Fot. Adrian Grycuk, źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Mirecka-Lory%C5%9B Fot. Adrian Grycuk, źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Mirecka-Lory%C5%9B

Odeszła Maria Mirecka-Loryś

W wieku 106. lat odeszła mjr Maria Mirecka-Loryś, wielka patriotka, wybitna działaczka podziemia niepodległościowego podczas II wojny światowej w ramach Narodowej Organizacji Wojskowej, a następnie Armii Krajowej. Komendantka Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. Po wojnie była organizatorką życia polskiej emigracji w Stanach Zjednoczonych.

Maria Mirecka-Loryś silnie związana była z regionem stalowowolskim. Urodziła się w 1916 r. w Ulanowie, mieszkała w Racławicach, a w 1937 r. ukończyła gimnazjum w Nisku. W 1940 r. została komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet w powiecie niżańskim, a później całego Okręgu Rzeszowskiego. W 2016 r. otrzymała tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Stalowej Woli”, zaś w 2020 r. „Honorowego Obywatela Gminy i Miasta Nisko”.

 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj