Odeszła Wanda Trzebunia-Siwicka

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Wczoraj dotarła do nas, kolejna w tym roku, smutna wiadomość. Odeszła mgr inż. Wanda Trzebunia-Siwicka, absolwentka stalowowolskiego liceum, córka ppłk Stanisława Trzebuni – szefa bezpieczeństwa Zakładów Południowych w Stalowej Woli, dowódcy grupy operacyjnej „Stalowa Wola".

  • Drukuj
  • E-mail

Niejednokrotnie mieliśmy okazję bywać w jej warszawskim mieszkaniu. Pani Wanda dzieliła się z nami swoimi wspomnieniami o latach spędzonych w Stalowej Woli. Ten niemal dziesięcioletni okres w swoim życiu, darzyła ogromnym sentymentem.

Pani Wando, dla nas muzealników, historyków było zaszczytem móc Panią poznać i wysłuchać tych opowieści. Zapamiętamy Panią jako zawsze życzliwą, pomocną i zacną osobę.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Warszawie w kościele Św. Karola Boromeusza na Powązkach 29 grudnia b.r. o godz. 11 00.

Rodzinie i bliskim zmarłej składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Wanda Trzebunia urodziła się 1 stycznia 1929 r. w Warszawie. Była córką Jadwigi z d. Suligowskiej (1897-1980) i Stanisława Trzebuni (1888-1960). Stanisław Trzebunia podpułkownik Wojska Polskiego, to przede wszystkim jeden z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., za co został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy. Później szef bezpieczeństwa Zakładów Południowych w Stalowej Woli, dowódca grupy operacyjnej „Stalowa Wola", która w 1939 r. broniła przepraw na Sanie na odcinku Rozwadów-Ulanów, wycofując się w kierunku Janowa Lubelskiego. Na wieść o wkroczeniu sowietów, podjął niezwykle ważną dla wielu żołnierzy decyzję: zwolnił swoich żołnierzy z przysięgi i pozwolił im samodzielnie wracać, nie poddając się nadciągającej Armii Czerwonej. Tym samym wielu z nich uniknęło śmierci lub niewoli. Jego wojenna tułaczka trwała do 1952 r., wówczas wrócił do Polski z Anglii, z obowiązkiem pracy na Ziemiach Odzyskanych - w PGR-ach; dopiero po 3 latach mógł wrócić do Warszawy i tu pracować.

Trzebuniowie ze Stalową Wolą związali się od roku 1937 r., kiedy Stanisław otrzymał propozycję pracy w ZP. Początkowo wraz z żoną Jadwigą z d. Suligowską (wnuczką Adolfa Suligowskiego, znanego warszawskiego adwokata) i małą Wandą zamieszkali w leśniczówce nieopodal Niska. Tuż przed wybuchem wojny rodzina zamieszkała w dwurodzinnej willi przy dzisiejszej ul. Mickiewicza. Wanda wspomina: W czasie wojny na ulicy pozostały tylko trzy rodziny: Trzebuniów, Uklańskich i Ankowskich. Reszta uciekła. Mój ojciec poszedł na wojnę, więc zostałyśmy same – mama, ja. Nasz dom był pierwszym od szosy, którą ciągnęli uchodźcy – tłumy. Po wkroczeniu Niemców wszyscy byli wzywani do pracy w Zakładach, ale Jadwiga stanowczo nie chciała tam pracować i zatrudniła się w Spółdzielni Spożywców. Do mieszkania dokwaterowano im początkowo austriackiego majora, potem dwie urzędniczki z ZP, które notabene stały się na jakiś czas prawowitymi właścicielkami domu, mieszkały w pokojach na górze. W 1941 r. Jadwiga i Wanda zostały wyrzucone z willi. Wtedy ks. Józef Skoczyński zaproponował Jadwidze pracę przy zorganizowaniu i prowadzeniu Opieki Społecznej w ramach Rady Głównej Opiekuńczej. Jadwiga i Wanda zamieszkały nad gospodą. W RGO Jadwiga pracowała z wielkim oddaniem do końca wojny. Gdy Wanda skończyła 14 lat mogła rozpocząć pracę w sklepie Spółdzielni Spożywców (inaczej groziłaby jej wywózka na roboty do Niemiec). Wanda pracowała tam do 31 sierpnia 1944 roku. Przez całą wojnę Wanda uczyła się na tajnych kompletach, początkowo u Wacława Górskiego. Na poziomie szkoły średniej kontynuowała naukę u nauczycielki, której nazwisko już zatarł czas, ale nadzór nad nauką sprawowali Witold i Maria Kossowscy – nauczyciele przedwojennego stalowowolskiego liceum. Kossowscy przez całą okupację przechowali przedwojenne druki świadectw, jedno z nich otrzymała Wanda, gdy zdała małą maturę w lipcu 1944 r. i 1 września mogła już wstąpić do liceum. Nocą z 1 na 2 sierpnia 1944 r. Stalową Wolę wyzwolono spod okupacji niemieckiej. Wanda po zdaniu matury w 1946 r. wyjechała wraz z matką do Warszawy. Nie skorzystała z propozycji ojca, aby wyemigrować do Anglii. Pozostała w kraju. Po studiach na Politechnice Warszawskiej całe swoje życie zawodowe związała z polską telewizją publiczną.

Z rodziną Trzebniów związane jest jeszcze jedno ciekawe wydarzenie. Na ścianie ich stalowowolskiego domu wisiał obraz Rafała Malczewskiego. W Zakopanem – skąd pochodził Stanisław Trzebunia – nawiązała się jego znajomość z malarzem. Rafał przez kilka dni w październiku 1938 r. przebywał w Stalowej Woli u Trzebuniów, pozostawiając im na pamiątkę akwarelę na której uwiecznił nadsański pejzaż.

O rodzinie Trzebuniów możecie Państwo przeczytać m. in. w: Stalowa Wola. Europejskie miasto modernistyczne

Aneta Garanty

aktualności

Kosmiczny Dzień Dziecka w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

4 czerwca w ogrodzie Galerii czeka nas dzień pełen emocji. Muzeum zaprasza do wesołej zabawy wszy ...

Nowe wystawy w Muzeum

Piękne, tradycyjne i inspirujące polskie wycinanki na wystawach „Podróże wycinanek” i „Wyt ...

Sikorski Model Show

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Modelarskiego Sikorski Model Show już wkrótce. Dziewi ...

MIASTO DOSTĘPNE DLA WSZYSTKICH – Zapraszamy na seminarium

Prezydent Miasta Stalowej Woli serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w seminarium Forum Rozwoju L ...

FILM Dzień Muzealnika. Stereotypy o pracownikach Muzeum

Let's celebrate! 18 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów i Dzień Muzealnika! ...

Zaproszenie na spotkanie z Marisą De Lempicką

Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli oraz Aneta Garanty Dyrektor Muzeum Regionalnego w ...

Noc Muzeów w Stalowej Woli

NOC MUZEÓW W STALOWEJ WOLI z Funduszami Europejskimi z muzycznym finałem w Muzeum Centralnego Ok ...

Koncerty Noc Muzeów 2023

Drodzy odbiorcy! Pytacie o tegoroczną Noc Muzeów, więc... uchylamy rąbka tajemnicy!
...

Wyjątkowe bluzy i koszulki na 85-lecie Stalowej Woli

Jak połączyć tradycję i nowoczesność? Odpowiedź na to pytanie znamy doskonale... Stalowa Wola ...

Finisaż ekspozycji „Piotr Warchoł – malarstwo”

Widzieliście już wystawę malarstwa Piotra Warchoła? Jeżeli nie, to idealna ku temu okazj
...

Finisaż ekspozycji malarstwa Piotra Warchoła

Widzieliście już wystawę malarstwa Piotra Warchoła? Jeżeli nie, to idealna ku temu okazj
...

Majówkowy czas pracy Muzeum

Majówka zbliża się wielkimi krokami! Macie już plany? Szukacie ciekawych atrakcji i możliwości ...

Odeszła prof. Anna Sieradzka

Z żalem informujemy, że zmarła dr hab. Anna Sieradzka, prof. UW.  ...

KONFERENCJA - CZAS NA MŁODZIEŻ

27 kwietnia 2023 będziemy obecni na konferencji CZAS NA MŁODZIEŻ organizowanej przez St ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj