Just a thing

26 października – 26 listopada 2012

Lwowskie Muzeum Historyczne, Lwów

Kurator: Agnieszka Jacobson Cielecka

Organizatorzy: Instytut Adama Mickiewicza, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Lwowskie Muzeum Historyczne

Zwykłe czy niezwykłe?

Polscy designerzy prezentują swoje projekty na Ukrainie

To kolejna odsłona wystawy JUST a THING – po prezentacji na międzynarodowych imprezach designu w Berlinie, Paryżu, Wiedniu i St. Petersburgu i Tallinnie w październiku i listopadzie tego roku projekty polskich designerów zostaną pokazane w Lwowskim Muzeum Historycznym we Lwowie. Ukraińska publiczność zobaczy 10 specjalnie zaprojektowanych na potrzeby tej ekspozycji prac 10 młodych polskich designerów i grup projektowych: Aze design, Betonu, Pawła Grobelnego, Krystiana Kwiecińskiego, Lapolki, Malafora, Bartosza Muchy, Piotra Stolarskiego, Arka Wolskiego i Łukasza Wysoczyńskiego. Kuratorem wystawy jest Agnieszka Jacobson Cielecka, znawczyni polskiego i światowego wzornictwa i sztuki użytkowej, autorka wielu wystaw designu.

Tematem wystawy JUST A THING jest zwykły przedmiot, pozornie nudny i nieatrakcyjny. Jednak taki, jak się wydaje, błahy temat wyzwolił ogromne pokłady kreatywności, zainspirował projektantów do niezwykłych rozwiązań. Kurator wystawy postawił przed designerami zadanie zaprojektowania dowolnego przedmiotu, który zmieści się do pudełka ze sklejki o standardowych wymiarach 75x75x75 cm. Jedynym ograniczeniem projektowym była więc tylko wielkość pudełka.

„Do udziału w projekcie zaprosiłam 10 projektantów. Otrzymali warunki, jakie obiekt miał spełniać i dofinansowanie z Instytutu Adama Mickiewicza na wykonanie prototypu. Dostali też temat

i wymiary pudełka, w którym wykonany prototyp ma się zmieścić. Takie ograniczenie wynikało

z przesłanek praktycznych - 10 przedmiotów zapakowanych w zunifikowane pudełka tworzy łatwą w transporcie i ekspozycji kolekcję. Z hasłem „zwykła rzecz", każdy z projektantów musiał poradzić sobie sam" – wyjaśnia Agnieszka Jacobson Cielecka – „Cóż to znaczy „zwykła rzecz"? Każdy projektant dąży przecież do tego, aby stworzyć rzecz zaskakującą, niepowtarzalną, wymykającą się definicjom – „niezwykłą". Czy zwykła rzecz może być niezwykła? Okazuje się, że tak, mimo iż

w swoich pudełkach projektanci w większości zamknęli zwykłe przedmioty: siedziska (Wolski, Malafor), stoliki (Wysoczyński i Grobelny), lampy (Kwieciński i Stolarski), naczynia (Lapolka).

Jednak dmuchany fotel Malafora jest zaprzeczeniem wszystkich przyzwyczajeń dotyczących mebla do siedzenia: niematerialny i niekonstrukcyjny, mimo to spełnia swoją funkcję. Stołek Wolskiego jest prowokacją, zapożyczenie formy od ciała ludzkiego choć niedosłowne, stawia nas

w niezręcznej sytuacji. Wysoczyński oprócz prozaicznego przeznaczenia mebla odpowiada na inną potrzebę: magazynowania - nie tylko przedmiotów w szufladach, także przedmiotów ułomnych, uszkodzonych i niekompletnych, obarczonych wspomnieniami.

Lapolka, Aze design i Beton odpowiadają na zadany temat emocjonalnie. U Lapolki dmuchane kieliszki, służące raczej do zabawy, niż picia stają się grą słów: literalnego znaczenia „dmuchania"

i zwyczajowego „szkła". Aze design proponując przeglądanie się w portretach z przeszłości przyznaje sie do potrzeby wyobrażania siebie w innych rolach i innych czasach. Beton zwraca uwagę, zaskakuje, budzi uśmiech, drażni. Co jest „zwykłą rzeczą" w projecie Betonu?"

Niektórzy autorzy prezentowanych na wystawie prac są dojrzałymi, znanymi w Europie twórcami, jak np. Malafor, Aze Design, Beton czy Paweł Grobelny, inni jak Krystian Kwieciński i Łukasz Wysoczyński są dopiero na początku drogi. Wszyscy to utalentowani projektanci, których prace zadziwiają wyobraźnią, pasją i humorem, prowokują, każą się zastanowić nad rolą designu w naszym życiu, udowadniają, że na proste pytania możemy uzyskać zaskakującą odpowiedź.

Projekty przedstawione na wystawie JUST A THING stanowią komentarz do niedawno wydanej przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie publikacji pod tytułem „Out of the Ordinary. Polish Designers of the 20th Century" pod redakcją merytoryczną prof. Czesławy Frejlich na temat polskiego designu XX wieku. Książka i wystawa są więc zaproszeniem do refleksji i dyskusji o rzeczach „zwykłych i niezwykłych", próbą poszukania definicji „zwyczajności" w designie i określenia czy przedmiot jest rzeczą czy czymś więcej.

Wystawa JUST A THING

26 października – 26 listopada 2012, Lwowskie Muzeum Historyczne, plac Rynek 2, Lwów, Ukraina. (www. xxx) Wystawa otwarta dla zwiedzających codziennie (poza środą) w godz. 10:00 – 18:00.

Wystawa JUST A THING została zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie (www.iam.pl i www.culture.pl) i Muzeum Regionalne w Stalowej Woli (www.muzeum.stalowawola.pl).

KURATOR WYSTAWY

AGNIESZKA JACOBSON-CIELECKA – kuratorka wielu wystaw i dziennikarka, znawczyni i popularyzatorka współczesnego designu w Polsce i na świecie. Od 2008 dyrektor artystyczny i kurator wystaw na festiwalu designu Łódź Design (www.lodzdesign.com), a od 2011 wykładowca w szkole projektowania School of Form w Poznaniu (www.sof.edu.pl). Współpracuje z wieloma instytucjami kultury w Polsce i za granicą, organizując wystawy polskiego i międzynarodowego designu, w tym między innymi: „UNPOLISHED – YOUNG DESIGN FROM POLAND" wraz z Pawłem Grobelnym (2009), „NATURALNE ZASOBY POLSKIEGO DESIGNU" (2009), „POLSKA FOLK" (2010), „MATERIA PRIMA" (2010), „DZIECINADA" (2010), „JUST A THING" (2011). Zajmuje się też popularyzacją designu i projektantów. W latach 2000—2007 redaktor naczelna polskiej edycji Elle Decoration. Absolwentka wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Dodatkowe informacje;

Joanna Łozińska, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ; Tel: +48 660 41 41 02

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj