Program edukacyjny do wystawy czasowej "Nieznane - zachowane. Reminiscencje etnograficzne Dolnego Nadsania"

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Wystawa czasowa

29.09.2022 – 29.01.2023

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

ul. Sandomierska 1

  • Drukuj
  • E-mail

Wystawa prezentuje zdjęcia wykonane przez Ryszarda Poisla w latach 30. XX w. we wsi Groble i jej okolicach. Czas zatrzymał się na nich i dzięki temu możemy zobaczyć, jak żyli ludzie sto lat temu. Fotograf zarejestrował na zdjęciach zarówno życie codzienne, jak i święta oraz ludowe tradycje. To niezwykła etnograficzna podróż, dzięki której z bliska przyglądamy się ludziom, ich pracy czy ubiorom. Ekspozycja pozwala także poznać dawny sprzęt do fotografowania, co umożliwia też wgląd w historię fotografii.

 

LEKCJE

Fotograficzny „wehikuł czasu”

Uczestnicy lekcji obejrzą fotografie Ryszarda Poisla i dowiedzą się, jak wyglądało życie na wsi sto lat temu. Przypatrzymy się wspólnie ludziom na fotografiach, ich ubiorom, zajęciom i otoczeniu.

 

Tradycja zatrzymana w kadrze

Ryszard Poisel fotografował ludzi w wielu codziennych i świątecznych sytuacjach. My przyjrzymy się głównie tym, które pokazują różne tradycje i zwyczaje. Opowiemy o ich sensie i znaczeniu w życiu ludzi żyjących niemal sto lat temu.

 

O stroju ludowym

Obejrzymy zdjęcia na wystawie i opowiemy o tym, czym jest strój ludowy, z czego się składa i dlaczego tradycyjne wiejskie ubiory w różnych częściach Polski tak bardzo różnią się od siebie.

 

Narodziny fotografii

Każdy z nas jest po trosze fotografem, a narzędzie do robienia zdjęć mieści się w kieszeni. Jednak nie zawsze tak było. Podczas lekcji muzealnej obejrzymy zdjęcia i sprzęt do fotografowania sprzed stu lat i opowiemy o tym, jak powstawały pierwsze fotografie w historii.

 

WARSZTATY

Kapliczka z papieru

Dzieci wykonają papierową kapliczkę, a w jej wnętrzu postać Matki Bożej lub Jezusa Frasobliwego. Następnie ozdobią ją własnoręcznie wykonanymi kwiatami z bibuły.

 

Ptaszek

Zadaniem uczestników będzie ręczne uszycie ptaszka z kolorowej tkaniny. Ozdobę można powiesić na choince lub udekorować nią swój pokój.

 

Podstawka z wikliny papierowej

Nawiązując do lokalnych tradycji wikliniarskich, wykonamy podstawkę z wikliny papierowej, którą dzieci same przygotują. Warsztat zawiera elementy tkackie, rozwija umiejętności manualne dzieci.

 

Collage fotograficzny

Uczestnicy wykonają własną artystyczną pracę, wykorzystując kolorowe katalogi, fotografie i inne materiały. To lekcja kreatywności, na której będzie można puścić wodze fantazji.

 

Aparat fotograficzny z kliszą

Zadaniem najmłodszych jest wycięcie i ozdobienie aparatu fotograficznego oraz kliszy, na której dzieci narysują to, co chciałyby uwiecznić na zdjęciach. „Kliszę” będzie można przesuwać, by zmieniać obrazki-wspomnienia.

 

Camera obscura

Pierwsze aparaty fotograficzne wykorzystywały zjawisko występujące w ciemni optycznej. Na warsztatach poznacie zasadę działania i wykonacie własnoręcznie jej model.

 

Każda grupa traktowana jest indywidualnie. Prowadzący dostosowują sposób prowadzenia zajęć do szczególnych potrzeb i ograniczeń odbiorców.

 

Ceny: lekcja muzealna – 6 zł, warsztat – 10 zł

Przedszkola i klasy pierwsze szkoły podstawowej: lekcja bezpłatnie

Osoby z niepełnosprawnością – wstęp bezpłatny na lekcje i warsztaty

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

Zajęcia można zarezerwować pod nr. tel.: 15 844 85 56.

Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 14.30.

Czas trwania spotkania to ok. 45 min.

Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.

Przed umówieniem się na lekcje i warsztaty w muzeum, należy zapoznać się z regulaminem zajęć, który dostępny jest na www.muzeum.stalowawola.pl w zakładce edukacja.

dla szkół ponadpodstawowych

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj