BLACK METAL. KOWALSTWO WCZESNOŚREDNIOWIECZNE

  • Drukuj
  • E-mail

Zapraszamy Was na niezwykłą podróż do świata dawnego kowalstwa i hutnictwa – rzemiosł znanych ludzkości od epoki żelaza, a w swojej naturze niezmiennych do dziś!

Co to jest ruda? Jak pozyskiwano z niej metal? Co to jest dymarka? Jak wytwarzano noże, miecze, topory? Co to jest dziwerowanie? Do czego służyły grzywny? Jakie przeznaczenie miały kowadła i z czego je robiono?

Dużo pytań? Podczas zajęć na wystawie odpowiemy na wszystkie i opowiemy Wam o rzemiosłach, jakimi są hutnictwo i kowalstwo. Z bliska zobaczycie też kilkadziesiąt doskonałych replik zabytkowych narzędzi i broni oraz poznacie etapy ich wytwarzania.

Serdecznie zapraszamy

Muzeum Regionalne 

ul. Sandomierska 1

Cennik:

lekcja 6 zł, przedszkola i klasy pierwsze szkoły podstawowej bezpłatnie

warsztaty od 3 zł do 10 zł

Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Muzeum.

Zapisy i informacje pod numerem telefonu 15 844 85 56.

Lekcja

Na lekcji dowiecie się, jak we wczesnośredniowiecznej Europie wytwarzano żelazo, niezbędne w wielu dziedzinach ówczesnego życia. Poruszymy zagadnienia związane z technikami jego obróbki i stopów, czyli stosowanymi w okresie wczesnego średniowiecza materiałami oraz technikami wytwórczymi. Poznacie tajniki dwóch podstawowych dziedzin rzemiosła związane z obróbką tego metalu – hutnictwa i kowalstwa.

Zakres informacji przekazywanych podczas lekcji oraz sposób prowadzenia zajęć dostosowany jest do grup wiekowych uczestników. 

Warsztaty

Węgielne rysowanki

dla przedszkolaków

Dzieci pokryją całą kartkę papieru sprasowanym węglem drzewnym, a następnie gumką chlebową „wymażą” w niej wybrany przez siebie motyw. Powstanie w ten sposób monochromatyczny obraz.

Płomieniu płoń

dla klas I-II

Z użyciem szablonu oraz kilku innych elementów, dzieci wykonają płomień, jako nieodzowny element w procesie kucia żelaza.

Miech kowalski

dla klas III-V

Na warsztatach dzieci zbudują z różnych materiałów atrapę ręcznego miecha kowalskiego, używanego w kuźniach do podsycania ognia.

Druciana zakładka

dla klas VI-VIII

Z użyciem odpowiednich narzędzi oraz drutu uczestnicy warsztatów wykonają ozdobną drucianą zakładkę do książki.

 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj