fot. B. Kwieciński fot. B. Kwieciński

Godziny otwarcia wystawy

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:
  • Drukuj
  • E-mail

Godziny otwarcia wystawy stałej "A jutro jest nieznane. Podziemna Solidarność w Stalowej Woli"

niedziela 13:00 – 16:00;
wtorek, czwartek 10:00 – 14:00

Ceny biletów:
wstęp wolny

Rezerwacje zwiedzania dla grup:

tel. 15 842 08 86
ks. prał. Edward Madej
proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski
prałat Kapituły Konkatedralnej w Stalowej Woli

Pracownicy:

ks. Stanisław Gurba – dyrektor Muzeum (tel. 663-212-770)

e-mail: muzeumjp2stalowawola(at)gmail.com

Ewa Kuberna – kurator wystawy „A jutro jest nieznane…”

Adres wystawy:
Muzeum Jana Pawła II
ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 4
37-450 Stalowa Wola

Opis wystawy: A jutro jest nieznane. Podziemna Solidarność w Stalowej Woli 1982-1989

Uroczystość otwarcia wystawy odbyła się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Historia stalowowolskiej Solidarności to jedno z kluczowych wydarzeń nie tylko w dziejach miasta. Tu bowiem rozgrywały się wydarzenia mające wpływ na przemiany ustrojowe 1989 roku w Polsce. Wystawa przypomina tamte czasy i ludzi. Tytuł wystawy to cytat z pieśni - hymnu Solidarności z 1980 roku: Solidarni, nasz jest ten dzień/ a jutro jest nieznane/ lecz czyńmy tak, jak gdyby nasz był wiek/ pod wolny kraj spokojnie kładź fundament… Nieprzypadkowo ta ekspozycja znajduje się w obiekcie parafialnym, mieszczącym także Muzeum Jana Pawła II. Stalowowolska Solidarność bowiem, zrodzona i aktywna w Hucie i innych zakładach pracy, od początku, poprzez lata stanu wojennego, aż do czasu przemian 1989 roku znajdowała schronienie i oparcie w Kościele: w skali globalnej dzięki wybraniu krakowskiego arcybiskupa Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, a w skali lokalnej, stalowowolskiej, dzięki postawie ks. Edwarda Frankowskiego, proboszcza parafii Matki Bożej Królowej Polski, wspieranego przez biskupa Ignacego Tokarczuka, ordynariusza diecezji przemyskiej, do której należała wówczas Stalowa Wola.

Wystawa przypomina niebagatelny udział Stalowej Woli w ruchu „Solidarności”, który nie uciekając się do przemocy, przyniósł wolność Polsce i połowie Europy, oddzielonej „żelazną kurtyną” od wolnego świata. Głównym celem wystawy jest pokazanie na fotografiach, w dokumentach, w materiale filmowym działalności podziemnej Solidarności, w wielu wymiarach, która doprowadziła do wielkiego stalowowolskiego strajku w roku 1988. Trwał on 11 dni, zgromadził kilkutysięczną liczbę pracowników (zakładu zbrojeniowego, poddanego szczególnym rygorom) i o wiele więcej wspierających ich mieszkańców miasta. Strajk  w Hucie Stalowa Wola przeważył szalę protestów podejmowanych w kraju, zakończył się triumfalnym przemarszem przez miasto i przyczynił się do rozmów Okrągłego Stołu. Ekspozycja pokazuje pamiątki, dokumenty, fotografie z lat 1980-1989 w zaaranżowanych artystycznie wnętrzach, nawiązujących do realiów tamtych miejsc i tamtych czasów.

Wystrój sal wystawienniczych przywodzi na myśl autentyczne miejsca, ważne dla tamtych wydarzeń w Stalowej Woli: halę narzędziowni w HSW, mieszkanie opozycjonistów, celę więzienną, Duszpasterski Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej, przestrzeń strajkową. A przemyślana aranżacja dźwiękowa w poszczególnych częściach wystawy stwarza niezwykły klimat.

Wśród zgromadzonych na wystawie eksponatów, oprócz cennych dokumentów, fotografii, prasy podziemnej, znaczków-cegiełek itp., znajdują się takie niezwykłe przedmioty, jak różaniec z chleba na nitce z koca więziennego, wykonany przez aresztowaną działaczkę stalowowolskiego podziemia, krzyżyki i inne pamiątki własnoręcznie robione przez internowanych w ośrodkach odosobnienia, koszula więzienna z wyhaftowanym napisem „Solidarność”, a nawet autentyczny więzienny metalowy talerz ozdobiony okolicznościową inskrypcją od kolegów z celi dla internowanego, który w więzieniu w Załężu… brał ślub!

Zarejestrowane kamerą i odtwarzane na ekranie dotykowym krótkie opowieści wielu uczestników działalności podziemnej przypominają najbardziej interesujące wydarzenia, czasami bardzo osobiste, niekiedy niezwykłe, przejmujące… W wydzielonej sali kinowej pokazywane są filmy dokumentalne o stalowowolskiej opozycji. A stalowowolska opozycja to zbyt mało dotąd znana, a niezwykle ciekawa i ważna karta z najnowszych dziejów Polski.

 

Idea wystawy

Ks. bp Edward Frankowski

Lucyna Mizera

Organizator:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Partnerzy:

Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli, KZ MOZ NSZZ "Solidarność" Huty Stalowa, Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ "Solidarność”, Fundacja "Solidarni Stalowej Woli", Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Kurator:

Ewa Kuberna

Scenariusz:

Anna Garbacz

Współpraca:

Aneta Garanty, Mariusz Nowak, Paweł Szegda, Joanna Wójcik, dr Magdalena Bąk-Wołoszyn (Muzeum Regionalne w Stalowej Woli)

Andrzej Kaczmarek, Henryk Szostak (NSZZ Solidarność)

Grzegorz Prokop, Jarosław Surdyka (MDK w Stalowej Woli)

Projekt graficzny:

Koza Nostra Studio

Dodatkowe informacje:

dr Magdalena Bąk-Wołoszyn tel. 15 8448556, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  

Aneta Garanty e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, z budżetu Gminy Stalowa Wola oraz Powiatu Stalowowolskiego. 

Więcej informacji o projekcie:

http://www.muzeum.stalowawola.pl/pl/projekty/podziemna-solidarno 

podziemna solidarność

Oferta edukacyjna wystawy

Zachęcamy dyrekcje szkół, nauczycieli, wychowawców i uczniów do skorzystania z  „
...

Ogłoszenie wyników...

13 grudnia 2016 r. w 35. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego poznaliśmy wyniki dwóch konkursów ...

13 grudnia...

13 grudnia 2016 r., w 35. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego, zapraszamy na interaktywny konkurs ...

Oferta edukacyjna dla szkół na wystawie stałej "A jutro jest nieznane..."

Oferta edukacyjna dla szkół na wystawie stałej "A jutro jest nieznane..."  Ekspozycja stał ...

A jutro jest nieznane...

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy A jutro jest nieznane. Pod ...

Solidarność oczami młodych

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli ogłasza konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i student ...

Solidarność i młodzież

Konkurs pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Stalowa Wola Lucjusza Nadbereżnego Solidarn ...

Warsztaty dziennikarsko-reporterskie

"Solidarność oczami młodych" Warsztaty dziennikarsko-reporterskie dla uczniów szkół ponadgimn ...

Szanujmy wspomnienia...

Spotkanie z cyklu "Szanujmy wspomnienia"... ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj