Z piórem i obiektywem przez dzieje miasta Rozwadowa

 Z piórem i obiektywem – przez dzieje miasta Rozwadowa, to album wydany przy wsparciu Urzędu Miasta Stalowej Woli. Składają się nań fotografie pochodzące głównie ze zbioru Karola Karbarza – młodego rozwadowianina, będącego wytrawnym kolekcjonerem zabytkowych przedmiotów i znawcą historii miasteczka, uzupełnione zdjęciami użyczonymi przez kilka prywatnych osób oraz wybranymi z archiwum Muzeum Regionalnego. Fotograficzny przekaz dopełniają teksty autorstwa Marka WIatrowicza, opisujące zaprezentowane miejsca, ludzi i wydarzenia.

Rozwadów, będący dziś osiedlem Stalowej Woli, przez z górą dwa i pół wieku pozostawał miasteczkiem o rzemieślniczo-handlowej specyfice, z własnym kolorytem i tradycjami. Klimat tej miejscowości tworzyli jej mieszkańcy, przybywający z różnych stron świata przyciągani korzystnymi warunkami ekonomicznymi i wyjeżdżający wypłaszani przez wojny czy zmiany gospodarczej koniunktury, a na ich miejsce wkrótce przybywali nowi….

Miasteczko zawsze miało charakter międzynarodowy. Znaczną część jego mieszkańców stanowiła zawsze ludność pochodzenia żydowskiego, z różnych krain pochodzili prawnicy, książęcy oficjaliści, nauczyciele, kupcy, bracia kapucyni. Na jego rangę wpływały urzędy powiatowe, sąd, szkoły, czy ważna stacja kolejowa.

Nieuchronne zmiany dziejowe dotykające każdego miejsca, odmieniają często jego wizerunek, lecz Rozwadów ze wszech miar zasługuje na przypominanie i dokumentowanie swojej historii, czemu właśnie służy nowa, proponowana czytelnikom książka.

Format 297 x 213 mm, ss.152, oprawa twarda

 

 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj