Blask. Ołtarz Mariacki Wita Stwosza w Krakowie. Wystawa fotografii Andrzeja Nowakowskiego

Niezwykłą wystawę 30 wielkoformatowych fotografii można oglądać w otwartej 25 września 2013 nowej Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli. Ekspozycja usytuowana na drugim piętrze budynku wprowadza nas w piękno najbardziej znanej polskiej gotyckiej rzeźby. Drobiazgowe fotografie ukazują ponadmaterialny świat wybitnego dzieła – Ołtarza Mariackiego Wita Stwosza.

Ołtarz Mariacki Zaśnięcia NMP, dzieło Wita Stwosza, jest największą gotycką nastawą ołtarzową w Europie. To wybitne dzieło możemy oglądać tylko z pewnej odległości. Dzięki fotografiom udało się uchwycić niezwykły kunszt artysty styczny tego rzeźby.

Wystawa Blask. Ołtarz Mariacki Wita Stwosza jest fragmentem materiału ikonograficznego przedstawiającego stan samego ołtarza, wykonanego przez fotografa Andrzeja Nowakowskiego. Fotografie przedstawiają ołtarz w sposób, jaki nie był możliwy do tej pory, a na który, z całą pewnością to dzieło zasługiwało. Zdjęcia zrobione przy wykorzystaniu profesjonalnego oświetlenia i podnośników pokazują ołtarz w zupełnie nowym świetle. Zdjęcia na prezentowanej wystawie zostały wykonane podczas kilku nocnych sesji fotograficznych w 2009 r. Autor zdjęć przygląda się dziełu Stwosza z najbliższej odległości, systematycznie, rzeźba po rzeźbie śledzi rysy twarzy, zagięcia materiałów, grymasy, spojrzenia gesty, a nawet kształt paznokci. Czyli wszystko to, czego jako goście w katedrze Mariackiej możemy się co najwyżej domyślać. Tak bliskie spotkanie z dziełem ujawnia wielki geniusz artysty – Wita Stwosza, ogrom jego wyobraźni oraz perfekcyjny warsztat.

Andrzej Nowakowski – polonista, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, fotograf. Autor licznych publikacji z dziedziny humanistyki, krytyki artystycznej i literackiej oraz albumów fotograficznych (m.in. Sławomir Mrożek, 2005; Powiększenie. Nowy Cmentarz Żydowski w Krakowie, 2006; Gołębnik. Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2007; Sfery i cienie. Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2008; Blask. Ołtarz Mariacki Wita Stwosza, 2011; Miasto w soli. Kopalnia Soli w Wieliczce, 2011).

 

koordynator wystawy: Anna Szlązak

 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj