Oferta edukacyjna do wystawy „Machiny Leonarda da Vinci”

 • data:
 • kurator:
 • inne:
 • nieco dłuższy tekst:
 • Drukuj
 • E-mail

Lekcje

Geniusz i jego machiny 

Na podstawie oryginalnych szkiców oraz replik projektów spróbujemy nakreślić geniusz konstruktorski jaki posiadał Leonardo da Vinci. Uczestnicy poznają działanie wynalazków wyprzedzających swoją epokę o kilkaset lat, i będących często inspiracją dla współczesnej inżynierii. W tym kontekście przypomnimy również wybrane wynalazki i odkrycia z innych epok umieszczając je na osi czasu (praca w grupach).

Leonardo - człowiek renesansu 

Leonardo da Vinci był wybitnym malarzem, rzeźbiarzem, wynalazcą, architektem i filozofem. Nie bez powodu określany mianem ,,człowieka renesansu", wszechstronnie uzdolniony, nieustannie dążył do poszerzania swojej wiedzy. Celem zajęć będzie ukazanie dzieła włoskiego artysty w kontekście kulturowym i społecznym. Przyjrzymy się dziedzinom będącym w kręgu jego zainteresowań, takim jak, fizyka (mechanika, hydrotechnika, aerodynamika), architektura, anatomia, malarstwo. Analiza jego twórczości i życia pozwoli stworzyć nam portret „człowieka renesansu”, a dzięki temu przybliżyć filozofię epoki w której przyszło mu żyć i tworzyć.

Spod pędzla mistrza …

 Istotne miejsce w twórczości Leonarda da Vinci zajmowało malarstwo, ściśle związane z jego postawą życiową i filozofią. Spod pędzla mistrza wyszły dzieła wpisujące się obecnie w kanon arcydzieł światowego malarstwa. Na zajęciach weźmiemy pod lupę tę dziedzinę sztuki i omówimy tematykę, techniki malarskie, jakie stosował artysta, jego nowatorskie poszukiwania i zagadnienia związane z perspektywą oraz światłocieniem, inspiracje, cechy charakterystyczne dla malarstwa włoskiego renesansu oraz wpływ, jaki sztuka Leonarda miała na twórców późniejszych epok. Spotkanie będzie niewątpliwie wspaniałą okazją do spróbowania swoich sił w analizie dzieła sztuki.

 

Warsztaty

 Studia nad lotem 

Odwiecznym marzeniem człowieka było stworzenie dla siebie możliwości latania. Leonardo prowadził naukowe obserwacje wzbogacone siłą wyobraźni nad lotem ptaków. Czy udało mu się stworzyć machnę, dzięki której człowiek mógł wznieść się w przestworza? Jakie dokonania w tej dziedzinie miał ten genialny konstruktor? Na zajęciach poznamy odpowiedzi na te pytania i zainspirowani tematem stworzymy piękne latawce.

Biomimetyka

Otaczająca nas przyroda jest niewyczerpalnym źródłem inspiracji. Doskonale wiedział o tym Leonardo da Vinci, projektując swoje maszyny. Czerpiąc pomysły z obserwacji przyrody, mistrz mechaniki przy wykorzystaniu swojej wiedzy o prawach fizyki, stworzył kilka interesujących projektów, które przywołamy podczas zajęć, (jako inspiracja do naszych działań twórczych.) Uczestnicy dowiedzą się czym jest biomimetyka i jakie rozwiązania i projekty posiadamy współcześnie dzięki niej w różnych dziedzinach nauki. Na koniec w ślad za renesansowym twórcą, inspirując się przyrodą, stworzymy swój koncepcyjny projekt (w technice rysunkowej, malarskiej lub model w masie plastycznej - papierowej, glinie).

O postaci ludzkiej 

Tak miał brzmieć tytuł traktatu z anatomii, który planował napisać Leonardo. Zainteresowanie anatomią ludzkiego ciała wiązało się z jego pracą malarską i rysunkową, w której chciał idealnie oddać piękno ludzkiego ciała. Podczas zajęć poznamy podstawy anatomii ludzkiego ciała oraz spróbujemy swoich sił szkicując postać.

 

Oferta adresowana jest również do osób niepełnosprawnych intelektualnie, ruchowo oraz niewidomych (na ekspozycji znajdują się eksponaty interaktywne do dotykania).

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

 • Lekcje i warsztaty plastyczne można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 797 120 224.
 • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.
 • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

UWAGA!

 • Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
 • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
 • Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.

Miejsce:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Staszica 14

Prowadzący:

Lekcje, warsztaty muzealne: Dominika Zborowska, Beata Trybuła, Monika Momot, Agnieszka Smusz

Ceny: lekcja - 4 zł; warsztaty - 5 zł

Przedszkola i klasy I szk. podst. – wstęp bezpłatny.

 

Program zajęć spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej przedmiotów:

Szkoła podstawowa IV –VII, Gimnazjum: IV.4, I. 12); technika: I.1; 2;3; 4; 5, IV. 1.

 

dla szkół podstawowych (klasy 4-8)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj