Stalowa Wola 1938 – w obiektywie inż. Bronisława Rudzińskiego

09.2013 – 03.2014 Unikatowe fotografie Stalowej Woli z 1938 roku autorstwa inż. B.Rudzińskiego.

miejsce: wystawa plenerowa - plac przed Biblioteką Międzyuczelnianą

ul. ks. J. Popiełuszki 10

Kurator: Aneta Garanty

Współpraca: Marek Adam Stańkowski

Wystawa zorganizowana w roku jubileuszu 75-lecia powstania Stalowej Woli prezentuje 63 unikatowe fotografie powstającego osiedla wykonane przez inż. Bronisława Rudzińskiego(1906-?). Integralną częścią wystawy są plany urbanistyczne i projekty architektoniczne jego autorstwa stworzone dla Stalowej Woli.

Unikatowe, czarno-białe fotografie prezentowane na wystawie inż. Rudziński wykonał w 1938 roku i umieścił je w albumie. Uwiecznił na nich powstawanie miasta, budowę kolejnych obiektów, liczne wizyty przedstawicieli władz i ekspertów na terenie osiedla.

Każde zdjęcie autor opatrzył krótkim komentarzem. Album dedykowany jest majorowi Smidowiczowi. Ppłk inż. Michał Józef Smidowicz (1890-1971) pełnił służbę w Departamencie Budownictwa Ministerstwa Spraw Wojskowych i zapewne jako jego przedstawiciel nadzorował budowę stalowowolskiego osiedla.

Bronisław Rudziński  ̶  absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, pracował dla Funduszu Kwaterunku Wojskowego na stanowisku samodzielnego architekta i projektanta. FKW finansował i nadzorował budowę bloków mieszkalnych w Stalowej Woli. Bronisław Rudziński na potrzeby FKW stworzył projekty architektoniczne obiektów użyteczności publicznej (m.in. siedzibę urzędu miasta) oraz bloków mieszkalnych. Współpracował także z Towarzystwem Osiedli Robotniczych zaangażowanym w budowę osiedla. Zachowały się do naszych czasów niezrealizowane projekty domów robotniczych wykonane dla tej instytucji przez Rudzińskiego. Losy inżyniera po opuszczeniu Stalowej Woli jak i data jego śmierci pozostają do tej pory nieznane.

 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj