"Ilustrowany elementarz dizajnu, czyli 100 rzeczy narysowanych przez 25 polskich ilustratorów"

26 kwietnia-19 maja
Muzeum, ul. Sandomierska 1
kurator: Ewa Solarz
ilustratorzy:Katarzyna Bogucka, Ada Buchholc, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Joanna Gniady, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Tymek Jezierski, Paweł Jońca, Bartłomiej "Arobal" Kociemba, Karolina Kotowska, Tomek Leśniak, Anna Niemierko , Ola Niepsuj, Agata Nowicka, „Endo", Marianna Oklejak, Jan Bajtlik, Joanna Rusinek , Dawid Ryski, Marta Sławińska, Maria Strzelecka, Marta Szudyga, Dennis Wojda, Aleksandra Woldańska-Płocińska
koordynator: Edyta Lisek-Lubaś, współpraca: Iwona Pityńska

Dosłownie na każdym kroku mamy do czynienia z wzornictwem, czy jak to woli z dizajnem. Dizajn jest wszędzie! Ale zazwyczaj nie zastanawiamy się jak powstają rzeczy, z którymi stykamy się na co dzień. Dizajn jest nie tylko elementem naszego otoczenia, ale także procesem. Projektowanie bowiem ma podwójne znaczenie, możemy go używać zarówno w formie rzeczownika - jako element naszego otoczenia, jak i czasownika - kreatywny proces, który kształtuje nasze otoczenie.

Na wystawie widzowie będą mogli zobaczyć 100 rzeczy, które zostały „zinwentaryzowane" i ułożone alfabetycznie, jak to w elementarzu zwykle bywa.
Do realizacji tego projektu zaproszonych zostało 25 ilustratorów, a każdy z nich przygotował po cztery rysunki. Każdy przedmiot ma swoją metryczkę: tak aby widzowie mogli dowiedzieć się np. kto zaprojektował słynny scyzoryk szwajcarskiej armii albo butelkę coca-coli, albo w którym roku powstały: opakowanie czekolady "Jedyna" czy flakon perfum "Chanel nr 5", skuter "Vespa", czy trampki "Convers".
Wystawa, mimo że z założenia przeznaczona jest dla młodych widzów, z całą pewnością zainteresuje również dorosłych odbiorców. Bo dizajn jest wszędzie, gdziekolwiek tylko spojrzymy. Tytułowy „Elementarz" po raz pierwszy była prezentowany na Design Łódź Festiwal w 2012 r. Wystawie towarzyszy książka „Ilustrowany elementarz dizajnu" (autorka Ewa Solarz, wydawca „Wytwórnia" oraz warsztaty dla dzieci.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj