Michał Boruciński (1885-1976), Studium głów apostołów, węgiel na papierze, dar Stanisławy i Tadeusza Witkowskich w 1991 r. Michał Boruciński (1885-1976), Studium głów apostołów, węgiel na papierze, dar Stanisławy i Tadeusza Witkowskich w 1991 r.

Od Matejki do Utagawy. Rysunki i ryciny z kolekcji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

13.09-25.10.2015 Od Matejki od Utagawy. Rysunki i ryciny z kolekcji KUL

 

 

 

 

Z okazji otwarcia nowego gmachu Instytutu Inżynierii Środowiska KUL w Stalowej Woli prezentujemy rysunki, akwarele, pastele i grafiki ze zbiorów muzealnych lubelskiej uczelni. Jest to niepowtarzalna okazja do zapoznania się z mało znanymi rysunkami tak wybitnych artystów jak Jan Matejko, Piotr Michałowski, Józef Chełmoński, Józef Pankiewicz czy Stanisław Noakowski. Dopełnieniem prezentacji jest wybór miedziorytów nowożytnych, sztychowanych m.in. przez Dominicusa Custosa, Willema Jacobsz. Delffa, Charlesa deLa Hayei Claude'a Roya oraz japońskich drzeworytów barwnych m.in. Ichiyuusaiego (Utagawy) Kuniyoshiego i Hasuiego Kawase. Pokazywane na wystawie prace na papierze pochodzą z darów Księdza Prof. Władysława Smolenia, Olgi i Tadeusza Litawińskich, Krystyny Hartleb, Lecha Wałęsy oraz Stanisławy i Tadeusza Witkowskich.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II powołano do życia w 1918 r. w celu kształcenia i prowadzenia badań w duchu równowagi pomiędzy nauką i wiarą. Ważną rolę w tym procesie przewidziano dla uniwersyteckich zbiorów sztuki. Ich początki przypadają na rok 1932, kiedy to ksiądz kanonik Jan Władziński (1861-1935), znany w środowisku lubelskim patriota, społecznik, a także „skrzętny zbieracz pamiątek historycznych i stylowych okazów z różnych zakątków kraju”, ofiarował lubelskiej uczelni swoją bogatą kolekcję. Obok obrazów, rzeźb i wyrobów rzemiosła artystycznego znalazły się w niej przedmioty o charakterze sentymentalno-patriotycznym, numizmaty i militaria, a nawet osobliwe twory natury. Początkowo muzealia rozlokowane zostały „w przygodnych szafach, komodach i gablotach, a w przyszłości otrzymać miały stosowne urządzenia muzealne”.

Czas pomyślnego rozwoju Muzeum zakończył się wraz z wybuchem II wojny światowej. W grudniu 1939 r. zbiory zostały zajęte przez Niemców i – jak się wydaje – bezpowrotnie utracone.

W odradzającym się po wojnie Uniwersytecie nie zapomniano jednak o przedwojennych tradycjach muzealnych. Dzięki zaangażowaniu władz uczelni oraz niezwykłej ofiarności instytucji kościelnych i osób prywatnych na przestrzeni ostatnich osiemdziesięciu lat udało się zgromadzić w KUL przeszło 1700 obiektów.

Zbiory zorganizowane zostały według zasad i standardów muzealnych, jednak ich nadrzędnym zadaniem jest pełnienie roli warsztatu dydaktyczno-badawczego, w którym pracownicy naukowi prowadzą laboratoryjne i ćwiczeniowe zajęcia ze studentami historii sztuki z zakresu konserwacji, muzealnictwa, inwentaryzacji i ochrony zabytków. Dzięki owocnej współpracy z muzeami bogate zbiory sztuki KUL mogą być prezentowane szerokiej publiczności.

dr Krzysztof Przylicki

kurator Pracowni Zbiorów Muzealnych KUL

 

Wernisaż wystawy odbędzie się 16 września 2015 r. w stalowowolskim budynku Instytutu Inżynierii Środowiska KUL

W Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli ekspozycje będzię dostępna od 11 września.

Kurator wystawy: dr Krzysztof Przylicki, kurator Pracowni Zbiorów Muzealnych KUL w Lublinie 

Koordynacja ze strony Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli: Monika Kuraś, Anna Szlązak 

 

OFERTA EDUKACYJNA: dla przedszkoli, dla szkół podstawowych kl.1-3, dla szkół podstawowych kl. 4-6, dla gimnazjów, dla szkół ponadgimnazjalnych, dla dorosłych, dla rodzin, program dla gości niepełnosprawnych

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj