Finisaż wystawy i spotkanie z Janem Pukiem laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga 2022

18 września o godz. 16.00 w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli odbędzie się finisaż wystawy i spotkanie z Janem Pukiem, autorem prezentowanej na niej rzeźby ludowej. Twórca i regionalista wprowadzi słuchaczy w świat dawnej kultury ludowej.

Dobiega końca wystawa pn. Takie było lasowiackie życie...Dawna wieś w rzeźbie Jan Puka prezentująca sylwetkę i prace artysty ludowego, przedstawiciela starszego pokolenia zanurzonego w tradycji i kulturze ludowej Lasowiaków. Na finisaż wystawy zostało zaplanowane spotkanie z Janem Pukiem, który poświęcił swoje życie pięknej idei podtrzymywania pamięci o kulturze ludowej regionu lasowiackiego. Od wielu już lat jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w tej części województwa podkarpackiego ludowym rzeźbiarzem, gawędziarzem, poetą, kronikarzem. W swoim domu w Trześni (gm. Gorzyce), od ponad trzydziestu lat wykonuje drewniane rzeźby: kapliczki, ruchome zabawki, przedstawienia dawnych zajęć wiejskich, rzeźby patriotyczne, proste instrumenty. Artysta za swoją otwartość, bezpośredniość i pasję zyskał uznanie w wielu środowiskach kultury. Nadal niezmiennie od lat 80. XX w. tworzy rzeźby i zabawki, zaskakując coraz nowszymi pomysłami i tematami. W lipcu 2022 r. odebrał prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga 2022 za zasługi dla kultury ludowej.

Na finisażu będzie można posłuchać opowieści Pana Jana o dawnym życiu na wsi, nabyć katalog z prezentowanymi pracami artysty, zwiedzić dostępne wystawy.

Wydarzenie towarzyszy II Festiwalowi Kultury Lasowiackiej, który w tym dniu odbywa się w Stalowej Woli.

Miejsce:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Ul. Sandomierska 1

Godz. 16.00

Wstęp wolny

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj