Wycinanka lasowiacka wykonana przez twórczynię Marię Kozłową, ok. 1990 r. Wycinanka lasowiacka wykonana przez twórczynię Marię Kozłową, ok. 1990 r.

Wytnij po lasowiacku. Od tradycji do inspiracji

[2023 WYSTAWA ARCHIWALNA] 4.06-1.10.2023

Miejsce ekspozycji: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

Wystawa zaprezentuje mało znaną wycinankę lasowiacką. Jej wielką propagatorką była charyzmatyczna twórczyni ludowa Maria Kozłowa z d. Wiącek pochodząca z Machowa (1910-1999), która swoje życie poświęciła propagowaniu kultury ludowej Lasowiaków. Jej prace znajdują się w wielu muzeach, a Muzeum Regionalne w Stalowej Woli posiada pokaźną kolekcję wycinanek, dotąd niepokazywanych. Spuścizna Marii Kozłowej inspirowała i inspiruje nadal młodsze pokolenia, dlatego obok jej papierowych dekoracji zostanie zaprezentowane również rękodzieło innych twórczyń i artystek, które nawiązują do kultury ludowej regionu lasowiackiego. Wśród różnorodnych wycinanek znajdą się tradycyjne gwiazdy, ptaszki, pasyjki, firanki oraz współczesne serwetki z papieru czy obrazki narracyjne.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty z wycinanki, poprowadzone przez zaproszone twórczynie oraz edukatorów muzealnych.

Kurator wystawy : Elżbieta Skromak

Artystki: Maria Kozłowa, Anna Rzeszutowa oraz Dorota Kozioł, Janina Piechota, Renata Sendrowicz, Barbara Sroczyńska, Teresa Walska.