Niewidzialne bariery

Data: 27.09-11.11.2014, ul. Hutnicza 17

http://www.dnidizajnu.pl/pl/2014/aktualnosci

To interaktywna podróż do niewidzialnego świata, tak by każdy zwiedzający mógł sprawdzić jak radzić sobie w codziennych sytuacjach, w przestrzeni publicznej bez pomocy wzroku, używając jedynie innych zmysłów – słuchu, węchu, równowagi. W nowej sytuacji zwiedzający może poznać nie tylko trudności z jakimi spotykają się niewidomi wychodząc poza miejsce zamieszkania. Wystawa opracowana i przygotowana przez osoby niewidome
i słabowidzące zaprezentuje fragmenty rzeczywistych obiektów „przeniesionych" z miejskiej przestrzeni i umieszczonych w wyciemnionym wnętrzu.
W tej nowej sytuacji, widzący odbiorca będzie zmuszony do postrzegania za pomocą percepcji dotykowej do oglądania „znanych" obiektów z bliska
i do zdefiniowania ich na nowo. Na ścieżce zwiedzania pojawi się wiele różnych przeszkód: znak drogowy na środku chodnika, „zaparkowany" na wąskim chodniku rower, który stoi tuż przy otwartych na oścież drzwiach wiodących do sklepu, potykacze na chodnikach, schody wiodące do budynku użyteczności publicznej bez oznakowania, etc. Przed wejściem na ekspozycję, zwiedzający odbędą krótkie przeszkolenie dotyczące orientacji przestrzennej w terenie, dowiedzą się w jaki sposób oprowadzać osobę niewidomą. Wystawa ma na celu uwypuklenie trudności i uwrażliwienie na problemy z jakimi stykają się osoby niewidome i słabowidzące, wychodzące poza miejsce zamieszkania, w przestrzeń publiczną. Zwiedzający wchodząc na wystawę będzie musiał odnaleźć się w nowej, niezrozumiałej sytuacji i po części poczuć się jak osoba niewidoma bądź z dysfunkcją wzroku.
Zwiedzanie będzie odbywać się w asyście niewidomego przewodnika.

Kuratorzy wystawy: Iwona Pityńska, dr Edyta Lisek-Lubaś

Wystawa realizowana w ramach projektu KOD ARCHITEKTURY, prezentowana podczas II Dni Dizajnu w Stalowej Woli.

Dofinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mkidn_01_cmyk

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj