Ostatnie takie miejsce na ziemi

Miejsca niedostępne, odchodzące w przeszłość i olśniewające urodą, odległe i te całkiem bliskie, innymi słowy – OSTATNIE TAKIE MIEJSCA NA ZIEMI – prezentuje najnowsza plenerowa wystawa fotografii National Geographic.

National Geographic od ponad stu lat wytycza standardy w dziedzinie fotografowania dzikiej przyrody, odległych kultur i otaczającego nas świata. Fascynujący obraz naszej planety zmienia się jednak w zastraszającym tempie. Trudno dziś odnaleźć nieskażone ludzką obecnością miejsca. Dzikie zwierzęta znikają niemal z dnia na dzień. Ludzie żyjący wedle prastarych tradycji odchodzą w przeszłość. Wystawa „Ostatnie takie miejsca na Ziemi" pokazuje zakątki, których nie zdołała jeszcze zniszczyć nasza ekspansywna cywilizacja. Być może to ostatnia okazja, żeby je zobaczyć i ocalić od zapomnienia.

Na zwiedzających czeka 90 wielkoformatowych zdjęć przedstawiających najpiękniejsze miejsca świata i Polski, te doskonale znane i te odnajdywane gdzieś na bocznych drogach życia. Widziane przez pryzmat przyrody, ludzi, tradycji i kultury, niepowtarzalne, mieniące się kolorami i budzące zachwyt obrazy uchwycone przez znakomitych fotografów National Geographic zabierają nas w fotograficzną podróż, która obejmuje wszystkie kontynenty – Europę, w tym szczególnie Polskę, Azję, Afrykę, obie Ameryki, Australię oraz odległe wyspy rozrzucone na bezkresnych oceanach.

Każde ze zdjęć jest niepowtarzalne, każde podkreśla naturalne piękno, różnorodność

i bogactwo otaczającego nas świata, każde zachwyca i prowokuje do refleksji, obojętnie czy przedstawia buddyjskie flagi modlitewne powiewające nad nepalską wioską, skute lodem Mazury czy młode gepardy baraszkujące w wysokiej trawie w Botswanie – mówi Marcin Jamkowski, redaktor naczelny magazynu National Geographic.

Na wystawie można podziwiać prace światowej sławy fotografów National Geographic, wśród których są m.in. Steve McCurry, Sam Abell, Jodi Cobb, David Doubilet, Chris Johns, Frans Lanting, James Stanfield, Tomasz Tomaszewski, oraz fotografów stale współpracujących

z polską edycją magazynu m.in. Jacentego Dędka, Piotra Skórnickiego i Macieja Fiszera. Zdjęcia pochodzą z imponującego fotograficznego archiwum Towarzystwa National Geographic. Niektóre z nich nie były nigdy publikowane, część pochodzi z albumów: KONTYNENTY W OBIEKTYWIE NATIONAL GEOGRAPHIC, LUDZIE W OBIEKTYWIE NATIONAL GEOGRAPHIC oraz POLSKA W OBIEKTYWIE NATIONAL GEOGRAPHIC. Kilkanaście fotografii trafiło wcześniej na łamy magazynu National Geographic lub jego polskiej edycji.

OSTATNIE TAKIE MIEJSCA NA ZIEMI są szóstą wielką wystawą fotografii National Geographic prezentowaną w Polsce, a zarazem pierwszą plenerową. Wcześniejsze, zatytułowane: OCZAMI FOTOGRAFÓW (1999), OBLICZA ŚWIATA (2000), EGIPT Z LOTU PTAKA (2002), ŚWIAT W OBIEKTYWIE NATIONAL GEOGRAPHIC (2003) i WYPRAWY NA KRAŃCE ŚWIATA (2004) obejrzało dotychczas ponad milion widzów.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj