warsztaty graficzne

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

[kurs archiwalny] 

  • Drukuj
  • E-mail

WARSZTATY GRAFICZNE

Celem głównym warsztatów graficznych jest zapoznanie i popularyzacja tradycyjnych technik graficznych wywodzących się od drzeworytu i związanych historycznie oraz dziejowo z drukarstwem. Warsztaty graficzne dają praktyczną możliwość poznania, czym była i czym jest tradycyjna grafika warsztatowa. W konkretny sposób na praktycznych przykładach widz-uczestnik warsztatów poznaje najstarsze techniki graficzne i rolę, jaką spełniały w procesie kulturotwórczym.

Program (w zarysie):

Warsztaty graficzne obejmują w swym zakresie:

Część I – historia grafiki na przestrzeni dziejów, jej rola w okresie powstawania druku (tzw. epoka Gutenberga), rozwój i powstawanie licznych odmian (nowe techniki). Historia grafiki artystycznej na przykładach wielkich mistrzów (A. Dürer, J. Rembrandt, G. Doré). Rola i znaczenie grafiki w czasach współczesnych, jej rozwój i kolejne fazy medialne.

Program praktyczny warsztatów graficznych

Program praktyczny warsztatów obejmuje prezentację, którą prowadzi artysta-grafik. Na wybranych przez siebie matrycach, w trakcie pokazu nakłada i odbija konkretną grafikę. Podczas tej prezentacji, widzowie-uczestnicy zapoznają się z autentycznym procesem powstawania grafiki (odbitka graficzna). Sam proces odbijania może dotyczyć kilku grafik, od tych prostych po bardziej skomplikowane.

W części II warsztatów widzowie, ale teraz już uczestnicy, rozpoczynają wykonanie projektu, a następnie pod nadzorem i z pomocą artysty-grafika wycinają matrycę własnej grafiki.

(!!!) Bardzo ważnym elementem przed podjęciem procesu wycinania jest instruktaż BHP. Dłuta graficzne, którymi będą się posługiwać uczestnicy Warsztatów, posiadają bardzo ostre krawędzie. Przed samym procesem wycinania należy przeprowadzić próby cięcia na mniejszych kawałkach linoleum (podstawowy materiał, na którym pracują uczestnicy warsztatów).

 

 

szkoła rysunku i malarstwa / zajęcia i kursy

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj