Joanna Rusin, Dywan pasanka Joanna Rusin, Dywan pasanka

Polska Folk w Belfaście

Sukces wystawy „Polska Folk" w Belfaście! 

Po niezwykle udanej prezentacji w Tent London (wrzesień 2009), przygotowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli wystawa „Polska Folk" 6 maja otworzy Tydzień Kultury Polskiej w Belfaście. Wydarzenia wpisują się w cykl programów POLSKA!YEAR, obchodów roku polskiego w Wielkiej Brytanii. „Polska FOLK" to prezentacja wpływu motywów i technik ludowych na współczesne polskie wzornictwo, sztuki dekoracyjne i architekturę. Jest próbą syntezy, podsumowania i zebrania w jednym czasie i miejscu prac zainspirowanych sztuką i rzemiosłem ludowym – formą, materią, rozwiązaniami technicznymi czy wreszcie poetyką. Tradycyjne wzory polskiej sztuki zdobniczej nadają naszemu wzornictwu unikalny charakter, a materiały i lokalne rzemiosło mówią wiele o naszej tradycji i pochodzeniu. Sprawiają, że polski design ma swoją wyraźną tożsamość i sens, pozostając równocześnie w głównym nurcie europejskiego projektowania, o czym świadczą międzynarodowe nagrody dla polskich dizajnerów. Na wystawie zaprezentowano zarówno produkty wytwarzane przemysłowo, jak i unikaty oraz prototypy, projekty czekające na swoich odkrywców i powszechnie znane "przeboje" polskiego designu. Są to m.in. prace: Joanny Rusin, Aze Design, Agnieszki Lasoty, Chrum, GOGO, Kariny Marusińskiej, Poor Design. Kuratorem wystawy jest Agnieszka Jacobson-Cielecka. Stalowowolska ekspozycja pokazywana jest w PS2GALLERY przy 18 Dongegall Street, w Belfaście (Belfast BT1 2GP). To nie koniec międzynarodowej trasy tej wystawy. Kolejnym miejscem jej prezentacji, w rozszerzonej wersji, będzie Berlin – już w czerwcu tego roku.

Wystawę „Polska FOLK" zorganizowano dzięki staraniom Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli oraz Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie.

POLSKA! YEAR to ponad 200 wydarzeń promujących polską kulturę na Wyspach Brytyjskich od wiosny 2009 do wiosny 2010 roku.
Głównym organizatorem Roku Polskiego jest Instytut Adama Mickiewicza

 

Koordynacja i dodatkowe informacje: Anna Szlązak, tel. 15 8448556, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj