"Wakacje z duchami" – wycieczki

Zapraszamy na wakacyjne spacery w poszukiwaniu duchów przeszłości.

Proponujemy wyruszanie na odkrywczy rekonesans uliczkami, alejkami, ścieżkami… wiodącymi przez przedwojenne przyzakładowe osiedle, niegdysiejsze miasteczko Rozwadów, prastare wsie Pławo i Charzewice, aby zaglądając w różne zakamarki, odnajdując zabytkowe budynki czy architektoniczne detale odkrywać ducha historii, ducha kultury i sztuki, ducha nauki czy ducha przemysłu… poznając przy okazji miejsca przesiąknięte duchem tradycji oraz przypominając sylwetki ludzi wielkich duchem, którzy przez dziesięciolecia, a nawet wieki, wpływali na kształtowanie ducha naszego miasta i jego dzielnic.

Każda z planowanych wypraw ma inny cel i inne przesłanie.

  • Drukuj
  • E-mail

 

Liczba miejsc może być ograniczona, a uczestnictwo zapewniają wcześniejsze zapisy w tygodniu poprzedzającym wycieczkę, pod nr tel. 15 842 00 42

/skrajnie niesprzyjające warunki atmosferyczne uniemożliwiające spacer spowodują odwołanie wycieczki lub zmianę jej terminu/

W ramach wakacyjnych promocji uczestnictwo we wszystkich wycieczkach jest bezpłatne

Prowadzenie: Marek Wiatrowicz

 

Kolejność wakacyjnych wypraw:

 

Wycieczka po Rozwadowie

Śladami rodu Lubomirskich

W trakcie spaceru poznamy dzieje książęcej rodziny od drobnoszlacheckich początków, aż po wejście do panteonu magnackich potęg Rzeczpospolitej, a przy okazji rozwikłamy zawiłości związane z podziałami na rodowe linie i gałęzie. Oczywiście odwiedzimy również zabytkowe miejsca związane z rzeszowską linią Lubomirskich, osiadłą przed wiekami w Rozwadowie oraz Charzewicach i przez z górą dwa wieki tu piszącą swoją rodową historię.

Spotkanie: 11 lipca, godz.15.00,

przed budynkiem Muzeum (ul. Sandomierska 1)

 

 

Wycieczka po Stalowej Woli

Stalowa Wola rozkwita

Zapraszamy na spacer opowiadający o początkach Stalowej Woli jako przyzakładowego osiedla, jej przemianach w coraz większe miasto i kolejnych fazach dynamicznego rozwoju. Przy okazji proponujemy wspólne obejrzenie plenerowej wystawy ZIELONE, ŻÓŁTE… STALOWE. Wyroby  Zakładów Południowych i HSW, ukazującej różnorodność w sferze produkcji na przestrzeni lat; na ekspozycji zobaczymy wyroby powszechnie znane, /jak maszyny budowlane/, i te całkiem już zapomniane, /jak np. turbiny parowe/… i wiele, wiele innych ciekawych produktów.

Spotkanie: 18 lipca, godz.15.00

przy wystawie obok Biblioteki Międzyuczelnianej (ul. Popiełuszki)

 

 

Wycieczka po Rozwadowie

Miasteczko wielu nacji

Jak wiele osób różnej narodowości tworzyło rozwadowską społeczność? Gdzie należy poszukiwać rozwadowskich korzeni kulturowych? Co nam dziś zostało z dawnych tradycji? Na te i inne pytania postaramy się znaleźć odpowiedź podczas spaceru wiodącego śladami etnicznej różnorodności mieszkańców nadsańskiego miasteczka, odwiedzając miejsca związane obywatelami Rozwadowa z różnych stron i w różnym czasie doń przybyłymi. A czeka nas przy tym odkrywaniu wiele niespodzianek.

Spotkanie: 25 lipca, godz.15.00,

przed budynkiem Muzeum (ul. Sandomierska 1)

 

 

Wycieczka po Stalowej Woli

Szlakiem stalowowolskiej kultury

Podczas wycieczki poszukamy miejsc związanych z krzewieniem na przestrzeni dziesięcioleci kultury w Stalowej Woli, znajdą się wśród nich zapewne instytucje w oczywisty sposób się z miejscową kulturą kojarzące i do dziś aktywnie działające, lecz również te zupełnie już zapomniane, a kształtujące niegdyś ducha miasta i wywierające znaczący wpływ na lokalną społeczność. Przy okazji przypomnimy osoby, które kładły kamienie milowe na drodze kulturalnego rozwoju naszego miasta.

Spotkanie: 1 sierpnia, godz.15.00

przy fontannie obok Miejskiego Domu Kultury (ul. 1 Sierpnia)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj