Grafika:Lech Rowiński, Beton Grafika:Lech Rowiński, Beton

Roundabout Baltic w Rydze

ROUNDABOUT BALTIC – wzornictwo z widokiem na morze

24.01-26.02.2017 Muzeum Narodowe na Łotwie / Muzeum Sztuk Dekoracyjnych i Designu, Ryga (Łotwa)

Kuratorka: Agnieszka Jacobson-Cielecka 

Międzynarodowa wystawa „Roundabout Baltic” prezentuje dorobek polskich projektantów w kontekście kulturowym obszaru Morza Bałtyckiego. Wystawa cieszy się ogromną popularnością, dotychczas obejrzało ją ponad 40 000 zwiedzających.  

„Roundabout Baltic” jest wizualną narracją o podobieństwach i różnicach, rodzajem emocjonalnego pejzażu zbudowanego z przedmiotów codziennego użytku. Wybrane przez kuratorkę obiekty poprzez swoją formę lub strukturę są silnie zakorzenione nie tylko w tradycji materialnej i rzemiosłach charakterystycznych dla regionu, lecz w sposób widoczny związane z otoczeniem, wpisane w wizualną charakterystykę  regionu.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji, Finlandii, Danii i Niemiec - nie są jednak prezentowane według krajów, lecz wymieszane razem, uporządkowane według zarysowanych przez kuratorkę wątków, z powodu łączących je podobieństw i cech wspólnych. Czasem będzie to forma, czasem materiał lub kolorystyka, czasem uporczywie powracający motyw, jakby projektanci, każdy po swojemu, rozwiązywali to samo zadanie.

Taki sposób autorskiej prezentacji pozwala odkryć, trudną do zdefiniowania a jednak czytelną, łączność z nadbałtyckim pejzażem, wspólne zapożyczenia formalne i inspiracje, które często nie były świadomym zabiegiem ich twórców. Poprzez ten celowy zabieg ekspozycyjny, ukazane zostaną analogie projektowe obecne w regionie, pomimo wszystkich dzielących nas różnic. Projektanci z krajów skandynawskich, nordyckich, bałtyckich, słowiańskich i germańskich patrzą na ten sam Bałtyk, który stał się dla nich rodzajem wspólnego języka. Dzięki temu mniej i bardziej nieznajomi sąsiedzi stają się sobie bliscy.

Kuratorka: Agnieszka Jacobson-Cielecka

Organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Współorganizator: Instytut Adama Mickiewicza

Partnerzy: Muzeum Narodowe na Łotwie, Museum of Decorative Arts and Design, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze, Muzeum Miasta Gdyni, Centrum Designu Gdynia – Pomorski Park Naukowo-Technologiczny

Koordynacja: dr Magdalena Bąk-Wołoszyn tel. 15 8448556, e-mail:

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  

 

Poprzednie edycje:

08.10.2016-28.12.2016 Estonian Museum Of Applied Arts And Design, Tallinn (Estonia)

22.06-11.09.2016 Form/Design Center, Malmö (Szwecja)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj