Zapisy na warsztaty rękodzielnicze w ramach konferencji

[ZAPISY ZAMKNIĘTE]

Ciekawi Cię historia naszego regionu? Posiadasz zdolności manualne, które chciałbyś rozwijać? Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie!

W ramach interdyscyplinarnej konferencji naukowej „Dolne Nadsanie. Problematyka tożsamości i dziedzictwa kulturowego mikroregionu dolnosańskiego” zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowych warsztatach rękodzielniczych.

W tematykę stroju ludowego Dolnego Nadsania wprowadzi nas Ela Skromak – etnolog naszego muzeum. Sekrety lokalnych haftów poznacie dzięki Anicie Rybie. Warsztaty z koronki poprowadzi Renata Sendrowicz. Spotkanie zakończymy pokazem inspirowanym plastyką obrzędową w wykonaniu Beaty Trybuły – koordynatora Działu Edukacji naszego Muzeum.

Czas umili nam degustacja potraw regionalnych i spotkanie z mistrzami kulinarnymi.

Serdecznie zachęcamy do zapisów! Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

 

Anita Stanisława Ryba – regionalistka, badaczka lasowiackiej kultury ludowej, instruktor rękodzieła artystycznego, mistrz hafciarstwa, absolwentka Małopolskiego Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej Wydział Politologii, a także Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Stalowej Woli w zakresie Zarządzania Kulturą. Od kilku lat zajmuje się tworzeniem lasowiackich strojów ludowych dla zespołów obrzędowych oraz kół gospodyń wiejskich. Wykonała repliki strojów lasowiackich dla Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Prowadzi warsztaty rękodzielnicze z tradycyjnych technik ludowych takich jak haft, koronka oraz technik  współczesnych. Za swoją prace otrzymała nagrodę Zarządu Powiatu Stalowowolskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury  w kategorii „Animator Kultury 2013”.

Renata Sendrowicz - artystka obdarzona wieloma talentami, w swojej twórczości często nawiązuje lub inspiruje się sztuką ludową. Szczególnie bliskie jej sercu jest wzornictwo Lasowiackie. Należy do osób, które nigdy się nie nudzą, zajmuje się między innymi rękodziełem artystycznym, haftem, koronką, florystyką, fotografią, rysunkiem, malarstwem, poezją… Jej wiersze publikowane są w międzynarodowych internetowych magazynach literackich. Wszystkie te dziedziny przeplatają się, mają źródło w polskim folklorze. Pani Renata wypracowała swój rozpoznawalny styl, nawiązujący do poszczególnych motywów danego regionu, zajmuje się tzw. etnodizajnem. W poszukiwaniu twórczych informacji, podróżuje po Polsce odwiedza skanseny, muzea, zbiera informacje na temat kultury, obyczajów i wzornictwa, co skutkuje powstawaniem niepowtarzalnych dekoracji. Zdobywczyni licznych nagród w konkursach na najpiękniejszą palmę Wielkanocną. Współpracuje z różnymi artystami, instytucjami oraz fundacjami, bierze udział w różnych projektach, wystawach, prowadzi warsztaty, pokazy. Zbiera i kataloguje miejscowe wzory starych haftów ,koronek, by ocalić je od zapomnienia. Ciągle u niej pojawiają się nowe pasje, za którymi podąża i daje upust swojej kreatywności. Często mówi, że ,,ręka nie nadąża za tym co wymyśla głowa”.

Beata Trybuła – w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli pracuje od dziesięciu lat; jest koordynatorką Działu Edukacji, prowadzi lekcje muzealne i warsztaty dla wszystkich grup odbiorców, w tym również zajęcia dotyczące tradycji ludowych i plastyki obrzędowej; współuczestniczy w tworzeniu programów edukacyjnych i tras wycieczkowych; jest przewodniczką muzealną oraz certyfikowaną  przewodniczką miejską po Stalowej Woli; kieruje biblioteką muzealną, zajmuje się pracą redaktorską i korektą wydawniczą, jest redaktorką muzealnych publikacji.

 

PROGRAM

30 września (piątek)

Sesja warsztatowa

 

8.00–9.00

Rejestracja uczestników

9.00–9.15

Elżbieta Skromak, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Wprowadzenie do tematyki stroju ludowego Dolnego Nadsania

9.15–11.15

Anita Ryba, Spółdzielnia Socjalna „Łęgowianka”

Warsztaty z haftu

11.15–11.30

Przerwa kawowa

11.30–13.30

Renata Sendrowicz, „Renidzieło”

Warsztaty z koronki

13.30–14.00

Degustacja potraw regionalnych, spotkanie z mistrzami kulinarnymi

14.00–15.00

Beata Trybuła, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Pokaz warsztatowy inspirowany plastyką obrzędową regionu dolnosańskiego

15.00

Zakończenie konferencji

 

ORGANIZATOR

logotyp_MRSW_1

MKiDN_kolor4

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego


PATRONAT

FB_IMG_1660233188407

logo_PTK

PATRONAT MEDIALNY

KulturaLudowa_LOGO_WEB_RGB-1

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj