Piotr Michałowski, "Kardynał", ok.1845; olej na płótnie, Muzeum Narodowe w Krakowie Piotr Michałowski, "Kardynał", ok.1845; olej na płótnie, Muzeum Narodowe w Krakowie
pobierz pliki:

Oferta edukacyjna do wystawy "Piotr Michałowski (1800-1855) – niezależny, bezinteresowny, wolny"

Lekcje

Piotr Michałowski – geniusz, który wyprzedził epokę

Na podstawie wystawy uczniowie poznają życie i twórczość   P. Michałowskiego – filologa, działacza gospodarczego, męża stanu… oraz artysty, znakomicie operującego kolorem  i światłem, w romantycznym, niepowtarzalnym, ekspresyjnym stylu malującego portrety ludzi i zwierząt oraz sceny historyczne i rodzajowe, w sposób wzbudzający zachwyt koneserów sztuki, dający mu uznanie na świecie i zapewniający miejsce wśród najwybitniejszych twórców epoki.

Dzieło pod lupą

Zajęcia będą sposobnością, by dokonać dokładnej analizy wybranych prac z wystawy. Omówimy stylistykę, kompozycję, ikonografię dzieła, poszukamy kontekstów, porozmawiamy o epoce, o wydarzeniach historycznych, ale przede wszystkim o znakomitym artyście, który w panteonie sztuki polskiej zapisał się swoimi dynamicznymi kompozycjami batalistycznymi oraz mistrzowskimi przedstawieniami koni.

Rozważna i romantyczna

Zajęcia dotyczące epoki oświecenia (której przedstawicielami byli nauczyciele Michałowskiego) i romantyzmu, ale i postaw społeczeństwa polskiego w obliczu utraty niepodległości. Warsztat przeniesie nas do epoki, w której żył i tworzył Piotr Michałowski. Poznajemy realia XIX wieku, sprawy, które zajmowały wtedy ludzi, kulisy historii i ówcześnie żyjących ludzi.

Warsztaty plastyczne

O szkicach słów kilka

Czym jest szkic? Jakimi narzędziami możemy go wykonać?   Co to znaczy szkicować piórkiem? Dlaczego ołówek ołówkowi nierówny? Co przedstawiają szkice autorstwa Piotra Michałowskiego prezentowane na wystawie? Czy szkicowanie jest łatwe? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w praktycznym, samodzielnym tworzeniu szkicu w ramach zajęć warsztatowych.

Chłop, dama, Żyd – charakterystyczne portrety Michałowskiego

W czasie zajęć warsztatowych pogłębimy wiedzę na temat sztuki portretu. Przypomnimy też, jakie postaci Piotr Michałowski portretował najchętniej. Nasze prace wykonamy na dużych arkuszach papieru, z wyciętym otworem na głowę. Warsztaty zwieńczy przymiarka każdego uczestnika warsztatów do wykonanego portretu i pamiątkowe zdjęcie.

Konie jak malowane

Jednym z najczęściej pojawiających się motywów w pracach Michałowskiego są konie. Staną się one również motywem przewodnim naszych zajęć artystycznych, stworzymy na nich bowiem piękne szkatułki z motywem konia metodą decoupage.

NFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

• Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 797 120 229, 15 842 00 42.
  • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godzinach pracy muzeum.
  • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony, uzależniony jest od rodzaju zajęć: od 45 min. do 90 min.

• Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum!
  • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
  • Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.
  • Istnieje możliwość dostosowania tematyki lekcji np. do wymagań programu szkolnego.
  • Oferta warsztatów plastycznych dostępna od 14 listopada do 5 grudnia 2016 r. oraz od 2 stycznia do 26 lutego 2017 r. (W grudniu zapraszamy na warsztaty przedświąteczne.)

Miejsce:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

ul. Sandomierska 1

37-464 Stalowa Wola

Ceny: lekcje – 4 zł

warsztaty – 5 zł/8 zł

Prowadzący: Marek Wiatrowicz, Dominika Zborowska,

Joanna Wójcik, Beata Trybuła

Program zajęć spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej:

Przedszkole: 1.1, 1.2, 2.4, 3.3, 91., 9.3

Szkoła Podstawowa I-III: 1.1, 4.1, 4.2, 4.3, 9.3

Szkoła Podstawowa IV-VI: plastyka – 1.1, 2.1, 3.1, 3.2; historia i społeczeństwo – 2.1, 2.2, 22.3, 23.1, 23.3, 26.2