Kolaż zdjęć: M. Sauter, Szanghaj Chiny /  B. Dziworski, Łódź, 1964 Kolaż zdjęć: M. Sauter, Szanghaj Chiny / B. Dziworski, Łódź, 1964

Fotograficzne podróże w Muzeum Regionalnym

Fotograficzne podróże w Muzeum Regionalnym

Wraz z rozpoczynającymi się wakacjami Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza do odwiedzenia dwóch nowych wystaw, które idealnie wpisują się w temat letnich wojaży. To ekspozycje „f/5.6” wystawa fotografii Bogdana Dziworskiego i „Fotografia. Marcin Sauter”, które prezentują dorobek dwóch nietuzinkowych artystów. Klimatyczne, artystyczne obrazy uchwycone zostały nie tylko w Polsce, ale i w najdalszych zakątkach świata. Wernisaż odbędzie się w niedzielę 3 lipca w głównej siedzibie Muzeum przy ul. Sandomierskiej 1 o godz. 17:00.

 


„f/5.6”

Fotografie Bogdana Dziworskiego należą do kanonu polskiej fotografii powojennej. To czarno-białe ujęcia, klasyczne w formie i treści wyrazu. Ich autor, z zawodu operator i twórca filmowych dokumentów, uważany jest za mistrza fotografii ulicznej i porównywany do Henri Cartier-Bressona. Nawyki wyniesione z pracy z ruchomym obrazem czynią go doskonałym obserwatorem życia i rejestratorem ludzkich zachowań. Fotograf z doskonałą lekkością kadruje rzeczywistość, a przedstawione na zdjęciach sytuacje posiadają trudną do uchwycenia aurę. Każda jego fotografia to mini opowieść, która stanowi poetycką lub zabawną anegdotę.

Bogdan Dziworski urodził się w Łodzi w 1941 roku. W 1965 roku ukończył Wydział Operatorski w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. W 1994 otrzymał tytuł doktora, a w 2002 profesora zwyczajnego. Wykładowca PWSFTViT w Łodzi, Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Warszawskiej Szkoły Filmowej. Współpracował z Polską Kroniką Filmową, łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych oraz Przedsiębiorstwem Realizacji Filmów „Zespoły Filmowe”. Jest autorem wielu filmów dokumentalnych, poświęconych głównie tematyce sportowej. Wiele z nich osiągnęło status kultowych i ma do dziś swych wielbicieli.

Dziworski nigdy nie traktował fotografii jako profesji. I choć nie rozstawał się ze swoim aparatem Leica, twórczość fotograficzna była dla niego dopełnieniem zawodu operatora, scenarzysty i reżysera filmowego. Jego praca z obrazem ruchomym ma bezpośrednie odzwierciedlenie w zapisie fotograficznym – estetyka jego zdjęć jest przesiąknięta duchem polskiej szkoły filmowej. Przez wiele lat robił swoje zdjęcia „do szuflady” – nie organizował wystaw, nie publikował ich. Jego pierwszy album wydano już na początku lat 80-tych w Wiedniu, ale na pierwsze polskie wystawy czekaliśmy kolejnych dziesięć lat, a na publikację – dwadzieścia.

„f/5.6”

Wystawa fotografii Bogdana Dziworskiego

Organizacja wystawy: Agencja Zegart  i 6×7 Leica Gallery Warszawa

Kurator wystawy: Rafał Łochowski

 

„Fotografia. Marcin Sauter“

Wystawa powstała ze zdjęć wykonanych w latach 2006–2021, w Polsce i w wielu krajach świata, m.in. w: Armenii, Rosji, USA, Gwatemali, Belize, Włoszech, Francji, Białorusi, Maroku, Syrii i Libanie.

Marcin Sauter to fotograf, reżyser, operator filmowy, mieszkaniec Bydgoszczy, członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Polskiej Akademii Filmowej. Studiował fotografię w PWSFTviT w Łodzi, jest absolwentem i wykładowcą Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W latach 90-tych pracował jako fotoreporter „Gazety Wyborczej“. Publikował fotoreportaże w czasopismach „Pozytyw“ i „Magazyn Rzeczpospolitej“, był też fotosistą Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Przygotował ok. 20 indywidualnych wystaw fotograficznych, min. ostatnio w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu, Galerii Miejskiej w Krakowie i Galerii Arsenał we Wrocławiu. Marcin Sauter to reżyser i operator ponad 20 filmów dokumentalnych, m.in. „Hakawati“, „La Machina“ i „Na północ od Kalabrii“, za które otrzymał ok. 40 nagród filmowych, w tym główne nagrody na festiwalach filmowych, m.in. w: Meksyku, Paryżu, Chicago, Wilnie, Londynie, Kijowie, Belfaście, Lizbonie i Krakowie. Jego film „Za płotem“ został uznany we Francji za jeden z dziesięciu najwybitniejszych, krótkometrażowych filmów ostatniej dekady. W 2017 na 25 Międzynarodowym Festiwalu Operatorów Filmowych CAMERIMAGE jego film „Żalanasz“ zdobył główną nagrodę wśród dzieł krótkometrażowych, w 2021 r. wszedł na ekrany jego pierwszy – jako reżysera – film fabularny „Miasto“.

„Fotografia. Marcin Sauter”

Organizacja wystawy: Agencja Zegart

3 lipca – 14 sierpnia 2022

Miejsce ekspozycji:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj