historia

25 marca 2002 nastąpiło uroczyste otwarcie siedziby Muzeum w Zamku Lubomirskich, połączone z inauguracją: ekspozycji stałej „Z dziejów regionu nadsańskiego" oraz wystaw czasowych. Za urządzenie siedziby w odnowionym XVIII-wiecznym Zamku Lubomirskich Muzeum Regionalne w Stalowej Woli otrzymało w konkursie ministerialnym „Wydarzenie roku 2002 Sybilla", drugą nagrodę w kategorii dokonań z zakresu organizacji.

  • Drukuj
  • E-mail

1995

Powstał Komitet Społeczny na rzecz Powołania Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Prezydent Stalowej Woli, Andrzej Gajec powołał Lucynę Mizerę na pełnomocnika do spraw przejęcia zbiorów i utworzenia muzeum.

1997

Zapadła decyzja o powołaniu Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli i uchwalony został jego statut. Muzeum zorganizowało kilka pierwszych wystaw w salach Miejskiego Domu Kultury.

1998

Aktem notarialnym ks. prof. Wilhelm Gaj-Piotrowski przekazał miastu z przeznaczeniem dla Muzeum swoje bogate zbiory, obejmujące eksponaty historyczne, etnograficzne, numizmaty, dzieła sztuki, dokumenty, księgozbiór – wszystko związane z regionem dolnosańskim, a w szczególności z dawnym miasteczkiem Rozwadów, rodzinną wioską księdza – Charzewicami i sąsiednimi miejscowościami..

1999

Powstało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli jako samodzielna instytucja kultury. Dyrektorem w wyniku konkursu została Lucyna Mizera. Prezydent Stalowej Woli Alfred Rzegocki wraz z Radą Miasta podjęli decyzję o przeznaczeniu i wyremontowaniu na potrzeby muzeum zabytkowego budynku przy ul. Sandomierskiej 1.

2002

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum, z wystawą stałą: „Z dziejów regionu nadsańskiego" oraz wystawami czasowymi, a także z restauracją na parterze budynku.

I edycja konkursu plastycznego Autoportret dla uczniów i studentów szkół artystycznych. Utworzenie pierwszej witryny internetowej Muzeum www.muzeum.stalowawola.pl

W konkursie ministerialnym „Wydarzenie muzealne roku 2002 Sybilla", Muzeum Regionalne w Stalowej Woli otrzymało drugą nagrodę w kategorii dokonań z zakresu organizacji za urządzenie siedziby w odnowionym XVIII-wiecznym Zamku Lubomirskich.

2003

Rozpoczęcie realizacji programu transgranicznego „Przyszłość wyrasta ze wspólnych korzeni. Kulturowe dziedzictwo czynnikiem integracji społeczeństw i rozwoju regionów" - wspólnie z Ukrainą i Słowacją.

2004

Przeprowadzone zostały prace inwestycyjne wokół budynku, odtworzono zabytkowe założenie zieleni, wybudowano stylowe ogrodzenie.

2005

Muzeum zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (Dla potwierdzenia wysokiego poziomu merytorycznej działalności i znaczenia zbiorów oraz w celu ewidencjonowania muzeów spełniających te warunki Minister Kultury prowadzi Państwowy Rejestr Muzeów - z ustawy o muzeach). Po raz pierwszy Muzeum przyłączyło się do europejskiej akcji Noc Muzeów

2006

Powstał program edukacyjny „Turystyczny Szlak Gniazd Rodowych Lubomirskich", za któryMuzeum otrzymało w konkursie ministerialnym „Wydarzenie muzealne roku 2006 Sybilla" pierwszą nagrodę i statuetkę Sybilli w kategorii programów edukacyjnych, oświatowo-wychowawczych i promocyjnych; ponadto otrzymało trzecią nagrodę w kategorii wystaw etnograficznych za wystawę „Kultura Żydów galicyjskich" i wyróżnienie w kategorii dokonań z zakresu działalności naukowej za publikację „Archeologia Kotliny Sandomierskiej" – czwarty, monograficzny numer Rocznika Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Muzeum zakupiło budynek hotelu Hutnik.

2007

Powstały nowe wystawy stałe: z inicjatywy prezydenta Andrzeja Szlęzaka wielka multimedialna ekspozycja „COP dla przyszłości. Ludzie – przemysł – architektura" w hali dawnych warsztatów szkolnych przy ul. Hutniczej 17. Ponadto: kameralna ekspozycja „Narodziny Stalowej Woli 1938", w pomieszczeniach hotelu Hutnik przy ul. Kard. Wyszyńskiego 12; plenerowa wystawa rzeźb do percepcji dotykowej „Galeria przez Dotyk" na dziedzińcu Muzeum. Urządzono też fotograficzną ekspozycję plenerową przy ul. Staszica, obok kina Ballada, ze specjalnym oświetleniem, umożliwiającym zwiedzanie po zmroku. Rozpoczęto realizację programu edukacyjnego „Szlakiem architektury art dėco Stalowa Wola, Lwów". W konkursie „Wydarzenie muzealne roku 2007 Sybilla", Muzeum otrzymało pierwszą nagrodę i statuetkę Sybilli w kategorii wystaw historycznych, biograficznych i literackich za ekspozycję „COP dla przyszłości" a także dwa wyróżnienia: w kategorii programów edukacyjnych, oświatowo-wychowawczych i promocyjnych za program edukacyjny dla osób z dysfunkcją wzroku „Galeria przez Dotyk" i w kategorii dokonań z zakresu zarządzania i organizacji za organizację w pomieszczeniach hotelu Hutnik wystawy stałej „Narodziny Stalowej Woli 1938".

2008

„Galeria przez dotyk" powiększyła się o kolejny zestaw rzeźb. Kontynuowano działania z zakresu przystosowania oferty muzeum dla potrzeb osób niepełnosprawnych: zainstalowano platformę samobieżną przy schodach, przebudowano toalety, zlikwidowano progi w drzwiach do sal ekspozycyjnych. Zmieniła wygląd także muzealna kawiarnia. Powołane w Muzeum Centrum Edukacji Artystycznej przygotowało szeroką ofertę zajęć dla osób z różnymi dysfunkcjami. Ekspozycja „W cieniu imperium rzymskiego" zdobyła II miejsce w konkursie „Wydarzenie muzealne roku 2008 Sybilla" w kategorii wystaw archeologicznych.

2009

Muzeum obchodziło jubileusz 10-lecia istnienia.

Rozpoczęto cykl wystaw współczesnego polskiego designu. Te ekspozycje reprezentowały Polskę na międzynarodowych festiwalach czy imprezach promujących nasz kraj za granicą, m.in. w Brukseli, Londynie, Berlinie, Wenecji, Mediolanie. „Szlak architektury art déco. Stalowa Wola, Lwów" znalazł się w gronie finalistów w konkursie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego „Polska pięknieje" („7 cudów funduszy unijnych"). Muzeum zorganizowało pierwsze ogólnopolskie szkolenie dla muzealników pt. „Gość niepełnosprawny w Muzeum".

2010

Ekspozycja stała „Z dziejów regionu nadsańskiego" wzbogaciła się o nowoczesne animacje edukacyjne, w formie interaktywnych gier na ekranach dotykowych.

W nowo urządzonej sali edukacyjnej powstała nowa wystawa interaktywna: „Poczuj sztukę", umożliwiająca doświadczanie zmysłowe sztuki inspirowanej kulturą ludową regionu lasowiackiego.

Muzeum otrzymało I nagrodę w konkursie „Polska pięknieje" w kategorii „Turystyka transgraniczna i międzynarodowa" za program „Dostępne Muzeum. Zintegrowany program dla osób niepełnosprawnych".

W konkursie Polski Internet zorganizowanym w 2010 r przez The World Internet Foundation pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, strona internetowa promująca szlak architektury déco: www.it.stalowawola.pl, otrzymała trzy nagrody: dwukrotnie pierwsze miejsce: od kapituły i od internautów w kategorii Kultura i Sztuka, a ponadto znalazła się w trójce absolutnie najlepszych spośród wszystkich uczestników konkursu.

W konkursie „Wydarzenie muzealne roku 2010 Sybilla" wystawa „Mikrus – auto, któremu nie pozwolono dorosnąć" otrzymała I nagrodę i statuetkę Sybilli w kategorii wystaw techniki. Natomiast projekt edukacyjny „Przestrzeń interaktywna" oraz wystawa archeologiczna „Wczesne wieki średniowiecza" uzyskały nominacje do nagrody.

Wystawy designu miały kolejne prezentacje za granicą: „Polska Folk" otworzyła Tydzień Kultury Polskiej w Belfaście, a „UNPOLISHED 2 — young design from Poland" uczestniczyła w prestiżowym festiwalu designu DMY (Dayly, Monthly, Yearly) w Berlinie.

2011

Stalowowolskie Muzeum przygotowało pierwszą w Polsce po wojnie wystawę prac Stefana Norblina (1892-1952), potomka sławnego rodu artystów i przemysłowców, wszechstronnego twórcy niezwykle popularnego w Polsce międzywojennej, a w czasie wojny i po niej tworzącego w Indiach i w USA. Na otwarcie wystawy przybyli znakomici goście, m.in.: syn artysty z USA, minister kultury i dziedzictwa narodowego, ambasador Indii w Polsce, maharadża Dżodhpuru, muzealnicy z Indii i Niemiec. Wystawie towarzyszył katalog i album. Pod koniec roku ekspozycja została pokazana w New Delhi i Bombaju.

 Wystawy designu prezentowane były w kolejnych miastach Europy (m.in. Mediolanie, Rzymie, Paryżu, Wiedniu, Budapeszcie, Zagrzebiu) oraz w Hongkongu.

 Muzeum Regionalne oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli zainicjowały działalność Klubu Historyków i Regionalistów, który ma na celu szerzenie wiedzy o regionie, kształtowanie postawy patriotycznej oraz integrację różnych środowisk – nauczycieli i młodzieży szkolnej, historyków, miłośników regionu.

 Muzeum wydało dwie edycje pierwszej w Polsce książki o samochodzie Mikrus.

 Modyfikacji uległa strona internetowa Muzeum. Nastąpił rozwój promocji muzeum przez social media.

 W dorocznym konkursie „Wydarzenie muzealne roku. Sybilla” Muzeum otrzymało nominację w kategorii wystaw sztuki za ekspozycję „Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny”, a w kategorii wystaw historycznych nominację za projekt „Dwa spojrzenia na kobietę doby socrealizmu: Matki, żony i… traktorzystki – czyli o Polkach w socrealizmie kontra Listy z przeszłości

 Muzeum zostało zwycięzcą plebiscytu "Perły w Koronie Województwa Podkarpackiego 2011" w kategorii największa atrakcja turystyczna.

2012

W roku jubileuszu 75-lecia rozpoczęcia budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego Muzeum zorganizowało ekspozycję fotograficzną „Od niepodległości do nowoczesności. 75-lecie COP” oraz wystawę awangardowych prac Jakuba Woynarowskiego „W powietrzu, na lądzie i morzu” inspirowanych historią Stalowej Woli. Było także współorganizatorem rocznicowej konferencji w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie i współwydawcą materiałów pokonferencyjnych „COP wczoraj – dziś – jutro”. Wydało ponadto książkę prof. Mariana Marka Drozdowskiego Polityka inwestycyjna i budowa COP-u Eugeniusza Kwiatkowskiego. Dokumenty, wspomnienia, szkice.

Stalowowolskie badania nad biografią i twórczością Stefana Norblina zaowocowały kolejnymi nowościami. Rok 2012 przyniósł sensacyjne odkrycie: okazało się, że wbrew dotychczasowym ustaleniom, prochy Stefana Norblina i jego żony, Leny Żelichowskiej, nie zostały rozsypane nad jeziorem w pobliżu San Francisco, lecz spoczywają w urnach na cmentarzach w okolicy tego miasta. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w październiku 2012 r. i zbiegły się z otwarciem wystawy "Sztuka poza czasem. Stefan Norblin (1892-1952)" w Muzeum Plakatu w Wilanowie, której współorganizatorem było Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

W ciągu roku 2012 muzeum pokazało 19 wystaw czasowych w swoich siedzibach, w tym pierwszą retrospektywę Grzegorza Rosińskiego pt. „Grzegorz Rosiński – mistrz ilustracji i komiksu”. Ekspozycji towarzyszyło sztukobranie z udziałem artysty, wydany został też katalog wystawy. Stalowowolska wystawa pokazana została następnie w Centrum Techniki i Kultury Japońskiej Manggha. Inną wystawą, przygotowaną również przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, była ekspozycja archeologiczna „Myśliwi, rolnicy i pasterze z epoki kamienia”, wraz z katalogiem.

W niezagospodarowanej dotąd części hali wystawienniczej przy ul. Hutniczej urządzono „Galerię Warsztat” i salę edukacyjną. Pierwszą ekspozycją czasową w nowym miejscu była wystawa przyrodnicza „Ptaki morskie i krain lodowych” z krakowskiego Muzeum Przyrodniczego.

Zamknięta została kameralna wystawa „Narodziny Stalowej Woli 1938”, eksponowana od 2007 r. w pomieszczeniach hotelu Hutnik przy ul. Kard. Wyszyńskiego 12.

Na dziedzińcu pojawiły się nowe rzeźby: ceramiczne prace Sławomira Pawelca, głuchoniewidomego rzeźbiarza, pt. Kontrapunkt V.I. Otwarciu ekspozycji towarzyszyło spotkanie z twórcą i panel dyskusyjny poświęcony arteterapii. Wkrótce dołączyły do nich prace Michała Batkiewicza (m.in. monumentalne Anioły).

Nową propozycją muzeum stały się wycieczki po Stalowej Woli z przewodnikiem, które zyskały dużą popularność. Dla najmłodszych natomiast szczególną atrakcją w roku 2012 był „Interaktywny plac zabaw” z Wrocławia, eksponowany na początku roku.

W cyklu poświęconym designowi zaprezentowano w muzeum ekspozycję „Co ty pleciesz? Plecionka w przedmiotach użytkowych, sztuce i architekturze”. Natomiast stalowowolska wystawa „Unpolished” pokazywana była w kolejnych miastach Europy (Helsinki, Tuluza, Bukareszt) i Azji (Seul), a „Zwykłą rzecz / Just a Thing” oglądali mieszkańcy Sankt Petersburga, Tallina i Lwowa. „Dziecinada” z kolei pokazana została w Poznaniu.

2013

Rok jubileuszu 75-lecia Stalowej Woli zakończył kolejny etap badań na temat miasta, których zwieńczeniem były wystawy: plenerowa pt. „Stalowa Wola 1938 w obiektywie Bronisława Rudzińskiego” oraz prezentowana w hali warsztatów przy ul. Hutniczej 17 w listopadzie ekspozycja: „Wzorowe miasto: Stalowa Wola”. Ponadto zorganizowano plenerową wystawę fotografii Yohanna Lepage’a o tematyce stalowowolskiej: „Latarnia Wschodu”. Charakter jubileuszowy miała też wystawa „Sport w II RP”.

Nową propozycją Muzeum stały się spotkania pod hasłem „Szanujmy wspomnienia”, będące platformą współpracy Muzeum z mieszkańcami miasta. Podczas spotkań poruszano tematy z przeszłości Stalowej Woli, a uczestnicy uzupełniali temat poprzez własne relacje i udostępnianie prywatnych pamiątek (zdjęcia i archiwalia do zeskanowania).

W dziedzinie edukacji nowością był projekt „E-Grosik. Publikacja dydaktyczna dla dzieci zintegrowana z animacją i działaniami edukacyjnymi”, pozwalający w atrakcyjnej, nowoczesnej formie przekazać dzieciom podstawy wiedzy na tematy ekonomiczne.

Kontynuując prace nad życiem i działalnością Stefana Norblina Muzeum zorganizowało dwudniową międzynarodową konferencję naukową „Stefan Norblin. Artysta trzech kontynentów” (7-8.11).

Zakończono w 2013 r. kilkuletnie badania nad historią rozwadowskiej społeczności żydowskiej, publikując wyniki w książce „Żyd, mój sąsiad. Dialog kultur w przedwojennym Rozwadowie”.

Jesienią 2013 r. zmieniła się lokalizacja muzealnej wystawy plenerowej: spod kina „Ballada” została przeniesiona przed budynek nowo otwartej Biblioteki Międzyuczelnianej przy ul. Popiełuszki.

Pod koniec roku Muzeum wydało pierwszy „Przewodnik po dawnym Rozwadowie”, łączący walory przewodnika turystycznego i zwięzłego opracowania historycznego.

W roku 2013 rozpoczęto realizację projektu „Muzeum bez barier” – koalicja muzeów Polski i Ukrainy na rzecz profesjonalnej obsługi niepełnosprawnego zwiedzającego, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013.

W roku 2013 Muzeum pokazało u siebie 23 wystawy czasowe, m.in. rzeźby Pawła Erazmusa, witraże Adama Stalony-Dobrzańskiego, rysunki satyryczne Jacka Kawy, malarstwo Anny Bilińskiej, ekspozycję etnograficzną „Przędzy barwnej nić” i in. Trzy wystawy designu przygotowane przez Muzeum prezentowane były za granicą (Włochy, Austria, Ukraina, Francja).

W ogólnopolskim konkursie MUZEUM WIDZIALNE organizowanym przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (NIMOZ), Muzeum zajęło III miejsce w kategorii identyfikacji wystaw czasowych za wystawę Unpolished – young design from Poland.

 2014

Badania etnograficzne poświęcone rękodziełu ludowemu w dziedzinie naturalnego barwiarstwa i tradycyjnego hafciarstwa przyniosły plon w postaci wystawy „Przędzy barwnej nić…  Zadziwiający świat kolorów w ludowej tradycji”, a także publikacji i czterech filmów dokumentalnych oraz animacji edukacyjnych.

W roku 100-lecia wybuchu I wojny światowej Dział Historii prowadził badania na temat przebiegu działań wojennych w regionie, w wyniku czego przygotowano dwie wystawy (historyczną w budynku muzeum i plenerową fotograficzną w przestrzeni miejskiej) oraz publikację „I wojna światowa nad dolnym Sanem”. Także wynikiem własnych badań była wystawa plenerowa „Jak harcerzem – to na zawsze”, poświęcona rozwadowskiemu harcerstwu.

Muzeum wydało kilkanaście pozycji, w tym monumentalną monografię naukową „Stalowa Wola. Europejskie miasto modernistyczne” poświęconą dziedzictwu architektonicznemu miasta. Ukazał się także II tom „Regionalnego słownika biograficznego” oraz pionierskie opracowanie „I wojna światowa nad Sanem”.

Odbyła się druga edycja Dni Dizajnu w Stalowej Woli pod hasłem „Przestrzeń przyjazna dla wszystkich”. Na cykl wydarzeń związanych z popularyzacją architektury i wzornictwa złożyło się kilka wystaw, publikacje, konferencje i program edukacyjny „Kod architektury”.

Zainicjowano cykl spotkań „Dotknąć Historii” dla pasjonatów historii przygotowywany wspólnie z Podkarpackim Stowarzyszeniem Poszukiwaczy „Ocalić od Zapomnienia", oferujący m.in. także bezpośredni kontakt z zabytkami i kolekcjonerami.

W ramach kontynuacji projektu „Muzeum bez Barier” – koalicja muzeów Polski i Ukrainy na rzecz profesjonalnej obsługi niepełnosprawnego zwiedzającego, powstał portal internetowy, przeprowadzono też cykl szkoleń.

Zorganizowana została interdyscyplinarna konferencja naukowa „Z przeszłości miasta Rozwadowa” dedykowana ks. prof. Wilhelmowi Gajowi-Piotrowskiemu w 90. rocznicę urodzin.

Zaadaptowano wolną przestrzeń w obiekcie przy ul. Hutniczej 17 na potrzeby aranżacji nowej galerii wystawy czasowych.

Muzeum pokazało 21 ekspozycji czasowych, większość z nich były to wystawy własne.

W konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2014 Muzeum Regionalne w Stalowej Woli otrzymało dwa wyróżnienia: za wystawę „Made in Poland" w kategorii wystaw historycznych oraz za program edukacyjny „Kod architektury”. Wystawa „Made in Poland" otrzymała także wyróżnienie w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2014.

Publikacja pt. „I wojna światowa nad Sanem” otrzymała nagrodę Miasta Stalowa Wola „Gałązka Sosny”, a publikacja „Stalowa Wola. Europejskie miasto modernistyczne” znalazła się wśród nominowanych wydawnictw.

Rocznie odwiedza Muzeum średnio 16,7 tys. gości. Dla młodzieży odbywa się około 500 lekcji muzealnych w roku, wydawane są publikacje książkowe, katalogi wystaw, foldery, materiały edukacyjne, przewodniki, płyty CD – kilkanaście tytułów rocznie. Muzeum uruchomiło cztery witryny internetowe.

W Muzeum odbywają się konferencje naukowe, seminaria, szkolenia, także międzynarodowe.

Wystawom towarzyszą koncerty muzyczne, projekcje filmowe, przedstawienia, spotkania autorskie, organizowane są konkursy. Muzeum opracowało i uruchomiło dwa tematyczne szlaki kulturowe: „Szlak gniazd rodowych Lubomirskich" (Polska - Słowacja - Ukraina) i „Szlak architektury art déco" (Stalowa Wola, Lwów).

Goście muzeum mogą zakupić publikacje i pamiątki w samoobsługowym sklepie muzealnym i odpocząć w stylowej restauracji Art Cafe czy w ogródku kawiarnianym.

2015

Czas na podsumowanie minionego roku. Ponad 17 wystaw czasowych, 18 publikacji, 4 imprezy plenerowe, 7 projektów krajowych i 2 międzynarodowe, 5 nagród. Realizowaliśmy przedsięwzięcia będące zarówno kontynuacją projektów zapoczątkowanych w latach poprzednich, jak i zupełnie nowe.

Dobiegł końca trwający przeszło dwa lata międzynarodowy projekt „Muzea bez barier" będący konkretną przemyślaną, wielopłaszczyznową, a przede wszystkim otwartą inicjatywą, zmagającą się z problemem udostępnienia muzeów osobom z różnymi typami niepełnosprawności. Projekt składał się z  badania ankietowego dotyczącego przystosowania muzeów do potrzeb osób niepełnosprawnych, którego wyniki stały się bazą do kolejnych działań; Akademii „Kultura bez barier", w ramach której specjaliści z Polski, Belgii i Wielkiej Brytanii opracowali innowacyjne programy edukacyjne dla osób z niepełnosprawnością, przeprowadzono dla nich cykl szkoleń i warsztatów oraz zorganizowano konferencję szkoleniową dla pracowników muzeów;  promocji, w ramach której powstał m.in. e-przewodnik po dostępnych muzeach i aplikacja na telefon;  Koalicji na rzecz profesjonalnej obsługi niepełnosprawnego zwiedzającego. Projekt zrealizowaliśmy we współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych w Warszawie, Muzeum Narodowym we Lwowie im. Andrzeja Szeptyckiego i Lwowskim Muzeum Historycznym.

Swój finał miał ważny projekt „Stalowowolanie. Kim jesteśmy". Działania dotyczące przedwojennych mieszkańców Stalowej Woli i ich rodzin, liczne spotkania poświęcone wspomnieniom i zbieraniu starych fotografii przyniosły efekt w postaci bardzo ciekawej, nostalgicznej publikacji pt.: „Stalowowolanie. Kim jesteśmy" oraz wystawy plenerowej. Przedsięwzięcie to pozwoliło nam zbliżyć się do atmosfery przedwojennej Stalowej Woli, poznać nieodkryte dotąd ślady  i wspomnienia tamtych czasów oraz pokazać wielkie znaczenie stalowowolskich pionierów dla rozwoju miasta.

We wrześniu zostało zainaugurowane cykliczne wydarzenie pn. Kulturalny Rozwadów, które  w tej edycji  przebiegało pod hasłem Rozwadowski Sokół – na skrzydłach niepodległości w 325. rocznicę lokacji miasta Rozwadowa.  Na program imprezy plenerowej złożyły się wystawy, koncerty, pokazy historyczne, zajęcia edukacyjno-artystyczne oraz spacery po mieście. W tworzeniu i realizacji programu aktywny udział wzięli mieszkańcy Rozwadowa.

Prowadzone były badania etnograficzne, których celem było pokazanie w sposób całościowy, uwzględniający konteksty historyczne i współczesne, unikalną w skali Polski tradycję Gwardii Narodowej im. T. Kościuszki z Majdanu Zbydniowskiego straży grobowej z Zaleszan. Badania zakończyły się wystawą, filmem oraz książką pt.: „W barwach Wojska Majdańskiego. Gwardia Narodowa im. T. Kościuszki z Majdanu Zbydniowskiego". Ten projekt zainicjował wirtualne archiwum tradycji regionu nadsańskiego pod nazwą "Poznaj tradycje".

Odbyła się konferencja naukowa pt. Dziedzictwo architektury poprzemysłowej.

Odrębność w mieście – problem tożsamości dzielnic, dawnych samodzielnych miast (na przykładzie Rozwadowa – dzielnicy Stalowej Woli). Konferencja jest już  drugą poświęconą problemom związanym z zachowaniem dziedzictwa architektonicznego i urbanistycznego miast i osiedli powstałych w okresie międzywojennym, którą muzeum zorganizowało wraz  z Polską Akademią Nauk.

Kontynuowaliśmy dziania związane z edukacją architektoniczną. W ramach integracyjnego projektu „Zmieniam miasto" w maju i czerwcu przeprowadzony został w Stalowej Woli cykl spotkań opartych na współdziałaniu różnych grup wiekowych i społecznych. Śniadania kreatywne i warsztaty z udziałem mieszkańców (m.in. warsztaty design thinking i prototypowania), studentów architektury i wykładowców miały na celu skuteczne włączenie stalowowolan w rozwiązywanie najbardziej kluczowych problemów bliskiej im przestrzeni miejskiej, a tym samym współczesnych wyzwań społecznych. Efekty tych działań zaprezentowaliśmy w październiku podczas III Dni Dizajnu na wystawie „Odzyskać piękno modernizmu". Październikowe Dni Dizajnu jak co roku zgromadziły głównie młodszą publiczność na koncertach, wystawach, wykładach oraz warsztatach. Nie zabrakło specjalnych projektów dla dzieci.

Wśród wystaw  czasowych największą popularnością cieszyły się ekspozycje: „Teodor Axentowicz - Ormianin polski w Paryżu, Krakowie, Zakopanem...",  „Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich" oraz  „Kossakowie - co za sukces, co za popularność, grad zaszczytów, honorów.

Nasze wystawy prezentowaliśmy także zagranicą:  „Polished Up w Pradze! Festiwal Designblok. Prague Design and Fashion Week, wystawę prac Pawła Grobelnego na Wanted Design Festival w Nowym Jorku oraz „Moderna. Przemysł + rzemiosło."  w ramach Helsinki Design Week

Wydana została publikacja pt. „Z przeszłości miasta Rozwadowa”, będąca pokłosiem konferencji naukowej, która odbyła się w 2014 roku. Materiałem pokonferencyjnym była również książka Stefan Norblin. Artysta trzech kontynentów. Na uwagę szczególnie zasługuje Przewodnik po dawnej Stalowej Woli. Zaprezentowane tu zostały znaczące obiekty, wzniesione w mieście przed wojną oraz dwóch pierwszych dziesięcioleciach jego powojennego rozwoju, jak również ludzie i wydarzenia z nimi związane.

W grudniu odbyła się druga konferencja naukowa poświęcona archeologii Kotliny Sandomierskiej z udziałem badaczy z ośrodków uniwersyteckich, muzeów i innych instytucji naukowych z Rzeszowa, Krakowa, Lublina i Kielc.

Kontynuujemy cykl Szanujmy wspomnienia. W 2015 roku odbyło się 7 takich spotkań w sali im. S. Norblina w hotelu Hutnik, gdzie mieszkańcy Stalowej Woli dzielili się z nami swoimi wspomnieniami i ciekawymi fotografiami związanymi z naszym miastem.

Na potrzeby muzeum zaadaptowaliśmy pomieszczenia po bibliotece miejskiej przy ul. Staszica 14. Obecnie jest to miejsce służące organizowaniu wystaw oraz prowadzeniu działań edukacyjno-warsztatowych dla dzieci i rodzin.

W roku 2015 z oferty Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli skorzystało 44 625 osób. Dla dzieci i młodzieży odbywa się około 550 lekcji muzealnych i warsztatów w roku. Wydawane są publikacje książkowe, katalogi wystaw, foldery, materiały edukacyjne, przewodniki, płyty CD – kilkanaście tytułów rocznie.

Goście mogą skorzystać z muzealnego sklepiku, gdzie nabyć można publikacje i pamiątki. W budynku Muzeum znajduje się też restauracja Art Cafe.

2016

Muzeum prowadzi szeroką działalność wystawienniczą, edukacyjną i wydawniczą w Polsce i za granicą. W minionym roku przygotowaliśmy 24 wystawy czasowe, 4 wystawy stałe, 9 wystaw czasowych prezentowanych na terenie Polski oraz 4 wystawy czasowe zaprezentowane za granicą. Poza tym zorganizowaliśmy 7 imprez plenerowych, zrealizowaliśmy też projekty, których celem było promowanie lokalnej historii i tradycji oraz edukacja zarówno dzieci jak i dorosłych. Muzeum wydało 9 publikacji.

Jednym z najważniejszych przedsięwzięć w roku 2016 było otwarcie wystawy stałej „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem”, która wróciła na poddasze Zamku Lubomirskich po ponad rocznej nieobecności. Na ekspozycji przypominamy nie tylko historię Rozwadowa i jego mieszkańców, ale także historię związanej z nim okolicy, kulturę ludową regionu nadsańskiego, a także jego pradzieje. Po raz pierwszy oprócz różnorodnych eksponatów muzealnych, artefaktów i archiwaliów, region nadsański ujrzeć można w multimediach i animacjach przygotowanych specjalnie na tę wystawę. Towarzyszy jej bogaty, interdyscyplinarny program edukacyjny wychodzący naprzeciw oczekiwaniom wszystkich grup wiekowych pragnących zgłębić wiedzę o naszym regionie. Tu pochwalić możemy się również prestiżową nagrodą. Stalowowolskie Muzeum znalazło się bowiem w gronie laureatów konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2016 w kategorii „wystawy historyczne i archeologiczne”. Jury tej najważniejszej nagrody muzealnej w Polsce doceniło nową wystawę stałą „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem”.

We współpracy m.in. z Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli zrealizowany został obszerny projekt poświęcony podziemnej „Solidarności”. Zawierał on wiele działań: warsztaty dziennikarsko-reporterskie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, wystawę stałą pn. „A jutro jest nieznane. Podziemna Solidarność w Stalowej Woli 1982-1989”. Otwarcie wystawy odbyło się pod patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy. W ramach międzypokoleniowego projektu „Młodzi solidarni”, na bazie niniejszej wystawy, odbył się konkurs o „Solidarności” dla młodzieży gimnazjalnej, przygotowano także grę miejską „Śladami Solidarności.

Wśród wystaw czasowych największą popularnością cieszyły się ekspozycje: „Dobry chleb”, „Piotr Michałowki 1800-1855. Niezależny, bezinteresowny, wolny”, „Świat gadów”, „Miasto i las”, „Nauki dawne i niedawne”.

Nasze wystawy pokazywaliśmy także za granicą. We współpracy z MKiDN oraz IAM stworzyliśmy międzynarodową wystawę z dizjnu „Roundabout Baltic”, która prezentowana była w Szwecji w Malmö w Form/Design Centre oraz w Estonian Museum of Applied Arts and Design w Tallinie. Wystawa „Moderna + rzemiosło” reprezentowała nasze Muzeum w Instytucie Polskim w Sofii. Patronowaliśmy także wystawie „Earth Stone Wood” prezentowanej w Nowym Jorku i Mediolanie. Łącznie zobaczyło je ponad 42 tysiące osób. Wystawy pokazywane w Polsce odwiedziło ponad 51 tysięcy zwiedzających.

Zbiory Muzeum wzbogaciły się o nowe wartościowe nabytki i archiwalia, jak choćby bryczkę rodziny Lubomirskich czy album budowy lotniska w Turbi z okresu II wojny światowej.

Nasi pracownicy prowadzili prace badawcze nad problemami związanymi z historią regionu, m.in. poświęcone historii Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Rozwadowie (efektem jest publikacja pt. „Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Rozwadowie, Tarnobrzegu i Machowie w 110. rocznicę powstania gniazda rozwadowskiego”), oddziału Tadeusza Gajdy „Tarzana” (badania zaowocowały wystawą plenerową w rozwadowskim rynku pn. „Walczyli o Polskę, w którą wierzyli – żołnierze Tarzana”). Kontynuowane były także prace badawcze dotyczące I wojny światowej nad Sanem oraz twórczości Alfonsa Karpińskiego i Stefana Norblina. Zostało przygotowane opracowanie naukowe poświęcone kościołowi pw. MB Szkaplerznej w Rozwadowie (zrealizowano film oraz wystawę plenerową pt. „Skarby rozwadowskiej fary”).

Kontynuujemy cykl „Szanujmy wspomnienia”. W 2016 roku odbyło się 6 takich spotkań w sali im. S. Norblina w hotelu Hutnik, gdzie mieszkańcy Stalowej Woli dzielili się z nami swoimi wspomnieniami i ciekawymi fotografiami związanymi z naszym miastem. W roku 2016 uruchomiony został także portal internetowy www.stalowowlanie.pl, na którym dostępne są historie ludzi związanych ze Stalową Wolą oraz liczne fotografie. Jest to pokłosie wielkiego projektu „Stalowowolanie” realizowanego przez nasze Muzeum.

Zrealizowaliśmy także projekt z dziedziny edukacji ekologicznej pn. „Miasto i las”. W jego ramach odbyły się wycieczki przyrodnicze w okolicach Stalowej Woli, prelekcje, lekcje muzealne i warsztaty plastyczne, akcja edukacyjna połączona z wieszaniem w mieście budek lęgowych dla ptaków oraz rodzinny konkurs na najpiękniejszy karmik.

Rok 2016 obfitował w wiele imprez plenerowych, które cieszyły się ogromną popularnością odbiorców. Jak co roku Muzeum włączyło się bardzo aktywnie w międzynarodową Noc muzeów. Poza wieloma wystawami udostępnionymi zwiedzającym bezpłatnie, odbyły się kreatywne warsztaty artystyczne, nocna wycieczka historyczna po Rozwadowie – dzielnicy Stalowej Woli, oraz dwa wspaniałe koncerty plenerowe: Anny Marii Jopek z zespołem Kroke i Hanny Banaszak.

W ramach cyklicznego wydarzenia „Kulturalny Rozwadów” zorganizowaliśmy Jarmark Archeologiczny z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Imprezie towarzyszyły pokazy historyczne grup rekonstrukcyjnych, inscenizacje i widowiska, degustacje tradycyjnych średniowiecznych potraw, zabawy i turnieje, warsztaty dla rodzin.

Odbyła się także rozwadowska majówka uświetniona odtworzeniem „żywego obrazu” nawiązującego do dzieła Jana Matejki Konstytucja 3 Maja 1791. Było to interdyscyplinarne widowisko (teatr, muzyka, słowo) przybliżające istotę i kulisy powstawania Konstytucji, ukazujące radosny entuzjazm po jej uchwaleniu oraz ożywiające postaci uwiecznione na obrazie. Inscenizacja zorganizowana została z aktywnym udziałem młodzieży szkolnej i lokalnej społeczności.

W roku 2016 z oferty Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli skorzystało 50 057 osób. Dla dzieci i młodzieży odbyło się prawie 900 lekcji muzealnych, warsztatów i wycieczek. Wydawane są publikacje książkowe, katalogi wystaw, foldery, materiały edukacyjne, przewodniki.

Nasi goście mogą skorzystać z muzealnego sklepiku, gdzie nabyć można publikacje i pamiątki. Działa Punkt Informacji Turystycznej, dołączyliśmy także do bazy Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

2017

Za nami kolejny rok ciężkiej pracy i wielkich wyzwań. Możemy jednak dzisiaj pochwalić się wieloma sukcesami oraz nagrodami, jakie przyznane zostały Muzeum za działalność w roku 2017. Otrzymaliśmy główną nagrodę i statuetkę Sybilli w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2017 organizowanym przez MKiDN za wystawę COP i miasto. Nowoczesność i dziedzictwo w kategorii wystawy przyrodnicze i techniczne. Wyróżnienia przyznano: wystawie Pierścionek z orłem w koronie w kategorii wystawy historyczne i archeologiczne oraz projektowi Miasto i las w kategorii edukacja.

 

Muzeum prowadzi szeroką działalność wystawienniczą, edukacyjną i wydawniczą w Polsce i za granicą. W 2017 roku przygotowaliśmy 14 nowych wystaw czasowych prezentowanych w Stalowej Woli, 13 wystaw czasowych prezentowanych na terenie Polski oraz 6 wystaw czasowych pokazywanych za granicą. Poza tym zrealizowaliśmy też projekty, których celem było promowanie lokalnej historii i tradycji oraz edukacja zarówno dzieci jak i dorosłych. Muzeum wydało 11 publikacji.

Głównym motywem przyświecającym naszym działaniom w minionym roku był jubileusz 80-lecia COP-u. To tej rocznicy podporządkowane zostało wiele naszych działań, a jako ich kulminacja odbyła się konferencja naukowa pn. COP. W kierunku innowacyjnej gospodarki w Polsce. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość zorganizowana we współpracy z Politechniką Krakowską, Politechniką Rzeszowską i miastem Stalowa Wola. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Konferencja zgromadziła w naszym mieście wiele autorytetów w dziedzinie historii przemysłu, biznesu, innowacyjności, ekonomii, edukacji. Także w ramach obchodów jubileuszu COP-u zorganizowaliśmy pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego turniej wiedzy o Centralnym Okręgu Przemysłowym. Udział w nim wzięła młodzież z wielu miast copowskich, jak chociażby Mielca, Pionek, Starachowic i oczywiście Stalowej Woli. W ideę tych obchodów wpisała się także wystawa jubileuszowa COP i miasto. Nowoczesność i dziedzictwo, która zyskała uznanie jury konkursowego Sybilla 2017. Jako uzupełnienie tych działań przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy program edukacyjny Miejskie laboratorium przybliżający czasy powstawania COP-u i Stalowej Woli oraz promujący idee urbanistyczne i architektoniczne towarzyszące budowniczym. Ważnym elementem tego projektu było promowanie wiedzy o Stalowej Woli i COP-ie połączone z budowaniem wśród uczestników tożsamości, świadomości miejsca, w którym się żyje.

W tym roku zaprezentowaliśmy wiele wystaw czasowych, wśród których największą popularnością cieszyły się: Wyspiański, Miasto i las, Świat motyli, Bóstwa i ofiary. Zwierzęta starożytnego Egiptu, Połącz się, Machiny Leonarda da Vinci.

Nasze wystawy pokazywaliśmy także za granicą. We współpracy z MKiDN oraz IAM stworzyliśmy międzynarodową wystawę z dizjnu Roundabout Baltic, która prezentowana była w Latvian National Museum of Art / Museum of Decorative Arts and Design na Łotwie, w Muzeum Sztuk Dekoracyjnych i Designu w Wilnie (Litwa) i w The Nordic House w Rejkjawiku (Islandia). W Berlinie i w Budapeszcie prezentowaliśmy wystawę Elementarz polskiego designu. Łącznie zobaczyło je ponad 10 tysięcy osób. Wystawy pokazywane w Polsce odwiedziło ponad 66 tysięcy zwiedzających.

Zbiory Muzeum wzbogaciły się o nowe wartościowe nabytki i archiwalia. Są wśród nich pamiątki po książęcej rodzinie Lubomirskich, przedmioty należące do dra Eugeniusza Łazowskiego oraz inż. Malickiego, dyrektora naczelnego HSW. Dział sztuki zakupił obraz Portret mężczyzny w okularach Alfonsa Karpińskiego, wzbogaciła się tym samym nasza kolekcja prac tego artysty.

Pracownicy muzeum prowadzili także prace badawcze nad problemami związanymi z historią regionu, m.in. poświęcone historii wsi Pławo i jej mieszkańców (efektem jest publikacja pt. Tutaj stał mój dom. Projekt dla Pława oraz wystawa czasowa pod tym samym tytułem), oddziału Tadeusza Gajdy „Tarzana” (badania zaowocowały wystawą plenerową w rozwadowskim rynku pn. Walczyli o Polskę, w którą wierzyli – żołnierze Tarzana). Kontynuowane były także prace badawcze dotyczące śladów wielkiej wojny nad Wisłą i Sanem oraz twórczości Alfonsa Karpińskiego i Stefana Norblina, a także historii Stalowej Woli na tle innych miast copowskich. Te badania zostały zaprezentowane w postaci wystawy czasowej Życie towarzyskie w dawnej Stalowej Woli. Prowadzone były także badania i kwerendy ukierunkowane na poszukiwanie informacji, materiałów historycznych i dokumentacji, materiału ikonograficznego i innych źródeł i publikacji o COP-ie, także w celu tworzenia bibliografii Centralnego Okręgu Przemysłowego.

W roku 2017 odbyło się wiele imprez plenerowych, które cieszyły się ogromną popularnością odbiorców. Jak co roku Muzeum włączyło się bardzo aktywnie w międzynarodową Noc muzeów. Poza wieloma wystawami udostępnionymi zwiedzającym bezpłatnie, odbyły się kreatywne warsztaty artystyczne, historyczna wycieczka po Stalowej Woli oraz dwa wspaniałe koncerty plenerowe: występ Leszka Możdżera oraz Przeboje z tamtych lat – koncert w hołdzie twórcom Centralnego Okręgu Przemysłowego w wykonaniu śpiewaków, muzyków i tancerzy z miast copowskich.

Odbyła się także druga rozwadowska majówka pod tytułem Witaj majowa jutrzenko uświetniona odtworzeniem „żywego obrazu” nawiązującego do dzieła Jana Matejki Konstytucja 3 Maja 1791. Inscenizacja zorganizowana została z aktywnym udziałem młodzieży szkolnej i lokalnej społeczności. Impreza zakończyła się wspólnym śpiewaniem piosenek patriotycznych i znanych szlagierów z okresu międzywojennego, wykonywanych wówczas min. przez Hankę Ordonównę.

W roku 2017 z całej oferty Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli skorzystało w Polsce i za granicą 123 920 osób, z czego w Stalowej Woli 47 170 osób. Odbyło się ponad 1100 lekcji muzealnych, warsztatów i wycieczek dla dzieci i młodzieży. Wydawane są publikacje książkowe, katalogi wystaw, foldery, materiały edukacyjne, przewodniki.

Nasi goście mogą skorzystać z muzealnego sklepiku, gdzie nabyć można publikacje regionalne i pamiątki. Działa Punkt Informacji Turystycznej.

Rok 2017 zaowocował także rozpoczęciem wielkiego projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich – rewaloryzacji zabytkowego budynku dawnego c.k. Sądu Powiatowego w Stalowej Woli na potrzeby Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego. Rozpoczęliśmy także prace zmierzające do utworzenia Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego.

 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj