Eksponaty muzealne nas inspirują

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

27.08-17.10.2021

Wystawa prac zgłoszonych do muzealnego projektu „Dekoracje ludowe inspiracją dla małych i dużych”

 miejsce ekspozycji: Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, ul. Rozwadowska 12

  • Drukuj
  • E-mail

Przygotowywana wystawa to pokłosie akcji on-line Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, której celem było zwrócenie uwagi na piękno i różnorodność dziedzictwa kulturowego regionu. Od grudnia 2020 do 30 czerwca 2021 internauci poznawali ciekawe przykłady wzornictwa ludowego, znajdującego się w muzealnych zbiorach. Mogli się nimi zainspirować i zastosować w swoich projektach artystycznych. Na wystawę wpłynęło ponad sto prac.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przygotowało niecodzienną ekspozycję, opartą na interakcji z użytkownikami Internetu w wyniku ogłoszenia muzealnego projektu on-line. Zadaniem uczestnika projektu (trzy kategorie: dzieci, młodzież, dorośli) było wykonanie dowolnej pracy artystycznej inspirowanej wzorem lub wzorami udostępnionymi przez Muzeum on-line. Prace mogły być wykonane dowolną techniką, na wybranym przez twórcę przedmiocie lub materiale, tworzywie, np. glinie, szkle, papierze, drewnie. Ekspozycja, obok nadesłanych prac dzieci, młodzieży i dorosłych, zaprezentuje także muzealia, które zainspirowały internautów. Wśród dizajnerskich projektów, wyszukanych prac wykonanych przez plastyków, znalazły się również ciekawe realizacje osób, dla których sztuka ludowa jest na co dzień źródłem inspiracji i rozwijania umiejętności i talentów. Ornamenty nie tylko nanoszono na przedmioty, ale również materiały były kształtowane z wykorzystaniem zaproponowanych wzorów. Na wystawie będzie można obejrzeć ciekawą biżuterię i torebki oraz dekoracje dla domu. Młodsi uczestnicy nanosili dekoracje ludowe na papier, glinę, drewno, szkło. Projektowali także nadruki na koszulki, zakładki do książek czy etui na telefon. Niektóre ze wzorów muzealnych szczególnie zainteresowały internautów, co przełożyło się na liczbę prac z ich wykorzystaniem. Zaprezentowane prace oprócz walorów dekoracyjnych będą na pewno spełniać rolę użytkową, np. lampy, lustro, talerze, doniczki czy torby zakupowe.  

 

 

Wystawa pnEksponaty muzealne nas inspirują. Wystawa prac zgłoszonych do muzealnego projektu pt. Dekoracje ludowe inspiracją dla małych i dużych będzie czynna do 17 października 2021 r. Wstęp wolny.

Autorka pomysłu: Elżbieta Skromak

Aranżacja: Beata Garanty, Elżbieta Skromak

Identyfikacja wizualna: Wioletta Nawrocka

Działania promocyjne: Wioletta Nawrocka, Marzena Kościółek-Tofil, Anna Szporek, Katarzyna Drzewi, Romuald Chagowski

Informacje dodatkowe:

tel. 15 844 85 56 wew. 215

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

wystawy czasowe

Pierwotna Puszcza Sandomierska

9.05-30.11.2021 Pierwotna Puszcza Sandomierska to wystawa przyrodnicza z Muzeum Przyrodniczego ISEZ ...

Rozwadowski Sokół – na skrzydłach niepodległości

od czerwca 2021, Rozwadowski Sokół – na skrzydłach niepodległości mie ...

Podróż do Japonii

21.02-24.10.2021 PODRÓŻ DO JAPONII. Z kolekcji Muzeum Manggha Galeria Malarstwa Alfonsa Kar ...

Rozwadów – podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta

od 27.06.2021 NOWA LOKALIZACJA WYSTAWY!  Teraz można ją obejrzeć na dziedzińcu Galerii Ma ...

ZIELONE, ŻÓŁTE… STALOWE. Wyroby Zakładów Poł...

od 2.06.2020, wystawa plenerowa, plac przed Biblioteką Międzyuczelnianą w Stalowej Woli, ul. Ks. ...

wystawy stałe

Wirtualna Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

Zapraszamy do wirtualnego spaceru po Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego ...

Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem

Od kwietnia 2016 roku, na poddasze Zamku Lubomirskich, wróciła stała ekspozycja. Jak wygląda Rozwadów i region dolnosański w nowej odsłonie? Co zobaczymy w środku? Odkryjmy nasz region na nowo ...

Galeria przez dotyk

Stałą, plenerową wystawę 24 kamiennych rzeźb, wykonali artyści z Polski i Ukrainy. ...

wystawy planowane

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj