Witold Stelmachniewicz, „Possession” Witold Stelmachniewicz, „Possession” Fot. Piotr Korzeniowski

Science Non Fiction Horror Story

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

11.02-30.03.2022

Malarstwo Witolda Stemachniewicza w Stalowej Woli

miejsce ekspozycji

Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

Stalowa Wola, ul. Rozwadowska 12

Wystawa prac Witolda Stelamchniewicza Science Non Fiction Horror Story porusza problematykę wizualizacji grozy. Motywy obrazów pochodzą zarówno ze źródeł historycznych (fotografie archiwalne) jak i fikcyjnych, np. filmów. Ich wzajemne zestawienie jest świadomą grą, która uprzytamnia relatywizację, względność pojęć, tak jak to dzieje się często w rzeczywistości, gdzie granica między prawdą a fałszem często jest zatarta lub niewidoczna. I gdzie powaga sąsiaduje z banałem.

  • Drukuj
  • E-mail

 

Ekspozycja czasowa w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli stanowi kontynuację ostatnich projektów wystawienniczych artysty realizowanych w Częstochowie i Krakowie pod tytułami News for Lulu i More News for Lulu. Wystawa pokazuje prace nowe, ale też takie, które powstały w ciągu ostatnich kilku lat. Wiążą się one w sposób mniej lub bardziej bezpośredni z problematyką tzw. wizualizacji zła. Motywy obrazów są zaczerpnięte z archiwalnych fotografii. Przywołują postaci lub zdarzenia z przeszłości uwikłane w dramatyczne okoliczności związane z II wojną światową czy Holocaustem. Pewną przeciwwagą dla tej tematyki jest przywołanie motywów zła obecnych w kulturze za sprawą scen z filmów lub ich bohaterów, np. Lorda Vadera, postaci z Pancernika Potiomkina Sergieja Eisensteina czy z filmów propagandowych Leni Riefenstahl, które są jednocześnie dokumentem historycznym i dziełem sztuki. Pojawiają się także motywy zaczerpnięte z dokumentacji działalności paryskiego teatru grozy Grand Guignol. Intencją artysty jest wymieszanie wątków historycznych i tych wykreowanych głównie poprzez filmowców, gdzie powszechnie znane fakty historyczne spotykają się z kanonicznymi wizerunkami zapożyczonymi z innych dzieł sztuki, co w konsekwencji prowadzi do pewnego zatarcia granic między dziełem sztuki a rzeczywistością. Głównym przesłaniem pozostaje jednak swoisty komentarz do wydarzeń bieżących, choć nie za sprawą aktualnych dokumentów tylko materiałów historycznych, co uprzytamnia, że pewne zdarzenia czy zachowania ludzi względem siebie zawsze będą powracać.

Wystawie towarzyszy publikacja w postaci tzw. art book, która intencjonalnie pozbawiona została tekstów krytycznych czy jakichkolwiek innych. Jej format nawiązuje do wyglądu płyty winylowej. Reprodukcje obrazów znajdują się nie na neutralnych tłach, lecz umieszczone zostały na zdjęciach pejzaży z regionu Europy Centralnej. Ta wedle intuicji austriackiego pisarza Martina Pollacka wyrażonej w książce Skażone krajobrazy, z uwagi na szczególnie okrutne zdarzenia historyczne, jest jednym wielkim cmentarzyskiem. Książka jest zatem nie tylko dokumentacją prac malarskich artysty, ale łączy się z problematyką wystawy stanowiąc jej dopełnienie.

Witold Stelmachniewicz (ur. 1970) — artysta malarz, absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem), od 1996 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na tym samym wydziale uczelni, w 2013 objął stanowisko profesora ASP. Już 11 lat prowadzi Pracownię Rysunku, a od roku 2018 roku Pracownię Malarstwa. Aktualnie pełni funkcję Dziekana Wydziału Malarstwa. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył też w kilkudziesięciu pokazach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Francji, Czechach, Austrii oraz na Węgrzech i Ukrainie. Mieszka i pracuje w Krakowie. Jego prace znajdują się w kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie i w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Koordynatorka wystawy: Beata Garanty

wystawy czasowe

Nieznane – Zachowane. Reminiscencje etnograficzne Dolnego Nadsania

29.09.2022 - 29.01.2023, miejsce ekspozycji Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1&nb ...

Sztuka dla każdego. Porcelana

29.09.2022-29.01.2023 Sztuka dla każdego. Porcelana, miejsce ekspozycji  Wołyńskie Muzeum Kr ...

NOWY EUROPEJSKI BAUHAUS – WIZJA ROZWOJU CENTRUM STALOWEJ WOLI A TOŻSAMOŚĆ MIASTA

4-23.12.2022, miejsce ekspozycji, Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli, ul. Hut ...

Ku przebudowie gospodarczej

od 07.07.2022 Miejsce ekspozycji Muzeum COP, ul. Hutnicza 17 wystawa plenerowa   4.02-10.06 ...

Rozwadowski Sokół – na skrzydłach niepodległości

od 1.06.2021, Rozwadowski Sokół – na skrzydłach niepodległości miejsc ...

wystawy stałe

Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego

www.muzeumcop.pl   Wystawa stała: CENTRALNY OKRĘG PRZEMYSŁOWY. NARODZINY INNOWACYJNEGO PRZEMYSŁU W POLSCE. ...

Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem

Od kwietnia 2016 roku, na poddasze Zamku Lubomirskich, wróciła stała ekspozycja. Jak wygląda Rozwadów i region dolnosański w nowej odsłonie? Co zobaczymy w środku? Odkryjmy nasz region na nowo ...

Wirtualna Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

Zapraszamy do wirtualnego spaceru po Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego ...

Galeria przez dotyk

Stałą, plenerową wystawę 24 kamiennych rzeźb, wykonali artyści z Polski i Ukrainy. ...

wystawy planowane

ile […] mieści się w jednym kwiecie róży

styczeń-maj 2023, miejsce ekspozycji Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w Stalowej Woli, ul. R ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj