Oferta edukacyjna do wystawy „Machiny Leonarda da Vinci”

 • data:
 • kurator:
 • inne:
 • nieco dłuższy tekst:
 • Drukuj
 • E-mail

 Lekcje

W świecie artysty 

Podczas zwiedzania ekspozycji zajrzymy do świata artysty wszechstronnie uzdolnionego - Leonarda da Vinci, przybliżając dziedziny sztuki jakimi się zajmował. By lepiej zrozumieć, na czym polega twórczość odpowiemy na wiele podstawowych, ale ważnych pytań: Kim jest artysta? Co to znaczy tworzyć i na czym polega ten proces? Co to jest wynalazek? Jak powstaje obraz malarski? Interaktywne eksponaty oraz zabawy na ekspozycji pozwolą w przystępny sposób przedstawić dzieło i sylwetkę jednego z ważniejszych artystów.

 Geniusz i jego machiny 

Na podstawie oryginalnych szkiców oraz replik projektów spróbujemy nakreślić geniusz konstruktorski jaki posiadał Leonardo da Vinci. Uczestnicy poznają działanie wynalazków wyprzedzających swoją epokę o kilkaset lat, i będących często inspiracją dla współczesnej inżynierii. W tym kontekście przypomnimy również wybrane wynalazki i odkrycia z innych epok umieszczając je na osi czasu (praca w grupach).

 

Warsztaty

Myśleć jak Leonardo da Vinci 

Warsztaty o charakterze teoretyczno-projektowym, podczas których przedstawimy Leonarda jako wybitnego inżyniera i konstruktora. Zajęcia zaczniemy od krótkiej pogadanki, podczas której wytłumaczymy m.in. czym jest konstruowanie, oraz nakreślimy podstawowe pojęcia z tym związane. W części warsztatowej wykonamy małą katapultę, prosty wiatraczek lub samolot.

Portret renesansowy

Dzieci dowiedzą, czym jest portret oraz jak portretowano w czasach kiedy żył Leonardo, a następnie same wykonają lub dokończą portret w jednej z wybranych technik (malarstwo, wyklejanka).

 Studia nad lotem 

Odwiecznym marzeniem człowieka było stworzenie dla siebie możliwości latania. Leonardo prowadził naukowe obserwacje wzbogacone siłą wyobraźni nad lotem ptaków. Czy udało mu się stworzyć machnę, dzięki której człowiek mógł wznieść się w przestworza? Jakie dokonania w tej dziedzinie miał ten genialny konstruktor? Na zajęciach poznamy odpowiedzi na te pytania i zainspirowani tematem stworzymy piękne latawce.

 

Oferta adresowana jest również do osób niepełnosprawnych intelektualnie, ruchowo oraz niewidomych (na ekspozycji znajdują się eksponaty interaktywne do dotykania).

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

 • Lekcje i warsztaty plastyczne można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 797 120 224.
 • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.
 • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

UWAGA!

 • Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
 • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
 • Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.

Miejsce:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Staszica 14

Prowadzący:

Lekcje, warsztaty muzealne: Dominika Zborowska, Beata Trybuła, Monika Momot, Agnieszka Smusz

Ceny: lekcja - 4 zł; warsztaty - 5 zł

Przedszkola i klasy I szk. podst. – wstęp bezpłatny.

 

Program zajęć spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej przedmiotów:

Szkoła podstawowa, I – III: IV. 1;8. edukacja polonistyczna:  I 2.; edukacja matematyczna: 6. 9.; edukacja społeczna: 2. 6.; edukacja przyrodnicza: 2. 14;15.; edukacja plastyczna: 1.1)d).; edukacja techniczna: 1.4.2;3;4.

 

 

dla szkół podstawowych (klasy 1-3)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj