Oferta edukacyjna "Wielka Wojna nad Dolnym Sanem" i "Młodzi dla Niepodległej"

 • data:
 • kurator:
 • inne:
 • nieco dłuższy tekst:
 • Drukuj
 • E-mail

Lekcje:

MODUŁ I – Wielka wojna nad Dolnym Sanem

Lekcje:

ŻOŁNIERZ, LEGIONISTA

Kim był Józef Piłsudski? Co to były legiony? Jakimi cechami powinien wyróżniać się żołnierz?  Na te pytania odpowiemy podczas lekcji poświęconej I wojnie światowej. Wysłuchamy pieśni „My pierwsza brygada” a także porozmawiamy o naszym hymnie, fladze i godle narodowym. Pokażemy fotografie ówczesnego Rozwadowa, medale, monety i inne artefakty z czasów Wielkiej Wojny.

 

MODUŁ II - Młodzi dla Niepodległej

Lekcje:

CO TO ZNACZY NIEPODLEGŁOŚĆ?

Co to znaczy niepodległość? Kim są patrioci? Czy patriota to tylko ten, kto oddaje życie za ojczyznę? Czy dzisiaj łatwo być patriotą? W czasie zajęć na wystawie postaramy się wspólne odpowiedzieć na powyższe pytania. Posłuchamy historii o tym, jak nasi przodkowie walczyli o wolność by nam żyło się lepiej. Przypomnimy sobie, jak wyglądają polskie symbole narodowe i wspólnie poszukamy ich na wystawie.

 

Warsztaty:

MEDALE ZA ODWAGĘ

W wyrazie uznania za bohaterskie czyny żołnierze odznaczani są medalami i orderami. Przyjmują one różne kształty i kolory, mogą być także okraszone różnymi sentencjami. Zazwyczaj wszystkie elementy medalu mają znaczenie symboliczne. Po obejrzeniu przykładów odznaczeń zgromadzonych na wystawie uczestnicy warsztatów wykonają medale za odwagę według własnego pomysłu.

ŻOŁNIERZ I JEGO MUNDUR

Czy wiecie jak wyglądał mundur legionisty z czasów I wojny światowej? Podczas warsztatów dzieci będą mogły zapoznać się z elementami munduru ówczesnego żołnierza oraz ułożyć i pokolorować puzzle z jego przedstawieniem.

BIŻUTERIA PATRIOTYCZNA

Przed wybuchem I wojny światowej na ziemiach polskich biżuteria patriotyczna noszona była w celu wyrażania uczuć narodowych i postawy obywatelskiej wobec sytuacji zagrożenia ojczyzny. Często wykonywana była z miedzi lub innych metali. Obecnie biżuterię możemy wykonywać z różnych materiałów zachowując jej patriotyczny charakter. W trakcie zajęć uczestniczy wykonają biżuterię z modeliny.

NIEPODLEGŁOŚCIOWE ŻYCZENIA

Postawę patriotyczną kształtujemy w sobie od dziecka, często ucząc się jej od rodziców i dziadków. A gdyby do współczesnych nam tradycji dodać coś więcej i wysłać do bliskich życzenia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości? Uczestnicy warsztatów wykonają kartę okolicznościową w barwach biało–czerwonych techniką quillingu. Będzie to nasza autorska praca z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Poziom trudności zajęć dostosujemy do możliwości i sprawności manualnej uczestników – dzieci młodsze wykonają motyw kwiatowy, starsi uczestnicy – orła w koronie.

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

 • Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr tel.: 15 842 00 42 oraz 797 120 229.
 • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00.

WAŻNE INFORMACJE!

 • Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
 • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
 • Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.
 • Oferta edukacyjna adresowana jest również (wybrane lekcje i warsztaty) do dzieci i młodzieży ze szkół specjalnych, klas integracyjnych oraz osób niepełnosprawnych.
 • Istnieje możliwość dostosowania treści zajęć do indywidualnych potrzeb odbiorców (po uprzednim ustaleniu z prowadzącym).

Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

Prowadzący: Anita Ryba, Katarzyna Pająk, Katarzyna Żylińska-Łuc, Marek Wiatrowicz, Beata Trybuła

Ceny: lekcje – 6 zł, warsztat – 7zł

Klasy I szkoły podstawowej: lekcje – wstęp wolny, warsztat – 4 zł

Osoby z niepełnosprawnością – wstęp bezpłatny

Wystawa „Młodzi dla Niepodległej” – wstęp bezpłatny

 

Program realizuje założenia podstawy programowej:

Szkoły podstawowe, klasy I–III: ed. polonistyczna: 1.1; 1.2; 1.5; 2.1; 2.2; ed. społeczna: 1.1; 1.4; 1.7; 2.2; 2.7; ed. plastyczna: 2.1; 2.3; 3.1, 3.3; ed. muzyczna: 1.5; 1.6; 1.7; 2.3; 2.5.

 

 

 

dla szkół podstawowych (klasy 1-3)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj