Oferta edukacyjna do wystawy „Machiny Leonarda da Vinci”

 • data:
 • kurator:
 • inne:
 • nieco dłuższy tekst:
 • Drukuj
 • E-mail

Lekcje

W świecie artysty

Podczas zwiedzania ekspozycji zajrzymy do świata artysty wszechstronnie uzdolnionego - Leonarda da Vinci, przybliżając dziedziny sztuki jakimi się zajmował. By lepiej zrozumieć, na czym polega twórczość odpowiemy na wiele podstawowych, ale ważnych pytań: Kim jest artysta? Co to znaczy tworzyć i na czym polega ten proces? Co to jest wynalazek? Jak powstaje obraz malarski? Interaktywne eksponaty oraz zabawy na ekspozycji pozwolą w przystępny sposób przedstawić dzieło i sylwetkę jednego z ważniejszych artystów.

Leonardo - człowiek renesansu

Leonardo da Vinci był wybitnym malarzem, rzeźbiarzem, wynalazcą, architektem i filozofem. Nie bez powodu określany mianem ,,człowieka renesansu", wszechstronnie uzdolniony, nieustannie dążył do poszerzania swojej wiedzy. Celem zajęć będzie ukazanie dzieła włoskiego artysty w kontekście kulturowym i społecznym. Przyjrzymy się dziedzinom będącym w kręgu jego zainteresowań, takim jak, fizyka (mechanika, hydrotechnika, aerodynamika), architektura, anatomia, malarstwo. Analiza jego twórczości i życia pozwoli stworzyć nam portret „człowieka renesansu”, a dzięki temu przybliżyć filozofię epoki w której przyszło mu żyć i tworzyć.

 

Warsztaty

Portret renesansowy

Dzieci dowiedzą, czym jest portret oraz jak portretowano w czasach kiedy żył Leonardo, a następnie same wykonają lub dokończą portret w jednej z wybranych technik (malarstwo, wyklejanka).

Studia nad lotem

Odwiecznym marzeniem człowieka było stworzenie dla siebie możliwości latania. Leonardo prowadził naukowe obserwacje wzbogacone siłą wyobraźni nad lotem ptaków. Czy udało mu się stworzyć machnę, dzięki której człowiek mógł wznieść się w przestworza? Jakie dokonania w tej dziedzinie miał ten genialny konstruktor? Na zajęciach poznamy odpowiedzi na te pytania i zainspirowani tematem stworzymy piękne latawce.

O postaci ludzkiej

Tak miał brzmieć tytuł traktatu z anatomii, który planował napisać Leonardo. Zainteresowanie anatomią ludzkiego ciała wiązało się z jego pracą malarską i rysunkową, w której chciał idealnie oddać piękno ludzkiego ciała. Podczas zajęć poznamy podstawy anatomii ludzkiego ciała oraz spróbujemy swoich sił szkicując postać.

 

Oferta adresowana jest również do osób niepełnosprawnych intelektualnie, ruchowo oraz niewidomych (na ekspozycji znajdują się eksponaty interaktywne do dotykania).

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

 • Lekcje i warsztaty plastyczne można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 797 120 224.
 • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.
 • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

UWAGA!

 • Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
 • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
 • Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.

Miejsce:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Staszica 14

Prowadzący:

Lekcje, warsztaty muzealne: Dominika Zborowska, Beata Trybuła, Monika Momot, Agnieszka Smusz

Ceny: lekcja - 4 zł; warsztaty - 5 zł

Przedszkola i klasy I szk. podst. – wstęp bezpłatny.

 

program dla gości niepełnosprawnych

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj