Eksponaty muzealne nas inspirują

Wystawa prac zgłoszonych do muzealnego projektu „Dekoracje ludowe inspiracją dla małych i dużych”

Wystawa dostępna do 17 października 2021

Miejsce ekspozycji:

Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

Stalowa Wola

ul. Rozwadowska 12

Wystawa została oparta na interakcji z użytkownikami Internetu. To efekt muzealnego projektu on-line, gdzie inspiracją dla autorów prac była sztuka ludowa ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Prace wykonane zostały w wielu różnych technikach i materiałach, m.in. glinie, szkle, papierze, drewnie. Ekspozycja, obok nadesłanych prac dzieci, młodzieży i dorosłych, prezentuje także muzealia, które ich zainspirowały: ubiory, meble czy inne przedmioty użytkowe. Wśród dizajnerskich projektów, wyszukanych prac wykonanych przez plastyków, znalazły się również ciekawe realizacje osób, dla których sztuka ludowa jest na co dzień źródłem inspiracji oraz rozwijania umiejętności i talentów. Na wystawie można obejrzeć ciekawą biżuterię i torebki oraz dekoracje dla domu. Młodsi uczestnicy projektowali także nadruki na koszulki, zakładki do książek czy etui na telefon.

Zapraszamy do udziału w zajęciach, które przybliżą młodym odbiorcom tradycyjne ludowe wzornictwo regionu lasowiackiego oraz pokażą, że dziś można się nim inspirować i otrzymywać piękny artystyczny efekt, kultywując jednocześnie dawne zwyczaje w nowoczesny sposób.

WARSZTATOWA LEKCJA MUZEALNA

Część wprowadzająca zajęć w przestrzeni wystawy pozwoli poznać dekoracje umieszczone na zabytkowych ubiorach i przedmiotach codziennego użytku. Uczniowie posłuchają o zwyczajach i ludowej kulturze Lasowiaków.

W części warsztatowej uczestnicy wykonają jeden z wybranych przedmiotów, dekorując go motywami lasowiackimi. Do wyboru: płócienna zakładka do książek lub płócienna torba z etno dekoracją.

INFORMACJA DLA DYREKTORÓW SZKÓŁ

Zachęcamy szkoły do podjęcia całorocznej współpracy, w ramach której uczniowie będą mogli skorzystać z pakietu zajęć plastycznych, wycieczek i lekcji muzealnych, organizowanych z okazji otwarcia nowej galerii malarstwa w naszym mieście. Więcej informacji pod nr tel. 797 120 229.

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

Zajęcia można zarezerwować pod nr tel.: 15 842 02 07.

Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.

Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.

Uczestników zajęć obowiązują zasady reżimu sanitarnego, opisanego w regulaminie zajęć.

Zapisanie grupy na zajęcia jest równoznaczne z akceptacją regulaminu zajęć edukacyjnych, obowiązującego w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli: http://www.muzeum.stalowawola.pl/pl/edukacja/regulamin-zaj

CENA – 4–7 zł (w zależności od użytych materiałów)

Osoby z niepełnosprawnością – wstęp bezpłatny

dla szkół podstawowych (klasy 4-8)