Bez tytułu, rysunek tuszem, 1994 Bez tytułu, rysunek tuszem, 1994

Stanisław Świeca. Rysunek i grafika.Wystawa retrospektywna

26 lipca - 30 sierpnia 2015

Jubileuszowa wystawa prac Stanisława Świecy

 

     Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprezentuje wystawę grafik i rysunków jednego z najbardziej uznanych grafików z Podkarpacia. Na ekspozycji znajdzie się kilkadziesiąt prac, które powstawały na przestrzeni czterdziestu lat aktywnej działalności artysty. Wśród nich zostaną pokazane także te szczególne, które nagrodzono i wyróżniono w Polsce i zagranicą. Jego rysunki i grafiki od lat spotykają się z dużym zainteresowaniem i uznaniem widzów i znawców sztuki, czego owocem jest ponad dwadzieścia nagród, w tym wielokrotnie zdobywane pierwsze miejsca na konkursach.
Stanisław Świeca urodził się w 1948 roku w Zarzeczu koło Niska. Mieszka i pracuje w Stalowej Woli. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu. Studia ukończył w 1973 roku na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplomem w pracowni profesora Zbigniewa Chudzikiewicza.
W latach 1973-1980 pracował w Hucie Stalowa Wola na stanowisku plastyka specjalisty ds. wzornictwa przemysłowego. Od 1973 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
     Wystawiał swoje grafiki i rysunki na blisko dwudziestu wystawach indywidualnych w Polsce.  Brał udział w plenerach i aukcjach dobroczynnych oraz w ponad stu wystawach zbiorowych krajowych i międzynarodowych. Jest laureatem regulaminowej nagrody na wystawie 21 Mini Print Internacional de Cadaques w Hiszpanii.
Od roku 1975 uczestniczy aktywnie w wystawach środowiskowych w Rzeszowie, Kielcach i Sandomierzu. Był stypendysta Ministra Kultury i Sztuki oraz Wojewody Tarnobrzeskiego. Współpracował z fundacją Rzecz Piękna krakowskiej ASP.
Jego grafiki i rysunki znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Okręgowego w Radomiu, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli oraz licznych galerii np. BWA w Rzeszowie, BWA w Sandomierzu, Galerii Banku Zachodniego PBK w Kielcach,  Taller Galeria Fort w Hiszpanii, Mc Cormack Galery w USA, Metskim Kulturnim Stredisku w Gelnicy w Słowacji.

Wystawie towarzyszy dwujęzyczny album pt. „Stanisław Świeca. Rysunek i grafika” poświęcony artyście i ilustrujący jego pokaźny dorobek ponad 40-letniej pracy twórczej.

Kuratorem wystawy jest Stanisław Świeca, natomiast bliższych informacji udziela koordynator wystawy Elżbieta Skromak, tel. 15844 85 56 wew. 15, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

30 sierpnia 2015 r. -  na zakończenie wystawy muzeum przygotowało warsztaty z grafiki dla dzieci i młodzieży, które poprowadzi sam artysta. Zajęcia edukacyjne będą nie tylko sposobnością do poznania znakomitego grafika, ale także okazją do zetknięcia się z warsztatem twórcy. Zapisy od 4 sierpnia 2015 r. pod telefonem 15 844 85 56 wew.15. Liczba miejsc ograniczona.

 

 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj