Pamięć o mieszkańcach Rozwadowa

Wystawa w dawnym lokalu restauracji Grand Cafe, Stalowa Wola-Rozwadów, Rynek 2,

od 5 września 2015 r.

Ekspozycja prezentowana w dawnym lokalu restauracji Grand Cafe składa się z kilkudziesięciu archiwalnych fotografii pochodzących głównie z pierwszej połowy XX w. Są to portrety indywidualne i grupowe dawnych mieszkańców Rozwadowa. Na portretach zostali uwiecznieni mieszczanie, inteligencja, rzemieślnicy i kupcy, których nazwiska i losy nierozerwalnie kojarzą się nam z historią dawnego miasta.

Znakomita większości fotografii, po raz pierwszy udostępniona publiczności, przez dziesięciolecia zalegała w rodzinnych albumach, szufladach i kufrach. Właśnie w kufrze kilkadziesiąt lat przeleżały fotografie znanej i cenionej w Rozwadowie rodziny Serwackich. Tradycyjną prezentację fotografii na ścianach tymczasowej galerii urozmaicą nadruki zamieszone na lustrach, stołach i oknach lokalu.

Wystawa to także pretekst do przybliżenia dziejów lokalu restauracyjnego i hotelu. Posłużyły do tego dawne karty pocztowe, na których uwieczniona została ta cześć rozwadowskiego rynku oraz unikatowe, i jak dotąd jedyne znane fotografie prezentujące wnętrza restauracji oraz zdjęcie z przyjęcia weselnego, które odbyło się w Grand Cafe w 1941 roku.

Z właścicielami restauracji związana jest także historia żydowskiej dziewczynki, która porzucona na stacji w Rozwadowie w czasie II wojny, znalazła u nich schronienie, a po zakończeniu działań wojennych wróciła do biologicznych rodziców. Jedyne znane ujęcie adopcyjnej matki oraz dziewczynki prezentujemy na wystawie.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli składa serdeczne podziękowania mieszkańcom Rozwadowa za bezinteresowną pomoc w organizacji wystawy i udostępnienie materiałów fotograficznych.

W szczególności pragniemy podziękować: Markowi Cibie, Zuzannie Ciołkosz-Karlik, Barbarze Karakule, Zbigniewowi Krzemińskiemu, Halinie i Elizie Kułacz, Teresie Niemiec, Teresie Rakowskiej, Katarzynie Sebastyańskiej, Elżbiecie Szczygieł, Bożenie Wrzos

Jesteśmy świadomi, iż nie dotarliśmy do wszystkich mieszkańców i rodzin rozwadowskich. Zachęcamy do podzielenia się z nami swoimi fotografiami rodzinnymi i wiedzą o swoich bliskich, aby mogły powstawać kolejne wystawy i publikacje przywracające pamięć o mieszkańcach i dawnym Rozwadowie.

 

Organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

www.muzeum.stalowawola.pl

Idea i koncepcja: Lucyna Mizera

Kurator: Aneta Garanty

Oprawa plastyczna: Alicja Czajkowska-Chmielewska

 

OFERTA EDUKACYJNA: dla przedszkoli, dla szkół podstawowych kl.1-3, dla szkół podstawowych kl. 4-6, dla gimnazjów, dla szkół ponadgimnazjalnych, dla dorosłych, dla rodzin, program dla gości niepełnosprawnych

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj