PTAKI MORSKIE I KRAIN LODOWYCH

Wystawa przyrodnicza ze zbiorów Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Galeria Warsztat, ul. Hutnicza 17 (przy wystawie stałej COP - dla przyszłości)

10 IV - 20 VI 2012

Kurator wystawy: prof. Wiesław Krzemiński

Koordynator w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli: Beata Surdaj

Już od 10 IV 2012 roku można zobaczyć niezwykłą wystawę przyrodniczą w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Wystawa "Ptaki morskie i krain lodowych" jest unikatowa ze względu na rzadkie gatunki ptaków, które są pokazane na wystawie oraz nietypową aranżację.

Na wystawie zaprezentowanych zostało przeszło 300 sztuk różnych gatunków ptaków między innymi: pingwiny: peruwiański czy przylądkowy, jastrząb, alka, emu, kormoran czubaty, mewy, czaple. Zostały one umieszczone w charakterystycznych pozycjach w aranżacji nawiązującej do ich naturalnego ekosystemu. Ciekawostką na wystawie jest obecność trzech ssaków: rosomaka, gronostaja i wilka. Dokładna lista z nazwami ptaków i ich występowaniem dostepna jest na stronie muzeum w załączniku.

Wystawie towarzyszy niesamowity klimat. W nowej Galerii usytuowanej w hali przemysłowej z charakterystycznymi świetlikami, odtworzona jest tundra, Antarktyda, wybrzeże morskie różnych kontynentów czy Arktyka.

Wchodząc na wystawę zwiedzający odkryje świat pingwinów, czyli Antarktydę, następnie będzie podziwiał różnorodne ptaki morskie zamieszkujące wybrzeża Australii, Azji, Ameryki Południowej i Północnej. Wybrzeże morskie zostanie zakończone górzystą Arktyką. Ciekawą formą zaprezentowania przyrody w najzimniejszych regionach Ziemi jest tundra. Na wystawie zostały przedstawione różne typy tundry począwszy od trawiastej po lasotundrę.

Każda cześć wystawy jest bogato zaprezentowana. Tło wystawy stanowią fototapety, które w rzeczywisty sposób oddają wygląd różnych stref klimatycznych Ziemi. Dopełnieniem tła jest aranżacja przestawiająca góry i pagórki lodowe, wybrzeże morskie z piasku i żwiru oraz naturalne drzewa, krzewy i trawy porastające tundrę. Wszystko zostało połączone grą świateł i slajdami niepowtarzalnych zdjęć z Antarktydy. Z różnych części wystawy dochodzą dzwięki natury. W celu lepszego zrozumienia tematyki wystawy jest prezentowany film przyrodniczy między innymi o życiu pingwinów. Do pełnego zrozumienia świata ptaków na wystawie nie zabrakło gablot w których można zobaczyć ciekawostki związane z budową anatomiczną ptaków.

Wystawa została przystosowana dla grup zorganizowanych jak i indywidualnych zwiedzających. Na powierzchni wystawy zostały rozłożone wygodne fotele.

Dopełnieniem wystawy jest bogata oferta edukacyjna, na którą składają się przewodniki zawierające fotografie ptaków z opisami, a także lekcje muzealne i warsztaty.

Grupy zorganizowane moga liczyć na salę edukacyjnę w której będą odbywały się warsztaty oraz lekcje muzealne, prowadzone pod okiem wykwalifikowanych pracowników muzeum, którzy od lat zajmują się edukacją muzealną. W ramach warsztatów dzieci same bedą wykonywać pingwiny z papieru czy masy solnej. Cała oferta edukacyjna dostępna będzie na stronie Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli w zakładce edukacja.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy od 10 IV 2012 roku na odbycie niezapomnianej podróży z ptakami po różnych kontynentach.

Dla bezpieczeństwa i wygody w zwiedzaniu wystawy dbamy o to aby grupy liczyły po 15 osób. 

Więcej informacji i zapisy:

Beata Surdaj

tel: 797120224

mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj