puszczy są obecnie Puszcza Niepołomicka, Puszcza Sandomierska, Lasy Janowskie i Puszcza Solska. W okresie atlantyckim (7700–5100 B.P.) znajdowały się tam dziewicze lasy z bogatym i zróżnicowanym drzewostanem, będące matecznikiem licznych, obecnie rzadkich lub wymarłych zwierząt. Wystawa prezentuje historię tych terenów, które kiedyś swym zasięgiem obejmowały niemal całą powierzchnię dzisiejszej Polski, pokazuje ich dawne i obecne bogactwo. Ma też zwrócić naszą uwagę na rolę lasów w ekosystemie i konieczność ich ochrony.

Wystawa prezentuje unikatową faunę w scenerii zespołów leśnych pierwotnej puszczy tętniącej życiem – boru mieszanego, który niegdyś był najbardziej rozpowszechnionym typem lasów – olsu i łęgu oraz grądu i buczyny. Znaczną jej część zajmują owady i ich przystosowania do życia w różnych siedliskach.

Ważnym elementem ekspozycji jest część edukacyjna, skierowana do dzieci i młodzieży. Dla najmłodszych zostały przygotowane zabawy w tropiciela zwierząt i obserwatora przyrody pod mikroskopem oraz projekcja filmowa.

Eksponowane na wystawie okazy fauny pochodzą z kolekcji Muzeum Przyrodniczego ISEZ PAN, a unikatowe żubry i jeleń zostały udostępnione przez Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj