Rozwadowski Sokół – na skrzydłach niepodległości

Wystawa plenerowa, od 5 września

Rozwadowski Sokół – na skrzydłach niepodległości w 325. rocznicę lokacji miasta Rozwadowa

miejsce: Rynek w Rozwadowie (Stalowej Woli), oraz okna budynku Towarzystwa Gimnastycznego Sokół przy ul. Rozwadowskiej 21

 

Ponad 100 lat liczy sobie gmach będący siedzibą Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół" w Rozwadowie. Działalność Towarzystwa, które w duchu patriotyzmu i sportowej rywalizacji wychowywało kolejne pokolenia młodzieży to jeden z najpiękniejszych wątków historii Rozwadowa. Każda ważna uroczystość o charakterze niepodległościowym czy sportowym uświetniona była udziałem Sokołów i Sokolic w charakterystycznych strojach.

Budynek był nie tylko siedzibą Sokoła, ale i domem kultury dla rozwadowian.

Działały tu sekcje: gimnastyczna, kolarska, piłkarska, a także kółko teatralne i zespół mandolinowy „Lutnia". Uczono się śpiewu i tańca. Różnorodność form spędzania wolnego czasu zapewniały: kasyno mieszczańskie, wypożyczalnia książek, czytelnia i świetlica. Prężnie działało kino „Sokół" które dwa razy w tygodniu wyświetlało filmy fabularne oraz kroniki dokumentalne. Na deskach tamtejszej sceny urządzano akademie rocznicowe, przedstawienia teatralne, jasełka. Ogromną popularnością cieszyły się bale karnawałowe i zabawy taneczne.

Część pomieszczeń na przełomie lat 20 i 30. XX w. zajmowała Szkoła Handlowa. W czasie wojny w budynku umieszczano rannych.

Po II wojnie światowej, mimo iż doszło do likwidacji próbujących się odrodzić Towarzystw Gimnastycznych, budynek nadal służył mieszkańcom. Swoją siedzibę znaleźli tu m.in. harcerze i klub seniora.

Plenerowa wystawa fotograficzna będzie obejmowała 20 plansz prezentujących w układzie chronologiczno–rzeczowym historię budynku, działalności Gniazda i jego poszczególnych sekcji. Jest to pierwsza ekspozycja, w tak szerokim zakresie prezentująca nieznaną dotąd szerzej historię Sokoła w Rozwadowie działającego w latach 1906-1939. Dwukrotne zniszczenie w czasie wojen dokumentów gniazda miało ogromny wpływ na prace nad wystawą, w dużej mierze musiała ona zostać oparta na archiwalnych fotografiach, pocztówkach, plakatach i czasopismach oraz relacjach osób, których bliscy przed wojną byli członkami Sokoła i w swoich prywatnych archiwach przechowali bezcenne materiały.

Przedłużeniem wystawy w przestrzeni miejskiej będzie prezentacja sylwetek rozwadowian działających w Sokole. Sposób ekspozycji będzie dość nietypowy: po raz pierwszy jako powierzchnia wystawiennicza posłużą okna opuszczonego budynku Sokoła przy ul. Rozwadowskiej 21.

 

Organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Idea: Lucyna Mizera

Kurator: Aneta Garanty, współpraca Joanna Wójcik

Oprawa plastyczna: Krzysztof Drumiński, Jakub Walkowicz (2code.pl)

 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj