Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko

Tytuł projektu

Główny cel projektu stanowić będzie:

Cel główny projektu zostanie osiągnięty dzięki realizacji celów szczegółowych:

• Poprawa stanu zachowania i nadania nowych funkcji budynkowi byłych warsztatów szkolnych
  • Upowszechnienie wiedzy o dziedzictwie kulturowym Centralnego Okręgu Przemysłowego, w tym zasobów kulturowych Stalowej Woli, wykorzystanie możliwości współczesnej techniki oraz aktualnie dostępnych środków przekazu do promowania dziedzictwa Centralnego Okręgu Przemysłowego
  • Poprawa dostępu osób niepełnosprawnych do infrastruktury kulturalnej, integracja mniejszości narodowych oraz osób wykluczonych;
  • Stworzenie nowej przestrzeni do prowadzenia działalności kulturowo – edukacyjnej;
  • Zwiększenie zatrudnienia w sektorze kultury;
  • Stworzenie unikatowej w skali ponadregionalnej oferty kulturalno-edukacyjnej;
  • Wzrost zainteresowania historią Centralnego Okręgu Przemysłowego wśród mieszkańców Stalowej Woli, regionu, kraju.

Opis projektu

Przedmiotem inwestycji jest konserwacja i remont budynku dawnych warsztatówszkolnych, wpisanych do rejestru zabytkówwojewództwa podkarpackiego pod numerem A-1054. Prace mają na celu polepszenie warunków eksploatacji budynku i przystosowanie go do pełnienia w całości funkcji Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Zakres prac

1.Prace konserwatorskie restauratorskie i roboty budowlane budynku byłych warsztatów szkolnych

2. Zagospodarowanie terenu

3. Budowę wystawy stałej

4. Konserwację i digitalizację muzealiów

5. Nadzór inwestorski i autorski

6. Zarządzanie projektem (Inżynier kontraktu)

Wartość projektu–21 608 749,96 PLN

Wkład Funduszy Europejskich–14 932 254,03 PLN

Realizacja projektu potrwa do końca 2020 r.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury, oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli informuje, że jest możliwość sygnalizowania o podejrzeniu wystąpienia  nieprawidłowości lub nadużyć finansowych, poprzez specjalny adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub-elektroniczny system zgłoszeń za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej: www.pois.gov.pl/nieprawidlowosci

_____________________________________________________________________________________________________

Szanowni Państwo,

z wielką przyjemnością informujemy o zakończeniu budowy Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. Budowę muzeum zrealizowano w ramach projektu pn. „Rewaloryzacja modernistycznych warsztatów szkolnych w Stalowej Woli na potrzeby Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowegopasek_cop-01__kopia

Niebawem zaprosimy Państwa na galę otwarcia, a tymczasem kilka słów o tym, czego możecie się Państwo spodziewać w odrestaurowanym obiekcie. Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego to przede wszystkim muzeum techniki, jej rozwoju i dostosowania do potrzeb człowieka. Ten ostatni punkt to również przyczynek do rozważań na temat ludzkiej pomysłowości, innowacyjności, przedsiębiorczości i skutecznym dążenia do celu. Zatem jak to w muzeum, centralną część narracji stanowią unikatowe zabytki (kilkaset sztuk), w tym maszyny i wyposażenie pochodzące z Zakładów Południowych, zabytkowe pojazdy i produkty powstałe w copowskich zakładach. Dzięki nim oraz specjalnie przygotowanej aranżacji będziecie Państwo mogli poczuć ducha tamtych czasów.

Zgodnie z najnowszymi trendami nasze muzeum jest multimedialne i interaktywne. Zawiera ponad 80 stanowisk z filmami, aplikacjami poszerzającymi wiedzę i quizami przeznaczonymi zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Interaktywność przejawia się także w różnych aktywnościach mechanicznych w ponad 20 stanowiskach. Tu aby zobaczyć efekt, trzeba podjąć określone działania, np. jazdę na rowerze treningowym. Poziom trudności jest zróżnicowany, dopasowany do różnych grup wiekowych.

W Muzeum COP znajduje się również przestrzeń dla dzieci, w której poprzez zabawę nasi najmłodsi zwiedzający będą poznawać historię i podstawowe zasady fizyki, mechaniki i innych dziedzin nauki. Składają się na to również strefy edukacyjne do prowadzania różnego rodzaju zajęć tematycznych, np. z chemii czy mechaniki. Już niebawem na naszej stronie internetowej pojawi się szczegółowy program edukacyjny.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do śledzenia profili Muzeum w mediach społecznościowych oraz strony internetowej, gdzie publikujemy informacje dotyczące aktualnych wydarzeń związanych z nowym muzeum. Tam poinformujemy również o terminie i przebiegu gali otwarcia.

Do zobaczenia w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego!

Wartość projektu: Koszt całkowity po aktualizacji wynosi 26 272 492,59 zł

Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 16 716 149,03 zł