Siemiradzki nieznany

  • data: 28 kwietnia – 15 lipca 2007
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Jedynie w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli obejrzeć będzie można niezwykle interesujący zestaw prac znakomitego malarza, z których części nie widziano w Polsce od kilkudziesięciu lat.

  • Drukuj
  • E-mail
  • Film

Od ponad stu lat wokół Henryka Siemiradzkiego i jego twórczości toczone są zażarte dyskusje. Jego dzieła budziły i budzą skrajne uczucia - od absolutnego lekceważenia do totalnego zachwytu. Krytykujący Siemiradzkiego wywodzili się zazwyczaj z kręgów ludzi związanych za sztuką. Zupełnie zaś odmienne poglądy wyrażali widzowie. Ci bezgranicznie uwielbiali Siemiradzkiego ze względu na preferowaną przez niego tematykę dzieł i sposób ich tworzenia, zapewniające obrazom atrakcyjność, a oglądającemu łatwość odbioru.

Zarzucali oni malarzowi nadmierne przywiązanie do zasad akademizmu i historyzmu, nieszukanie własnych dróg twórczego rozwoju, zatrzymywanie się niejako w pół kroku w trakcie malowania, bez rozwijania skrzydeł, co w efekcie powodowało powstanie obrazu poprawnego, lecz nie wyjątkowego. Trudno mu było jednak przy tym odmówić profesjonalizmu,znakomitego opanowania malarskiego warsztatu i perfekcji wykonania. Bez wątpienia Henryk Siemiradzki jest jednym z nielicznych polskich twórców, którzy zrobili prawdziwie wielką międzynarodową karierę. Nieprzebrane tłumy przychodziły oglądać jego obrazy, podziwiali je i kupowali między innymi członkowie monarszych rodów Rosji, Austrii i Włoch.

Osiągnął ogromną sławę iwysoki status majątkowy, znacznie przewyższając pod tym względem malarzy, których prace osiągają dziś ceny liczone w milionach dolarów (m.in. impresjonistów). Szczególny zachwyt wywoływały monumentalne płótna, takie jak „Pochodnie Nerona" czy „Dirce chrześcijańska", oraz kurtyny namalowane dla teatrów Krakowa i Lwowa.. Chociaż prezentował niezmienne przywiązanie do klasycznych kanonów, wypracował własny rozpoznawalny styl.

Pomimo iż urodził się pod Charkowem, w rodzinie carskiego oficera, studiował na Uniwersytecie Charkowskim (biologię) i Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu (malarstwo), a potem przez wiele lat mieszkał w Rzymie, swym postępowaniem sprawiał, że jego polskość nie budziła wątpliwości, zaś po śmierci spoczął w panteonie sławy na krakowskiej Skałce. Wystawa w stalowowolskim muzeum stwarza miłośnikom sztuki niepowtarzalną okazję do wyrobienia sobie własnego zdania na temat Siemiradzkiego i jego twórczości. Zaprezentowane zostaną tu bowiem wszystkie prace znajdujące się w Lwowskiej Galerii Sztuki oraz nieznane szerzej dzieła z polskich muzeów i kolekcji prywatnych.

Niezaprzeczalnym walorem ekspozycji jest to, iż przedstawia obrazy ukazujące różne kręgi zainteresowań mistrza, zarówno w zakresie podejmowanego tematu, jak i formy. Obok sztandarowych obrazów, w których czerpał inspirację z motywów antycznych („Za przykładem bogów", „U źródła"), chrześcijańskich („Chrystus i Samarytanka") czy idyllicznych („Scena przy studni"), pojawiają się motywy ludowe rodem z Ukrainy („Noc na Iwana Kupała", „Sielska idylla"), znakomite portrety („Greczynka", „Portret młodej Włoszki"), a także studia do słynnych plafonów i kurtyn teatralnych („Andromeda", „Amor i Psyche") oraz zaskakujące, barwne, tchnące impresjonizmem szkice, ukazujące zupełnie inne oblicze Siemiradzkiego. Każdy z admiratorów dzieł malarza znajdzie wszystko to, co u Siemiradzkiego najlepsze; precyzję rysunku i kompozycji, wyczucie koloru i niepowtarzalną grę światła, a w dodatku okazję do prześledzenia poszczególnych etapów procesu twórczego.

Ekspozycja stanowi element polsko-ukraińskiego projektu, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Program Sąsiedztwa Polska – Białoruś- Ukraina - INTERREG IIIA /TACIS CBC 2004-2006.

Marek Wiatrowicz

 

Kurator wystawy: Anna Król

Współpraca: Anna Szlązak

archiwum wystaw 2007

COP dla przyszłości

Listopad 2007-lipiec 2015   Niezwykła wystawa, przygotowana z okazji 70-lecia powstania COP. ...

Sztuka polska nowoczesna. Malarstwo-grafika-rzeźba w latach trzydziestych

Wystawa prezentuje trzy wybrane zjawiska sztuki lat trzydziestych w Polsce: sztukę na Wystawie Świ ...

Autoportret 2007

Wystawa pokonkursowa  ..... ...

Obraz świata który przemija

Wystawa ponad stu płócien wybitnego XIX-wiecznego malarza krajobrazów, Jana Stanisławskiego (186 ...

Ostatnie takie miejsce na ziemi

Miejsca niedostępne, odchodzące w przeszłość i olśniewające urodą, odległe i te całkiem bl ...

Kazimiera Myk Magdziak. Miłość-wiedza-życie.

Wystawa prezentuje przegląd dorobku artystycznego Kazimiery Myk-Magdziak. ...

Jacek Wnuk – Kaukaz Zachodni.

Niezwykłe krajobrazy oraz życie codzienne mieszkańców Kaukazu można oglądać na wystawie fotog ...

Andrij Bokotej. Wystawa szkła artystycznego

Zapoczątkowany na przełomie lat 60. i 70. XX wieku twórczy szlak Andrija Bokoteja wiódł niezmie ...

Siemiradzki nieznany

Jedynie w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli obejrzeć będzie można niezwykle interesujący zestaw ...

Solaryzacje – wystawa fotografii Jana Wierzbickiego

Jan Wierzbicki (ur. 1957r.) - członek grupy założycielskiej Stalowowolskiego Stowarzyszenia Fotog ...

Powiew wolności - z działalności NSZZ "Solidarność" Ziemia Sandomierska w latach 1980-1991

„Jeszcze trochę, poczekaj, dorośnij, opowiemy ci o tych wypadkach" – to fragment „Piosenki d ...

Narodziny Stalowej Woli 1938

od 19.05.2007 Ekspozycja wprowadza w klimat czasu powstania Stalowej Woli. Składa się z kilku wnę ...

Historia chińskiej porcelany od X wieku do czasów współczesnych

Po raz pierwszy w Stalowej Woli gości prezentacja związaną z kulturą Dalekiego Wschodu. ...

Jan Lebenstein z kolekcji Toma Podla

Ekspozycja 10 obrazów Jana Lebensteina w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli jest częścią wielkie ...

Zima w Tatrach – wystawa fotograficzna Adama Krzykwy

25 fotografii, tworzących tę wystawę, ukazuje zimowe pejzaże polskiej strony Tatr. ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj