Przewodnik po dawnej Stalowej Woli

Przewodnik pod dawnej Stalowej Woli to druga publikacja z zaplanowanej przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli serii przewodników po dzielnicach, miejscowościach i gminach powiatu stalowowolskiego, mających na celu przypomnienie ich historii, zabytków i tradycji.

„Przewodnik po dawnej Stalowej Woli" ma w założeniu, za sprawą zdjęć (także archiwalnych) oraz opisów, przedstawić zarys historii narodzin i wzrastania miasta, a także miejsca w którym ono powstało. Zaprezentowane tu zostały znaczące obiekty, wzniesione w mieście przed wojną oraz dwóch pierwszych dziesięcioleciach jego powojennego rozwoju, jak również ludzie i wydarzenia z nimi związane. W niektórych przypadkach pojawiają się opisy budynków lub zdarzeń późniejszych, o ile stanowi to kontynuację pewnej historii i ma istotne znaczenie dla kolei losów Stalowej Woli.

Sięgnięcie do bardziej zamierzchłych czasów ma na celu przypomnienie zapomnianych często wydarzeń mających wpływ na dzieje regionu przed powstaniem miasta oraz stanowiących kontekst historyczny i fundament lokalnej tradycji, z jakiej ono wyrasta.

Dowiedzieć się zeń można o wznoszonych w imponującym tempie Zakładach Południowych i osiedlu powstających w ramach COP-u, o dziejach Pława, o historii nadsańskich ziem zanim powstała tu Stalowa Wola.... O najstarszych budowlach, ulicach, dzielnicach, miejscach....a także ludziach, którzy się przyczynili do rozwoju miasta.

Tekst i redakcja: Marek Wiatrowicz

Zdjęcia współczesne: Marek Myśliwiec

Fotografie archiwalne ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli oraz Filipa Robaka

Format 20 x 12 cm, oprawa miękka, ss.120

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj