Takie było lasowiackie życie... Dawna wieś w rzeźbie Jana Puka

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:
  • Drukuj
  • E-mail

Wystawa prezentuje sylwetkę i prace artysty ludowego Jana Puka, przedstawiciela starszego pokolenia zanurzonego w tradycji i kulturze ludowej Lasowiaków. Ekspozycja przybliża dawne życie w lasowiackiej wsi. Zarówno podczas lekcji muzealnych, warsztatów, jak i rodzinnych niedziel oraz innych planowanych wydarzeń będzie można poznać dawno zapomniane wiejskie rzemiosła, zobaczyć jak powstają powrozy czy też spróbować samodzielnego robienia masła. Muzealni edukatorzy przybliżą m.in. drogę, jaką pokonuje ziarno, by stać się bochenkiem chleba, ale też ciężką pracę na roli. Zwiedzający poznają również, jak ważna była na wsi samowystarczalność, a co za tym idzie umiejętności, wiedza oraz życie zgodne z naturą.

Na wystawie prowadzimy angażujące uczniów lekcje, poruszając zagadnienia z zakresu przyrody, ekologii, lokalnej tradycji i zwyczajów. Jesteśmy też otwarci na propozycje nauczycieli – prowadzimy lekcje na tematy wcześniej zaproponowane.

 

LEKCJE MUZEALNE

 

Od ziarenka do bochenka

W oparciu o rzeźby i eksponaty prezentowane na wystawie uczestnicy poznają drogę, jaką przebywa ziarno zbóż, zanim stanie się kromką chleba na naszym stole. Opowiemy o siewie zboża, jego uprawie i zbiorach. Pokażemy, na czym polega przemiał ziarna na mąkę i co nalezy zrobić by stała się ona pachnącym pieczywem. Przybliżymy także znaczenie chleba w dawnych czasach i związane z tym zwyczaje, tradycje, przysłowia, zabobony...

 

Jak to ze lnem było

Lekcja poświęcona uprawie i przetwarzaniu bardzo ważnej rośliny – lnu. Opowiemy o jej wpływie na życie ludzi i wielkim znaczeniu dla ich samowystarczalności. Opierając się na prezentowanych na wystawie rzeźbach i eksponatach prześledzimy drogę, dzięki której niepozorna łodyżka staje się koszulą, zapaską czy portkami.

 

Takie było lasowiackie życie

Lekcja o życiu Lasowiaków we wspomnieniach i rzeźbach Jana Puka. Opowiemy o trudzie codziennej pracy, o wiedzy i doświadczeniu przekazywanych z pokolenia na pokolenie, tradycjach i zwyczajach, które wyznaczały rytm życia dawnej wsi nad Sanem. Pokażemy dzieciom, jak robiono masło, skręcano sznury, wykonywano naczynia z drewna ... i wiele, wiele więcej.

 

WARSZTATY PLASTYCZNE

Kręć się mój wiatraku!

Wiatraki koźlaki były nieodzowną częścią krajobrazu, bo dzięki nim łatwo można było zamienić ziarno w mąkę. Na warsztatach dowiecie się, jak taki młyn wyglądał i wykonacie jego kolorowy model z kartonu.

 

 

INFORMACJA DLA DYREKTORÓW SZKÓŁ

Zachęcamy szkoły do podjęcia całorocznej współpracy, w ramach której uczniowie będą mogli skorzystać z pakietu zajęć plastycznych, wycieczek i lekcji muzealnych we wszystkich obiektach naszego Muzeum z wykorzystaniem zniżek i ulg.

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

 Jak umówić się na zajęcia muzealne?

Zajęcia można zarezerwować pod nr tel.: 15 844 85 56. 

Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 14.30.

Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

UWAGA!

Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.

 

MIEJSCE

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

 

CENY

Lekcja – 6 zł

Warsztaty – 4–10 zł (w zależności od użytych materiałów)

Przedszkola: lekcja – wstęp bezpłatny, warsztaty – 4 zł

Osoby z niepełnosprawnością – wstęp bezpłatny

 

Program edukacyjny realizuje założenia podstawy programowej dla przedszkoli:

I.6; I.7; III.3; III.4; III.5; III.6; III.8; III.9; IV.5; IV.8; IV.9.

dla przedszkoli

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj