78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

O Powstaniu Warszawskim powiedziano już wiele. To jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski dawno obrosło legendą. Szczególnie dlatego, że udział w nim brali głównie ludzie bardzo młodzi, którzy ginęli z rąk bezwzględnego niemieckiego okupanta. Ślady pamięci o Powstaniu rozrzucone są dziś po całej Polsce, bo walczący w nim ludzie pochodzili z nawet najdalszych zakątków kraju. Znajdziemy je także u nas, w Stalowej Woli i okolicy.

  • Drukuj
  • E-mail

Na stalowowolskim cmentarzu komunalnym spoczywa dwoje uczestników Powstania Warszawskiego:

Zbigniew Stagun ps. „Billy” był żołnierzem kompanii batalionu „Karpaty”, pułku „Baszta” Armii Krajowej, który w chwili wybuchu Powstania znajdował się na terenie warszawskiej Woli.

Waleria Ambroziewicz-Pluta ps. „Czapla” działała jako sanitariuszka IV Zgrupowania AK „Gurt”.

 

Po zakończeniu II wojny światowej los rzucił oboje do Stalowej Woli. Jeżeli ciekawi Was ich historia, obejrzyjcie nasz klik -> FILM <- klik

 

Na cmentarzu w Zaleszanach pochowany został Dominik Horodyński, podczas Powstania Warszawskiego adiutant gen. Jana Mazurkiewicza, dowódcy zgrupowania. 30 sierpnia 1944 roku otrzymał rozkaz przekazania informacji dowódcy Zgrupowania „Kampinos” majorowi „Okoniowi”. Przedostał się kanałami na Żoliborz, a stamtąd do Kampinosu.

Bracia Dominika, Andrzej i Zbigniew, polegli w akcji „Pawiak”, pochowano ich w Warszawie. Tablica ich pamięci znajduje się przy rodzinnym domu, na terenie parku Horodyńskich w Zbydniowie.

 

W Powstaniu Warszawskim zginęli ludzie związani ze Stalową Wolą:

Krystyna Bełżyńska, łączniczka Komendy Głównej AK w oddziale dyspozycyjnym Kedywu por. Romana Kiźnego „Pola”. Brała czynny udział w akcjach bojowych, m.in. akcji „Góral” 12 sierpnia 1943 r.; zginęła 19 września 1944 roku podczas przekraczania Wisły. Jej mąż, Stanisław Bełżyński ps. „Kret”, działał w Kedywie w obwodzie niżańskim, gdzie m.in. kierował dywersją. Zginął podczas głośnej akcji likwidacji rozwadowskiej „Górki” w maju 1944 roku.

Stanisław Eski działał w konspiracji AK, był wyższym urzędnikiem w Zakładach Południowych, kierownikiem zarządu wytworów.

Stanisław Matliński, urzędnik w Zakładach Południowych, do Warszawy wyjechał, by uniknąć grożącego mu aresztowania. Został rozstrzelany podczas Powstania.

Ksiądz Gustaw Nachajski pochodził z Ulanowa, działał w Zarządzie Głównym NOW, był założycielem struktur NOW w Centralnym Okręgu Przemysłowym podczas niemieckiej okupacji; został rozstrzelany w Warszawie 2 sierpnia jako Tadeusz Tomicki.

Ryszard Śliżyński ps. „Skowron” pracował jako konstruktor budowlany przy budowie Zakładów Południowych; podporucznik rezerwy, był jednym z organizatorów ZWZ w Stalowej Woli, zastępcą komendanta obw. niżańskiego, po aresztowaniu Kazimierza Pilata ps. „Zaremba” przejął obowiązki komendanta. W grudniu 1943 r. został aresztowany przez gestapo i umieszczony w szpitalu (budynek szkoły PSP 1). Został odbity podczas głośnej akcji rozwadowskiego Kedywu przeprowadzonej 8 grudnia 1943 r.. W kwietniu 1944 r. wyjechał do Warszawy w obawie przed aresztowaniem. Walczył w Powstaniu Warszawskim, zmarł 13 października 1944 r. wskutek ran odniesionych w ostrzale artyleryjskim.

W powiecie stalowowolskim znajdziemy również upamiętnienie poległych w Powstaniu, a związanych z tą ziemią. W przedsionku kościoła parafialnego w Zaklikowie widnieje kamienna tablica, która wspomina mających tu korzenie rodzinne braci, uczniów gimnazjum Marianów w Warszawie – Zbigniewa i Konrada Chrzanowskich. 14-letni Zbyszek (ps. „Wilk”) był harcerzem, żołnierzem 438. plutonu, poległ na początku Powstania, 2 sierpnia, a jego brat, 17-letni Konrad walczył w Szarych Szeregach w batalionie Zośka. Zaginął podczas walk.

Cześć ich pamięci!

aktualności

Kosmiczny Dzień Dziecka w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

4 czerwca w ogrodzie Galerii czeka nas dzień pełen emocji. Muzeum zaprasza do wesołej zabawy wszy ...

Nowe wystawy w Muzeum

Piękne, tradycyjne i inspirujące polskie wycinanki na wystawach „Podróże wycinanek” i „Wyt ...

Sikorski Model Show

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Modelarskiego Sikorski Model Show już wkrótce. Dziewi ...

MIASTO DOSTĘPNE DLA WSZYSTKICH – Zapraszamy na seminarium

Prezydent Miasta Stalowej Woli serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w seminarium Forum Rozwoju L ...

FILM Dzień Muzealnika. Stereotypy o pracownikach Muzeum

Let's celebrate! 18 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów i Dzień Muzealnika! ...

Zaproszenie na spotkanie z Marisą De Lempicką

Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli oraz Aneta Garanty Dyrektor Muzeum Regionalnego w ...

Noc Muzeów w Stalowej Woli

NOC MUZEÓW W STALOWEJ WOLI z Funduszami Europejskimi z muzycznym finałem w Muzeum Centralnego Ok ...

Koncerty Noc Muzeów 2023

Drodzy odbiorcy! Pytacie o tegoroczną Noc Muzeów, więc... uchylamy rąbka tajemnicy!
...

Wyjątkowe bluzy i koszulki na 85-lecie Stalowej Woli

Jak połączyć tradycję i nowoczesność? Odpowiedź na to pytanie znamy doskonale... Stalowa Wola ...

Finisaż ekspozycji „Piotr Warchoł – malarstwo”

Widzieliście już wystawę malarstwa Piotra Warchoła? Jeżeli nie, to idealna ku temu okazj
...

Finisaż ekspozycji malarstwa Piotra Warchoła

Widzieliście już wystawę malarstwa Piotra Warchoła? Jeżeli nie, to idealna ku temu okazj
...

Majówkowy czas pracy Muzeum

Majówka zbliża się wielkimi krokami! Macie już plany? Szukacie ciekawych atrakcji i możliwości ...

Odeszła prof. Anna Sieradzka

Z żalem informujemy, że zmarła dr hab. Anna Sieradzka, prof. UW.  ...

KONFERENCJA - CZAS NA MŁODZIEŻ

27 kwietnia 2023 będziemy obecni na konferencji CZAS NA MŁODZIEŻ organizowanej przez St ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj