COP w walizce

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Wyjazdowe prelekcje i wykłady o Centralnym Okręgu Przemysłowym oraz Muzeum COP-u.

  • powiększ tekst zmniejsz rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
  • Drukuj
  • E-mail

W 2022 r. przypada 85. rocznica powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wkrótce historię największej gospodarczej inwestycji międzywojnia w pełnej krasie zaprezentuje nowe Muzeum COP. Nim jednak drzwi powstającej właśnie placówki zostaną otwarte dla zwiedzających, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza na cykl terenowych zajęć edukacyjnych poświęconych dziejom i dziedzictwu COP-u. Novum projektu polega na tym, że to pracownicy muzeum przyjadą do zainteresowanych.

Rok 2022 to jubileusz 85-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Dla Stalowej Woli to szczególna rocznica – miasto jest „dzieckiem COP-u”, a pamięć o cudzie gospodarczym polskiego międzywojnia jest w nim szczególnie żywa. Jednym z wydarzeń na podkreślenie tego jubileuszu będzie otwarcie w Stalowej Woli muzeum w całości poświęconego COP-owi oraz ideom, jakie przyświecały jego twórcom. Czy jednak wiemy, kto był inicjatorem tej ogromnej inwestycji? Kim byli jej budowniczowie? Czy dostrzegamy wokół siebie efekty jej powstania? Jak idee COP-u są realizowane w XXI wieku? Na te i wiele innych pytań, w ramach nowego programu edukacyjnego „COP w walizce”, odpowiedzą edukatorzy stalowowolskiego Muzeum Regionalnego. Nie musicie organizować wyjazdu, bo oni chętnie przyjadą do was.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli serdecznie zaprasza szkoły, domy kultury, koła naukowe, kluby seniora i wszystkich, którzy chcieliby posłuchać i podyskutować o historii gospodarczej Polski. A jeżeli nie macie możliwości zorganizowania spotkania u siebie, to wykłady na wybrane tematy będą się odbywały także online. 

 

Proponowane tematy:

Eugeniusz Kwiatkowski i jego polityka gospodarcza

Ignacy Mościcki - wynalazca i działacz polityczny

Budowa COP-u we wspomnieniach i relacjach (społeczny odbiór inwestycji)

Wynalazcy i eksperci w okresie Drugiej Rzeczypospolitej

Stalowa Wola - budowa zakładów przemysłowych i miasta przed wybuchem II wojny światowej

Polskie osiągnięcia gospodarcze Drugiej Rzeczypospolitej

 

Zajęcia bezplatne

Informacje i rezerwacje: tel. 518 727 688, 15 823 50 37

 

Program „COP w walizce” realizowany jest w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury, os priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

 

dla szkół podstawowych (klasy 4-8)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj