Poznaj ciekawe miejsca i zabytki na Przystankach naszej historii!

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli uruchomiło osiem Ekopunktów informacji o lokalnym dziedzictwie, usytuowanych w pobliżu zabytkowych budynków i historycznych miejsc na terenie osiedli Charzewice, Rozwadów oraz dawnej wsi Pławo. Dzięki nim mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać ze stanowisk, które zachęcą do poznawania historii i zabytków Stalowej Woli.

  • Drukuj
  • E-mail

 W listopadzie 2023 w przestrzeni Stalowej Woli stanęły „Przystanki naszej historii. Ekopunkty informacji o lokalnym dziedzictwie”. Dzięki nim mieszkańcy Stalowej Woli i turyści mogą zapoznać się z historią i zabytkami miasta. Te punkty informacyjne ulokowane w pobliżu zabytkowych budynków i historycznych miejsc na terenie najstarszych części miasta powstały dzięki projektowi pt. Modelowe Rozwiązania na Trudne Wyzwania – Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli, realizowanemu w ramach programu pn. Program Rozwój Lokalny wdrożonego przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, pod przewodnictwem Lidera – Gminy Stalowa Wola.

Są to przystanki, na których można się zatrzymać i dowiedzieć o historii miasta. Każdy punkt wyposażony jest w plansze z tekstami historycznymi, zawierającymi różne ciekawostki, także przyrodnicze, praktyczne wskazówki dotyczące odległości między kolejnymi przystankami, archiwalne zdjęcia, oraz orientacyjny plan tej części miasta, w której się znajdują. Na mapkach oprócz podstawowych informacji orientacyjnych umieszczone zostały oznaczenia zabytkowych obiektów i miejsc, które do dzisiaj zachowały się lub zostały zniszczone, ale nadal funkcjonują we wspomnieniach najstarszych mieszkańców miasta. Dodatkowo uruchamiając ekopunkt można również przenieść się w czasie i posłuchać wypowiedzi mieszkańców o mieście, bliskim ich sercu wydarzeniach, ludziach i miejscach.  Wspomnienia ze „świadkami historii" dotyczą dawnego Rozwadowa, Pława i Charzewic. Wspierającą działanie przystanków jest aplikacja, w której oprócz niezbędnych informacji i fotografii historycznych znalazły się praktyczne wskazówki dla turystyki pieszej i rowerowej, które pozwolą odbiorcom na zaplanowanie indywidualnych lub grupowych wycieczek. Materiały zawarte w aplikacji zostały przygotowane również z myślą o turystach zagranicznych, dlatego dostępne są także w języku angielskim. Dzięki  fotokodom QR szybko można otworzyć aplikację, zapoznać się z mapami, treściami dedykowanymi konkretnemu przystankowi, także w formie dwujęzycznego audio. Aplikacja dostępna jest także na stronie Muzeum Regionalnego  w Stalowej Woli i pod linkiem www.ekopunkty.muzeum.stalowawola.pl

Przystanek zachęca do zatrzymania się na dłużej dzięki ławeczce i wyposażeniu, które umożliwia skorzystanie z ładowarki urządzeń mobilnych i hot-spot sieci bezprzewodowe. Zadbano również o rowerzystów, dla których zostały zamontowane stojaki na rowery. Działanie Ekopunktów zapewniają panele fotowoltaiczne ułatwiające korzystanie z przygotowanych urządzeń. „Przystanki naszej historii” powstały z uwzględnieniem opinii mieszkańców miasta, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych oraz wypowiedzieli się w ankiecie opracowanej przez stalowowolskich muzealników.  Dzięki ekopunktom powstała atrakcyjna turystyczna ścieżka edukacyjna, ułatwiająca poznanie zabytkowych budynków i historycznych miejsc miasta.

Działania projektowe zakończy Szkolenie dot. ścieżki turystycznej w oparciu o EKO-punkty informacji o lokalnym dziedzictwie przygotowane przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. W oparciu o Przystanki i aplikację Muzeum Regionalne przygotowało ofertę edukacyjną dla dzieci, młodzieży i dorosłych.


 


aktualności

Wystawa „Wytnij po lasowiacku" w podróży

Od 27 czerwca 2024 wystawa „Wytnij po lasowiacku. Od tradycji do inspiracji" będzie prezentowana ...

Wystawa stała nieczynna do 24.06

Informujemy, że ekspozycja stała „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem” (ul. Sando ...

Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Z muzealnego skarbca” (16.06)

Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki na wyjątkowe zwiedzanie z przewodnikiem, które odbędzi ...

Kafejka Historyczna w Muzeum (11.06)

Kafejka Historyczna zaprasza 11 czerwca Niezapomniany ks. prof. Wilhelm Gaj-Piotrowski ...

Przedłużamy wystawę „Fikaj z Koziołkiem Matołkiem”!

Drodzy rodzice i mali odkrywcy! Mamy dla Was fantastyczną wiadomość i prezent z okazji Dnia Dziec ...

Dzień Dziecka z Koziołkiem Matołkiem

Świętujmy Dzień Dziecka wspólnie z Koziołkiem Matołkiem! Już 2 czerwca czeka na Was niezapomn ...

Konferencja Wzory lasowiackie według Marii Kozłowej.Twórczyni i jej spuścizna (18.07)

Konferencja Wzory lasowiackie według Marii Kozłowej.Twórczyni i jej spuścizna 18 lipca 2024 r. ...

Muzeum nieczynne 30.05 (Boże Ciało)

Informujemy, że w czwartek 30 maja (Boże Ciało) wszystkie oddziały naszego Muzeum będą zamkni ...

Festiwal Wynalazków w Muzeum COP

Już w dniach 24-26 maja Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli stanie się przes ...

Dzień Matki w Galerii Karpińskiego

Zapraszamy na wyjątkowy Dzień Matki w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego! Spędźcie kre ...

Nowa wystawa plenerowa!

WYDARZYŁO SIĘ W ROZWADOWIE. NIEMIECKA OBŁAWA NA „GÓRCE” wystawa plenerowa Rynek w Stalowej ...

Obchody 80. rocznicy niemieckiej obławy w budynku „Górki”

Wczesnym rankiem 18 maja 1944 r. gestapo wtargnęło do budynku przedwojennego kina w Rozwadowie, na ...

Wyzwania i szanse – od 20 lat z Funduszami Europejskimi

Wyzwania i szanse – od 20 lat z Funduszami Europejskimi DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH Muzeum ...

Czas pracy Muzeum

Informujemy, że w niedzielę 12 maja  wszystkie oddziały naszego Muzeum będą zamknięte. P ...

Noc Muzeów 2024

Już po raz kolejny stalowowolskie muzeum bierze udział w europejskiej imprezie, otwierając swe po ...

Majówkowy czas pracy Muzeum

Kto się do nas wybiera w majówkę? Zachęcamy do odwiedzenia naszych wystaw..... ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj