Program edukacyjny do wystawy „Z życia gwardzisty. Gwardia Narodowa z Majdanu Zbydniowskiego.Historia-tradycja-współczesność.”

Gwardzista, kto to taki?

Zapraszamy dzieci z wychowawcami na wystawę, aby wraz z przewodnikiem dowiedzieli się wszystkich niezbędnych informacji o tradycji Wojska Majdańskiego. Celem zajęć jest zainspirowanie dzieci do wykonania w wolnym czasie pracy plastycznej ilustrującej zadania gwardzistów. Najlepsze prace nagrodzimy i pokażemy na wystawie w muzeum.

Czas trwania: 45 min., miejsce: wystawa plenerowa obok Biblioteki Międzyuczelnianej,

wstęp wolny (po uprzednim umówieniu)

Gwardzistą być…

Jakie warunki trzeba było spełnić, aby być gwardzistą? W odpowiedzi na to pytanie pomoże nam gra na ekspozycj,i z zagadkami, zadaniami, rebusami. Dzięki zabawie dowiemy się czym była Gwardia Narodowa, przypomnimy symbole narodowe, kompletując ubiór gwardzisty poznamy nowe słowa związane z nazewnictwem mundurów. Odszyfrujemy również, jaki związek mają omawiani bohaterowie z tradycją Świąt Wielkanocnych. Lekcja merytorycznie dostosowana do wieku odbiorców.

Czas trwania: ok. 45 min., cena: 4 zł, miejsce: plac przed Biblioteką Międzyuczelnianą w Stalowej Woli, ul. Popiełuszki 10, wystawa plenerowa pn. Z życia gwardzisty. Historia – Tradycja – Współczesność.

Warsztaty plastyczne

Służba nie drużba

Dzięki działaniom plastycznym przypomnimy, z jakich elementów składał się mundur gwardzisty oraz co oznaczały symbole pojawiające się na tych strojach. Wcielimy się w nowe role i przedstawimy siebie jako gwardzistów przy pomocy farb, kredek i odrobiny wyobraźni. Odbijemy swoje sylwety na dużych arkuszach papieru. Namalujemy mundury, odrysujemy detale, a na koniec wspólnie ocenimy nowo powstały oddział gwardzistów. Działania plastyczne poprzedzi część teoretyczna na temat Gwardii Narodowej. Zabawa na ekspozycji, eksponaty, film oraz prezentacja multimedialna pomogą w zrozumieniu trudnych tematów.

Czas trwania: ok. 45 min., cena - 5zł., miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli,

ul. Sandomierska 1, wystawa stała.

UWAGA! Wystawa stała czynna od kwietnia 2016 r.

dla szkół podstawowych (klasy 1-3)