kurs czytania tekstów ikonicznych

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

 [kurs archiwalny]

  • Drukuj
  • E-mail

KURS CZYTANIA TEKSTÓW IKONICZNYCH DLA UCZNIÓW KLAS MATURALNYCH

Na egzaminach maturalnych pojawiają się zadania, wymagające zinterpretowania dzieła sztuki, porównania go z innym lub w miarę wnikliwego opisania. Nie jest to możliwe bez znajomości choćby podstawowych elementów, składających się na takie dzieło, sposobu jego analizowania czy profesjonalnego nazewnictwa.

Proponowane zajęcia obejmują poznawanie schematu dokonywania analizy dzieła sztuki, rodzaju i ilości informacji, koniecznych do przekazania. Uczestnik uzyskuje wiedzę między innymi na temat rodzajów kompozycji, technik i komponentów warsztatowych. Uczy się jak opisywać treść np. obrazu, jak go interpretować (kontekst epoki, symbolika, intertekstualność, stosunek do treści kulturowych) oraz w jaki sposób wartościować go i oceniać.

Zajęcia podzielone są na 3 części. Pierwsza część, teoretyczna, obejmuje poznawanie podstawowych pojęć związanych z dziełem sztuki (barwy, rodzaje kompozycji, techniki, style), druga część – praktyczna na wystawie – pozwala zmierzyć się z „żywym” dziełem sztuki i nauczyć się dostrzegać rzeczy niewprawnemu widzowi umykające; część trzecia to poszerzenie wiedzy teoretycznej oraz poznawanie przydatnych pojęć i fachowych zwrotów ułatwiających czytanie tekstu ikonicznego na maturze.

Zajęcia można organizować dla klas szkolnych lub grup składających się z indywidualnych chętnych.

Prowadzący: Marek Wiatrowicz

Kurs czytania tekstów ikonicznych dla maturzystów

Lokalizacja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

szkoła rysunku i malarstwa / zajęcia i kursy

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj