Oferta edukacyjna do wystawy „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem”

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:
  • Drukuj
  • E-mail

 

PRZYSTANEK: PRADZIEJE

Warsztaty

Moje pierwsze wykopaliska

Na warsztatach zamienicie się na chwilę w archeologów, poznacie ich narzędzia i specyfikę pracy. Pomożemy wam rozszyfrować, do czego mogły służyć prezentowane eksponaty. Dowiecie się, jak ludzie żyli w bardzo odległych czasach. W części plastycznej wykonamy ,,rekonstrukcje” dawnych naczyń metodą wydzieranki.

Materiały plastyczne: papier kolorowy, kleje

 

PRZYSTANEK W CHAŁUPIE, MIESZKANIU, PAŁACU

Lekcje

Zaproszenie do wiejskiej chałupy

Już mało kto pamięta co to komora, dzieża, mątewka, skrzynia wianna czy dwojaki. Jednak w dawnych wiejskich chałupach każda z tych rzeczy miała swoje miejsce.

Opowieść o życiu wsi, których już nie ma będziemy snuć na wystawie stałej. Uczestnicy poznają przedmioty nieodzownie związane z jej życiem i tradycjami.

 

PRZYSTANEK SZTUKA

Lekcje

Spotkanie ze sztuką

Co kryje się w słowie sztuka? Kim jest artysta i gdzie możemy jego wytwory odnaleźć? Czym różni się tzw. sztuka ludowa od sakralnej? Celem spotkania jest ułatwienie najmłodszym pierwszego kontaktu ze sztuką. Podczas spaceru po ekspozycji poznamy różne jej przykłady - od religijnych kapliczek, po pięknie zdobione elementy wyposażenia mieszczańskich wnętrz.

 

PRZYSTANEK MUZYKA

Lekcje

Z muzyką przez świat

Muzyka towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Wykopaliska archeologiczne potwierdzają istnienie narzędzi dźwiękowych już w epoce kamienia, brązu i żelaza. Funkcje magiczno-kulturowe i użytkowe instrumentów z czasem zastąpiły miejsca funkcjom czysto muzycznym. Lekcja przekrojowa na temat muzycznych instrumentów z wyszczególnieniem tych charakterystycznych dla naszego regionu.

Narzędzia edukacyjne: wydruki, prezentacja

 

PRZYSTANEK SZKOŁA

Lekcja

Szkoła naszych pradziadków 

Na przestrzeni ostatnich 100 lat szkoła w Polsce bardzo się zmieniła. Współczesne dzieci mają kolorowe, wytrzymałe plecaki i ładne ubrania, posługują się zmywalnymi długopisami, kalkulatorami i komputerami. A jak wyglądało życie ucznia na początku XX wieku? Na zajęciach nauczycie się posługiwać liczydłem, dowiecie się, czym jest kaligrafia, ale odkryjecie też wiele innych cech szkoły sprzed wieku.

Narzędzia edukacyjne: prezentacja

 

PRZYSTANEK STACJA ROZWADÓW

Lekcje

Kolej na kolej

To wspaniała przygoda, podczas której przybliżymy tematykę kolei na podstawie historii kolejnictwa w naszym regionie. Podczas zajęć dzieci będą miały niepowtarzalną okazję wejść do wnętrza zabytkowej lokomotywy Ty 2-16 stojącej przy rozwadowskiej stacji i z bliska obejrzeć jej mechanizmy. Dowiedzą się m.in. jak zbudowany jest parowóz, kiedy pojawiła w Rozwadowie pierwsza lokomotywa oraz na czym polegała praca kolejarza. Przybliżymy początki kolei w Rozwadowie. Zajęcia łączące część na ekspozycji z wycieczką do parowozu.

 

Warsztaty

Stoi na stacji lokomotywa

Naszą kolejową przygodę rozpoczniemy od wiersza Lokomotywa Juliana Tuwima. Dowiecie się, czym jest tor, semafor, parowóz, elementy lokomotywy parowej. Przybliżymy wam również zawody związane z funkcjonowaniem kolei. W części plastycznej stworzymy własną lokomotywę, uzupełniając ilustracjami poszczególne wagony.

Podczas zajęć wykorzystane zostaną pomoce edukacyjne takie jak: eksponaty, tekst wiersza, wycieczka do zabytkowej lokomotywy Ty 2-16


INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

Zajęcia można zarezerwować pod nr. tel. 15 844 85 56 wew. 221 lub 15 844 85 56, bądź wysyłając zapytanie na adres:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ,

Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.

Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

UWAGA!

Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.

MIEJSCE

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

 

CENY

lekcje - wstęp bezpłatny

warsztaty - 4 zł

 

Realizowane wymagania PODSTAWY PROGRAMOWEJ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO DLA PRZEDSZKOLI ORAZ INNYCH FORM WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO: 9.1, 9.2, 9.3.

dla przedszkoli

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj