Kazimierz Kwiatkowski, Ekspres wieczorny, 1976, olej na płótnie, zbiory Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli Kazimierz Kwiatkowski, Ekspres wieczorny, 1976, olej na płótnie, zbiory Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli

Kazimierz Kwiatkowski "Casimiro" - w stulecie urodzin

26.07-30.08.2015 Wystawa poświęcona twórczości Kazimierza Kwiatkowskiego "Casimiro" (1915-1988).

Kazimierz Kwiatkowski, pseudonim „Casimiro”, urodził się 22.XI.1915 w Połtawie na Ukrainie, zmarł 26.XII.1988 w Krynicy. Kształcił się w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie. W latach pięćdziesiątych przybył do Stalowej Woli. Angażował się artystycznie w rozbudowę miasta, współpracował z parafią pw. św. Floriana w zakresie dekoracji malarskiej kościoła, organizował plenery malarskie, wystawy. Aktywnie działał w zarządzie rzeszowskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. W połowie lat siedemdziesiątych przeniósł się do Krynicy, gdzie mieszkał do końca życia.

Na jego bogatą twórczość składają się akwarele, gwasze, tempery, oleje oraz prace wykonane w technice własnej. Rozpoczynał od tworzenia rysunków, realistycznych akwarel, przechodził przez okres fakturalnego koloryzmu, by w ostatnim, dwudziestoletnim okresie dojrzałej twórczości osiągnąć efekt koncentracji uwagi na syntetycznej, często symbolicznej, wysublimowanej formie. 

Na wystawie pokazanych zostanie kilkadziesiąt prac artysty reprezentującech każdy etap jego ciekawej twórczości. Będą to głównie obrazy z kolekcji prywatnych, ale także ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj