Wobec Wyspiańskiego

W niedawno minionym roku obchodziliśmy setną rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Kontynuacją swoistych obchodów, przypomnienia ogromnego dorobku jednego z największych polskich artystów jest niecodzienna, wielowątkowa wystawa „WOBEC WYSPIAŃSKIEGO”, która prezentowana jest od 9 lutego do 30 marca w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Kluczowym słowem jest tutaj WOBEC, które ukazuje nie tylko część dorobku Wyspiańskiego, ale bycie wobec jego dorobku literackiego - reżyserów, scenografów, aktorów. Być wobec twórczości, artystycznej, plastycznej próbują także artyści współcześni. Bycie WOBEC rodzi wiele ciekawych interpretacji, myśli, spostrzeżeń, kreacji… 

Ekspozycja składa się z trzech części. Pierwsza ukazuje zbiór oryginalnych prac Stanisława Wyspiańskiego, przedstawiających bogatą twórczość artystyczną od pastelowych portretów do kunsztownych krajobrazów, ze słynnym „Widokiem z okna pracowni na Kopiec Kościuszki”, jednym z wielu impresji, malowanych wielokrotnie o różnych porach roku oraz dnia. Dodatkowo, niewątpliwą gratką dla miłośników literatury będą książki z dziełami Wyspiańskiego, wydane jeszcze za życia artysty. Wszystkie dzieła Stanisława Wyspiańskiego zostały użyczone nie tylko z muzeów, ale także z pokaźnego zbioru z kolekcji prywatnej.

Inny aspekt twórczości Stanisława Wyspiańskiego jako dramatopisarza, poety, inscenizatora, twórcy nowoczesnego teatru polskiego, zasygnalizowano wybitnymi projektami scenografii autorstwa Krystyny Zachwatowicz-Wajdy oraz szkicami Andrzeja Wajdy. Jest to okazja do oglądania oryginalnych szkiców, rysunków strojów i scen do poszczególnych dramatów Wyspiańskiego oraz wielkoformatowych fotografii przedstawień teatralnych i filmowych. Są to m.in. szkice i zdjęcia do „Wesela” wystawianego w 1963 r. w krakowskim Teatrze Starym, czy do filmu „Wesele” z 1972 r., w reżyserii Andrzeja Wajdy, który zyskał pozytywne recenzje na całym świecie. Ponadto na ekspozycji rysunki, szkice do „Klątwy”, wystawionej w 1997r. w Teatrze Starym oraz do „Nocy Listopadowej” wystawionej w tymże teatrze w 1974 r. Na wystawie odtwarzany jest film” Wesele” z 1972 roku.

Dopełnieniem jest ekspozycja bardzo oryginalna, miejscami może kontrowersyjna, która jest próbą twórczego odniesienia się do dorobku Stanisława Wyspiańskiego i obejmuje dzieła 17 autorów, artystów - pedagogów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Pomysłodawca i autor scenariusza a zarazem jeden z twórców prof. Adam Brincken, do „duchowej uczty z Wyspiańskim” zaprosił:

Zbigniewa Bajka, Andrzeja Bednarczyka, Grzegorza Bednarskiego, Joannę Kaiser, Łukasza Konieczko, Piotra Korzeniowskiego, Leszka Misiaka, Jana Pamułę, Stanisława Rodzińskiego, Mirosława Sikorskiego, Edytę Sobieraj, Zbigniewa Sprychę, Stanisława Tabisza, Dariusza Vasinę, Jacka Waltosia oraz Adam Wsiołkowskiego.

Poszczególni artyści zaprezentowali prace o różnej ikonografii, charakterze oraz stylistyce. Miała to być interpretacja wielkiego dzieła artysty, artystyczna odpowiedź oraz złożenie hołdu artyście genialnemu. Można zatem zobaczyć aranżacje przestrzenne, instalacje, projekty, obrazy scenograficzne, oraz klasyczne obrazy sztalugowe na płótnie, jak również rysunki i grafiki. Inspiracje dotykają różnych aspektów twórczości Wyspiańskiego, od rozwiązań formalnych w kompozycji malarskiej, poprzez zgłębianie tematów np. macierzyństwa, aż po słynny Zielnik.

W katalogu prof. Adam Brincken pisze:

„Zapraszając artystów-gości na ucztę z Wyspiańskim kierowałem się przekonaniem, że w twórczości artysty współczesnego obecny jest DRAMAT. Obecny, ale tylko tam, gdzie malowanie o człowieku dotyka jego kondycji w daleko większym niż egzystencjalnym wymiarze; gdzie wędrówki wyobraźni - wizji spotykają się z doświadczeniem dnia, ale też sięgają w stronę niepoznawalnego (…); gdzie dotykamy pytań o źródło, nasze miejsce, tożsamość…”

 

 Kuratorzy wystawy: Anna Król, Adam Bincken

Koordynacja ze strony muzeum: Anna Szlązak

 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj